Korea Południowa na każdą porę roku

Koreańskie krajobrazy, fascynujące tradycje i kultura to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj. Wyjazd najlepiej zaplanować na okres między jesienią a wiosną omijając dość mroźną zimę.

Najlepszy okres na wizytę w Korei Południowej uważa się miesiące od marca do maja. Z pewnością nikt nie przeoczy obrazu kwitnących drzew. Dodatkowo w wielu miejscach odbywają się w tym czasie festiwale związane z kwitnącymi wiśniami. Natomiast w sezonie wakacyjnym idealne warunki znajdzie każdy, kto uwielbia turystykę pieszą.

Cztery pory roku

Korea Południowa podobnie jak Polska ma cztery pory roku, dlatego wyjazd warto zaplanować zgodnie z naszymi oczekiwaniami pogodowymi. Wiosna zwykle trwa od kwietnia do czerwca. Średnia dzienna temperatura waha się na poziomie 15-18°C. W tym czasie kwitną kwiaty i drzewa, a zielone przestrzenie mienią się w odcieniach różowego kwiatu wiśni, szczególnie w mieście Gyeongju.

Krótkie lato trwa od lipca do sierpnia i jest najgorętszą porą roku w Korei Południowej. Natomiast wiele plaż jest oficjalnie otwarta od początku czerwca do końca sierpnia. Temperatury mogą wahać się od 23°C do 30°C, ale jest to również najwilgotniejsza pora roku. Deszcze monsunowe przynoszą w tych miesiącach połowę rocznych opadów w kraju.

Jesień w tym kraju trwa od września do listopada. W krajobrazach dominują odcienie kolorów pomarańczowego i czerwonego – szczególnie w parkach narodowych, takich jak Seoraksan czy Songnisan. Korea Południowa ponownie rozkwita, ale tym razem na pierwszy plan wysuwają się przeróżne festiwale.

Ten kraj jest znany z wielu skrajności i nigdzie nie będzie to bardziej widoczne niż w nagłym spadku temperatury, który przynosi zima. Od letnich najwyższych temperatur wynoszących 30°C temperatury zimą potrafią spaść do -20°C. Od listopada do marca panuje mroźny klimat. Jest to zatem pora dla fanów narciarstwa. Największe opady śniegu przypadają między grudniem a lutym.

Jak przygotować się do wyjazdu do Korei Południowej?

Po wybraniu właściwej dla nas pory roku warto zastanowić się nad planem zwiedzania. Wyjazd do Korei Południowej będzie z pewnością dobrą opcją dla miłośników przyrody i przede wszystkim dla każdego, kto interesuje się kulturą azjatycką i buddyzmem.

Aby poznać kraj i zwiedzić jak najwięcej miejsc podczas pierwszej wizyty, polecane jest średnio czternaście dni pobytu. Korea jest małym krajem, a wiele zabytków, które można zobaczyć jest oddalonych od siebie nie więcej niż o dzień jazdy.

Do Korei bezpośrednio można dostać się z ośmiu polskich miast dzięki PLL LOT. Głównymi koreańskimi lotniskami jest międzynarodowy port lotniczy Incheon, port lotniczy Gimhae oraz port lotniczy Czedżu. Natomiast najlepszym i dość tanim środkiem transportu do poruszania się po całym kraju będzie pociąg. Sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana, a kolej KTX w ciągu trzech godzin przetransportuje turystów z jednego na drugi koniec kraju.

Przed wyjazdem wypada zapoznać się także z podstawami koreańskiej etykiety. Należy do nich np. pozdrawianie napotkanych osób ukłonem, przyjmowanie wszelkich przedmiotów obiema rękami, zdejmowaniu butów przed wejściem do jakiejkolwiek rezydencji, świątyni czy pensjonatu.

Korea Południowa jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla turystów. Każda pora roku z charakterystyczną dla siebie pogodą zapewnia rozmaite atrakcje. Wysoko rozwinięta infrastruktura pozwala na korzystanie z transportu publicznego i swobodne podróżowanie niemal po całym kraju. Po około 10 godzinach lotu z Polski można rozpocząć odkrywanie destynacji, która przeszła w ciągu ostatnich lat olbrzymią metamorfozę stając się jednym z azjatyckich tygrysów gospodarczych.

Ceremonia parzenia herbaty, degustacja wina ryżowego i pokaz przyrządzania kimchi z Logos Tour