Kolejna edycja konkursu Turystyczne Skarby Małopolski rozpoczęta. MOT czeka na zgłoszenia

AG
Rynek w Nowym Sączu

Miejsce z klimatem, najciekawszy szlak turystyczny, dzieje się, unikatowa atrakcja turystyczna, sielskie klimaty, w gościnie – w tych kategoriach rozpatrywane będą zgłoszenia do Turystycznych Skarbów Małopolski. Rozpoczęła się V edycja konkursu na najlepsze oferty i produkty turystyczne regionu. Udział w konkursie jest bezpłatny a na zwycięzców czekają nagrody, np. w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” to 100 tys. zł.

Turystyczne Skarby Małopolski to konkurs, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej interesujących i przyjaznych ofert oraz produktów turystycznych, a także miejsc o unikatowych walorach.

Zgłoszenia przyjmowane do 18 sierpnia

“Małopolska ma bardzo wiele skarbów, ale my poszukujemy tych najcenniejszych. Poszukujemy jednocześnie takich skarbów, które mogą być wzorem i inspiracją dla innych” – mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym, który rozpoczął się 26 lipca, a trwać będzie do 18 sierpnia, MOT czeka na zgłoszenia.  Aby dokonać zgłoszenia, należy wypełnić formularz z konkursową propozycją.

W etapie drugim, który rozpocznie się 28 sierpnia a trwać będzie do 10 września, odbędzie się internetowe głosowanie za pośrednictwem strony internetowej konkurs.visitmalopolska.pl. Trzeci etap to ocena kandydatów przez kapitułę i zatwierdzenie wyników konkursu – ta część zakończy się najpóźniej do 13 września. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się najpóźniej do 18 września.

Sześć kategorii, setki kandydatów

W konkursie zgłoszenia oceniane będą w sześciu kategoriach.

Miejsce z klimatem – w tej kategorii brane będą pod uwagę miejscowości oraz gminy o wybitnych walorach turystycznych, kulturowych, historycznych, przyrodniczych, a także gościnnych.

Najciekawsze szlaki turystyczne – mogą to być ścieżki historyczne, kulturowe, pielgrzymkowe, przyrodnicze, piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, jeździeckie, narciarskie.

Miejsca, w których „dzieje się” – to wydarzenia i imprezy odbywające się cyklicznie na terenie Małopolski i cechujące się spójną tematyką i formą, np. święta tematyczne, festyny, koncerty, festiwale, rajdy turystyczne, spływy kajakowe, imprezy sportowe, imprezy kulturalne.

Unikatowe atrakcje turystyczne – miejsca lub obiekty przyciągające turystów i wzbudzające ich zainteresowanie. Mogą to być zarówno jaskinie, zamki, ogrody, jak też parki rozrywki oraz parki wodne.

Sielskie klimaty – pod uwagę brane będą np. miejsca noclegowe z „klimatem”, oferujące turystom wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i codziennej pracy, w otoczeniu przyrody. W grę wchodzą gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, pensjonaty.

W gościnie – w tej kategorii będzie brana pod uwagę unikatowa oferta kulinarna, a więc specjały kuchni tradycyjnej przygotowywane na bazie produktów od lokalnych wytwórców. Ważna jest nie tylko estetyka miejsca, ale także jego aranżacja, forma serwowania potraw, a także profesjonalizm obsługi.

Zgłaszając poszczególne kandydatury trzeba jednak pamiętać, że muszą znajdować się na terenie województwa małopolskiego. Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny. Jego organizatorem jest Województwo Małopolskie, zaś Małopolska Organizacja Turystyczna zajmuje kwestiami promocyjnymi.