Konkurs dla barmanów na EuroGastro

Międzynarodowy Konkurs Barmański Barmatic Cup 2019 odbywa się w formule międzynarodowych 2-osobowych zespołów barmańskich, które podczas 10-minutowego występu mają wykonać określone zadanie polegające na perfekcyjnym przygotowaniu zamówienia dla 6 osób według ustalonej wcześniej specyfikacji.

Zawodnicy będą mieli do dyspozycji w pełni zaopatrzony bar oraz pełen asortyment szkła barowego. Jury degustacyjne, składające się z 6 członków, wśród których znajdzie się Mistrz Świata Barmanów Tomasz Małek, będzie oceniało wygląd, smak, aromat, idealne rozlanie, czystość pracy oraz komunikację zespołu w języku angielskim. Ocenie będzie też podlegać wykorzystanie urządzeń mających zastosowanie w codziennej pracy w profesjonalnie wyposażonym barze.

Konkurs zaplanowano na 27 marca, w pierwszym dniu Targów EuroGastro i WorldHotel. Rozpocznie się, jak przystało na pojedynek, w samo południe.

Organizatorzy

Organizatorami Konkursu Barmatic Cup 2019 są Fine Dine i Stowarzyszenie Polskich Barmanów. Fine Dine to polski dystrybutor i producent porcelany gastronomicznej oraz wyposażenia gastronomicznego, któremu zaufało wielu właścicieli hoteli, barów i restauracji na całym świecie, wysoko ceniony zarówno przez dostawców, jak i końcowych odbiorców. Stowarzyszenie Polskich Barmanów jest pozarządową organizacją prowadzoną od 1990 roku przez barmanów dla barmanów. Integruje środowisko w Polsce, podnosi kwalifikacje i kreatywność barmanów oraz promuje najwyższe standardy pracy w tym zawodzie. Jest jedynym reprezentantem Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Barmanów (International Bartenders Association).

Prezydent SPB Ryszard Berent powiedział: „Zaprosiliśmy do konkursu Barmatic Cup ekipy z Austrii, Włoch, Słowacji, Bułgarii i Węgier, które zmierzą się z czołówką polskich barmanów. Obiecujemy sporo emocji.”

Pokazy mistrzów

Konkurs to nie jedyna atrakcja dla miłośników sztuki barmańskiej. Drugiego dnia Targów Tomasz Małek i Marek Posłuszny zaprezentują oryginalne barmańskie tricki, w tym jeden wykorzystujący jednocześnie 32 szklanki, z wykorzystaniem najnowszych blenderów.

Tomek Małek, barman światowej klasy jako jedyny na świecie wygrał cztery razy Grand Final Roadhouse World oraz aż sześciokrotnie zdobył tytuł Mistrza Świata Barmanów w stylu flair. Sztuka ta wymaga od zawodnika nie tylko umiejętności przyrządzania drinków, lecz również zdolności akrobatycznych oraz mistrzowskiego opanowania żonglerki. Do tej pory wielokrotnie stawał na podium najważniejszych zawodów organizowanych w kraju i za granicą.

Marek Posłuszny to dwukrotny Mistrz Świata Barmanów IBA, zwycięzca Bacardi World Flair Championship 2011 oraz 2012, złoty medalista międzynarodowej ligi WFA Grand Slam i Mistrz Świata Barmanów w stylu flair z 2012 roku. Obydwaj prowadzą szkolenia, organizują imprezy, sędziują w konkursach barmańskich i je komentują. Warto przyjrzeć się mistrzom w akcji, zwłaszcza że, jak powiedział Tomek Małek, „sztuka robienia drinków przeżywa obecnie swój renesans”.