Kiwi.com: Polacy chętniej wybierają mniej uczęszczane szlaki na wakacje

fot. materiały prasowe Kiwi.com

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Kiwi.com, ponad połowa Polaków (53 proc.) planuje odwiedzić co najmniej jedno nowe miejsce za granicą, a niemal co czwarty (24,8 proc.) poszukuje mniej uczęszczanych szlaków turystycznych. Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja i Francja znajdują się wśród najczęściej wybieranych destynacji, a Warszawa, Katowice i Kraków to główne punkty wylotu.

Wielu z nas już zaplanowało swój urlop za granicą lub właśnie rozgląda się za jak najkorzystniejszymi opcjami. Wyniki badań przeprowadzonych przez agencję Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com wskazują, że mimo wysokich cen i inflacji, Polacy nie zamierzają zrezygnować z podróżowania.

Ponad 53 proc. deklaruje, że w tym roku ma zamiar udać się w przynajmniej jedno miejsce za granicą, którego do tej pory nie mieli okazji zobaczyć, a niemal co czwarty ankietowany (24,8 proc.) wyruszy w podróż mniej utartymi szlakami, z dala od tłumów turystów.

Na liście top 5 najczęściej wybieranych przez polskich użytkowników destynacji znalazły się Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja i Francja. Większość z nas na urlop wyruszy z Warszawy, Katowic oraz Krakowa, a najpopularniejsze miasta, do których się udamy to Londyn, Rzym, Mediolan i Paryż. W tym roku średnia cena za lot w trakcie sezonu wakacyjnego, wedle analizy Kiwi.com, wynosi 127 euro – dla porównania w minionym roku było to 107 euro.

Gdzie spędzimy tegoroczny urlop?

Wyniki badań pokazują, że budżet to dla Polaków (59,6 proc.) jeden z kluczowych kryteriów, który wpływa na wybór kierunku podróży. Jest szczególnie istotny dla kobiet (64 proc.) – mężczyźni, jak pokazują badania, przykładają do niego mniejszą wagę (55,3 proc.). Kiwi.com wskazuje, że na liście kierunków, cieszących się największą popularnością, w tym roku znalazły się: Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja i Francja.

Analizy wskazują, że najwięcej użytkowników, którzy rezerwacji dokonali do 12 czerwca b.r. na urlop uda się jeszcze w czerwcu (12 i 19 czerwca), a także w lipcu.  Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na urlop trwający 1-2 tygodnie.

Co zamierzamy robić, kiedy dotrzemy na miejsce?

Niemal 69 proc. respondentów z Polski szuka ciekawych miejsc, oferujących lokalne jedzenie. A wszystko po to, aby co trzeci z nas mógł je uwiecznić na zdjęciu i podzielić się nim w mediach społecznościowych (ponad 32 proc.).

Ile zapłacimy za tegoroczny urlop?

Warszawa, Katowice i Kraków znalazły się w czołówce miast, w których rozpoczniemy swoją podróż. Lotniska w Modlinie i Katowicach oferują loty w bardzo konkurencyjnych cenach, nierzadko kilkakrotnie niższych niż na przykład na stołecznym Okęciu.

Jak wskazuje Kiwi.com, w tym roku za bilet lotniczy średnio zapłacimy 127 euro, czyli o 20 euro więcej niż rok wcześniej. Najmniej zapłacą osoby, które swojej rezerwacji dokonały z dużym wyprzedzeniem. Kupujący bilet lotniczy na trzy tygodnie – dwa miesiące przed planowaną podróżą, średnio zaoszczędzą 42 euro – płacąc około 85 euro.

Kiwi.com i Visa szukają osób, które wybiorą się w podróż i zrelacjonują wyprawę Budżet: 10 tys. euro