Koncert w Łomży na zakończenie sezonu wodniackiego

Łomża, koncert
Zakończenie sezonu wodniackiego w Łomży / fot. LOT Łomża

W ostatnią sobotę października w łomżyńskiej Hali Kultury, licznie zebrani miłośnicy szanty spotkali się na koncercie znanego w Polsce duetu bardów pieśni żeglarskiej i ballad rosyjskich – Andrzeja Koryckiego & Dominiki Żukowskiej.

Z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz stowarzyszenia Wodniaków Śródlądowych PORT, w łomżyńskiej Hala Kultury miał miejsce koncert „Od szanty do Okudżawy”. Znany w Polsce duet gitar klasycznych łączący w swoim repertuarze pieśni żeglarskie oraz ballady rosyjskie, w trakcie swojego występu wykonał w autorskiej interpretacji cały szereg standardów zarówno swojego autorstwa, jak i uznanych autorów polskiej szanty oraz bardów rosyjskich: Bułaty Okudżawy, Żanny Biczewskiej i Władimira Wysockiego.

Żywiołowo reagująca publiczność na zaproszenie artystów często im towarzyszyła w partiach wokalnych utworów, wykazując się ich świetną znajomością. Utwory takie jak: „Mewy”, „Kamienie”, „Chciałem być żeglarzem”, „Plasterek cytryny i ja”, to tylko niektóre z bogatego repertuaru wykonawców. Miłym akcentem koncertu było wręczenie duetowi kwiatów przez komandorów stowarzyszenia wodniackiego PORT. Publiczność na koniec długotrwałymi oklaskami na stojąco wywołała dodatkowe bisy utworów, a w ostatnim kultowym utworze, którym była „Keja”, jako zespołowy chór wystąpiła a’capella cała widownia. Artyści po koncercie „obowiązkowo” pozowali do zdjęć z fanami, jak również udzielali licznych autografów.

Koncert na który zaproszenie przyjęli Dominika Żukowska i Andrzej Korycki, był nawiązaniem do łomżyńskich tradycji szantowych, w ramach których LOT Ziemia Łomżyńska organizuje promujący w sezonie turystycznym miasto Łomżę, doroczny festiwal „Szanty nad Narwią”.