Komisja Sejmowa: bon turystyczny jednak nie dla emerytów i nie na pojedyncze usługi

Komisja Sejmowa o bonie turstycznym
Posiedzenie Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny / fot. Sejm.gov.pl

65 poprawek Senatu do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym rozpatrzyła dziś Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Upadła propozycja rozszerzenia programu o seniorów oraz wniosek o umożliwienie przyjmowania bonów przedsiębiorcom oferującym pojedyncze usługi. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w lipcu 2020.

Komisja odrzuciła największe zmiany w bonie turystycznym, zaproponowane przez Senat. Nie przyjęto propozycji, aby grono przedsiębiorców uprawnionych do przyjmowania bonu włączyć usługodawców świadczących pojedyncze usługi turystyczne. Projekt prezydencki zakłada, że bonem można płacić wyłącznie w obiekcie noclegowym albo biurze podróży.

Tę ostatnią poprawkę Senatu wspierał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz).

„Biuro podróży przecież weźmie prowizję”

„Ustawa eliminuje z grona beneficjentów bonu małe firmy, a ja muszę dbać o interesy tego sektora. Zapisy projektu mówią, że bon można realizować tylko wtedy, gdy kupowana jest impreza turystyczna. Zgłosili się do mnie przewodnicy, którzy nie będą beneficjentami bonu. A przecież on ma m.in. pomagać branży turystycznej. Wyłączeni będą z niej organizatorzy spływów kajakowych, piloci i inni drobni przedsiębiorcy. Oczywiście, można by się dogadać z biurem podróży, ale jeśli pilot będzie szukał takiego partnera, to on weźmie za usługi prowizję. Ten zapis eliminuje część mikroprzedsiębiorców” – przekonywał podczas posiedzenia komisji Adam Abramowicz.

„Po co komplikować sprawę? Podobno chodzi o wyeliminowanie patologii, kombinowania. Ale od dwóch lat obowiązuje nas konstytucja biznesu, w której mamy do czynienia z domniemaniem uczciwości biznesu. Jeśli ktoś wystawia pustą fakturę, żeby wykorzystać bon, to jest to przestępstwo i powinno być ścigane. Ale jednak należy zakładać, że przedsiębiorcy są uczciwi. Przychodzili do mnie np. piloci i przewodnicy. Ich sytuacja jest dramatyczna, nie skorzystali ani z PFR ani z pomocy z tarczy antykryzysowej, bo nie mogli wykazać spadku po zimie” – dodał.

Nie tworzyć pola do nadużyć

„Małe firmy, obiekty noclegowe mogą korzystać z bonu. Ustawa jest zaprojektowana tak, aby środki precyzyjnie trafiły do branży turystycznej. Intencją bonu jest to, aby trafiały do konkretnych przedsiębiorców” – odparł Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

„Zwracam uwagę na konsekwencje, jakie niesie ze sobą ta poprawka. Usługa turystyczna zgodnie z ustawą jest świadczona podróżnemu – każda świadczona w trakcie podróży. Na przykład, jeśli wiozę ze sobą sprzęt komputerowy i naprawiam go w miejscu docelowym, to wtedy również korzystam z usługi turystycznej. Rozszerzenie katalogu usług umożliwi wydanie bonu na każdy rodzaj usługi, jaki można sobie wyobrazić” – uzupełnił Dominik Borek, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki w MR.

„Pan uważa, że rodzice chcą wykiwać państwo i wydać bon na naprawdę komputera. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś chciał wydać bon na takie rzeczy. Wyłączyliście Państwo hotele z imprezy turystycznej, można za nie płacić osobno – czy one są jakimś szczególnym przypadkiem? Można było dodać do tego katalogu innych usługodawców: transportowców, pilotów. A przecież teraz osoby korzystające z bonu nie mogą nawet opłacić nim udziału w pielgrzymce i muszą kombinować. Zresztą też przedsiębiorcy będą też kreatywni w drugą stronę. Np. pilot będzie mógł korzystać zaoferować dwie usługi i dzięki temu obejść prawo” – powiedział Adam Abramowicz.

Bon turystyczny jeszcze w lipcu, ale nie dla seniorów

Poprawki zakładające rozszerzenie grono beneficjentów bonu o emerytów i rencistów, również nie zostały przyjęte.

Komisja zaakceptowała część drobniejszych merytorycznych zmian. Np. rozszerzono bonu na dzieci znajdujące się pod opieką instytucji państwowych – tę poprawkę wsparł wcześniej rząd i prezydent, czyli oficjalny inicjator ustawy o bonie turystycznym.

„Ta ustawa to przykład dobrej współpracy między prezydentem a rządem” – oceniła przewodnicząca komisji Urszula Rusecka.

Ustawa o bonie turystycznym ma wejść w życie jeszcze w lipcu. Jutro (15 czerwca) będzie przedmiotem obrad Sejmu