Kopalnia Soli „Wieliczka” – turysta nr 1 000 000

fot. Rafał Stachurski

Milionowym gościem odwiedzającym w tym roku wielicką kopalnię została w środowe przedpołudnie 30 listopada 70-letnia Anika z Czech.

Pandemia dała się turystyce mocno we znaki. Kopalnia w Wieliczce, po rekordowym 2019 roku (1 863 tys. gości), przez ostatnie dwa lata odnotowywała ruch turystyczny na poziomie 441,1 tys. w 2020 r. i 693,6 tys. w 2021 r. 2022 rok, mimo wojny w Ukrainie, przynosi wzrost zwiedzających, czego dowodem jest m.in. milionowy turysta w podziemnej Wieliczce.

Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A., powiedział: „Milion gości w 331 dni to powód do dużej radości. Rok 2022 przynosi nam mocny dowód na to, że ruch turystyczny odbudowuje się po ostatnich, niełatwych dla branży, dwóch latach. Porównując kończący się rok z ubiegłym, zanotowaliśmy wzrost ruchu turystycznego o ponad 55 proc.”.

58 proc. gości to Polacy

Kopalnię Soli „Wieliczka” w roku 2022 chętnie odwiedzają zarówno turyści krajowi, jak i zagraniczni. Nadal daje się zauważyć dominacja gości polskich, którzy stanowili 58 proc. wszystkich turystów. Rośnie również liczba gości z zagranicy. Najmocniej reprezentowana jest Europa: przeszło 86% obcokrajowców wędrujących Trasą Turystyczną pochodzi ze Starego Kontynentu. Najliczniej przyjeżdżają do Wieliczki w roku 2022 kolejno Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. Czesi są na 4. miejscu. Do podziemi często zaglądają też Amerykanie – Stany Zjednoczone znalazły się w „top 10” krajów i to na wysokim miejscu 5.

Tegoroczna turystka nr 1 000 000 na co dzień mieszka w Brnie, do kopalni wybrała się z córką i wnuczką. Solne podziemia postanowiła zwiedzić w grupie polskojęzycznej. Była to jej pierwsza wizyta w Wieliczce. Nie spodziewała się, że uda się na podziemną wycieczkę jako milionowy gość. Na panią Anikę czekało gorące powitanie oraz całe mnóstwo niespodzianek. Na nadszybiu szybu Daniłowicza podjęto ją z honorami i, jak przystało na wielicką kopalnię, solą. Milionowa turystka roku 2022 otrzymała unikatową rzeźbę z soli, kosz solnych kosmetyków, voucher do Hotelu Grand Sal połączony z pobytem w podziemnym Uzdrowisku, a także górniczy hełm. Nagrody wręczył jej prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak.