Kayak.pl – nasi klienci najchętniej latają do USA

Jeśli samolot, to do Nowego Yorku, jeśli hotel – to w Amsterdamie. Tak wyglądają letnie preferencje podróżnicze Polaków korzystających z wyszukiwarki Kayak.pl.

Wyszukiwarka turystycznaKAYAK.pl przeanalizowała wyszukiwania użytkowników z Polski. Analizę opracowano na podstawie wyszukiwań lotów i hoteli w serwisie KAYAK.pl dotyczących podróży w okresie od lipca do sierpnia 2015 r.

Analiza wyszukiwań na portalu KAYAK.pl pozwala na przedstawienie profilu polskiego urlopowicza i jego preferencji związanych z wyborem miejscowości na tegoroczne wakacje.
Analiza wykazała, że większość podróżujących Polaków szukało biletów lotniczych na podróż dłuższą niż dwa tygodnie (42 proc.). Na drugim miejscu znaleźli się użytkownicy wyszukujący oferty weekendowych wypadów, nie dłuższych niż trzy dni (26 proc.). Krótkie wyjazdy cieszą się też największym zainteresowaniem Polaków przeszukujących oferty hotelowe. 36 proc. użytkowników szuka ofert zakwaterowania w hotelu na okres krótszy niż trzy dni. Zaledwie 17 proc. użytkowników szuka hoteli na pobyt powyżej dwóch tygodni. Średni czas podróży według rezerwacji biletów lotniczych wynosi 14 dni, a według hoteli – 6 dni.

W czasie sezonu letniego Polacy najchętniej szukali hoteli w europejskich stolicach. Najpopularniejszym miastem okazał się Amsterdam w Holandii. Na nocleg w pokoju dwuosobowym wydaliśmy tam średnio 353 złote. Drugie miejsce zajęła Warszawa, gdzie goście zapłacili za noc średnio 185 złotych. Stolica Polski wyprzedziła Barcelonę, która zamyka pierwszą trójkę. Jedyne miasto spoza Europy, w czołówce wyszukiwanych miejsc na nocleg, to Nowy Jork. Uplasował się on na piątej pozycji przy średniej cenie 860 złotych za noc w hotelu – najwyższej w zestawieniu.
Kierunkami, do których Polacy najczęściej latali latem 2015 roku, był Nowy Jork. Wyprzedził on europejską metropolię, Londyn. Trzecie miejsce zajęło inne miejsce w Stanach Zjednoczonych, do którego łatwo dotrzeć dzięki bezpośrednim lotom z Warszawy – Chicago.

Polacy zapłacili średnio 1554 złote za bilety lotnicze do 10 najpopularniejszych kierunków w okresie letnim. Przede wszystkim wybierali jednak tańsze miejsca wypoczynku, m.in. Rzym (465 złotych) i Paryż (445 złotych), chociaż kupowali bilety również do miast położonych dalej, takich jak Toronto (2540 złotych). Lotnisko Chopina w Warszawie niezmiennie cieszy się największą popularnością wśród Polaków jako lotnisko wylotu. Zapewnia ono dogodne połączenia z zagranicznymi miastami, jednak średnia cena połączeń z tego portu należy do najwyższych. Biorąc pod uwagę średnie wydatki na bilety lotnicze w okresie letnim, lotnisko w Warszawie ustępuje jedynie portowi lotniczemu Rzeszów Jasionka. Tam podróżni wydali średnio 2 232 złote na bilet do miejscowości, do której wybierali się na wakacje. Najmniej za bilety płacili pasażerowie udający się na letni wypoczynek ze Szczecina, wydając średnio 320 złotych.

Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK-a na Polskę i Rosję, powiedziała: „Pragniemy poznawać zwyczaje i preferencje podróżnych, aby dostosowywać nasze produkty i usługi do ich potrzeb. Przekazując im naszą wiedzę, chcemy sprawić by podróżowanie było dla nich bardziej przystępne i dostosowane do oczekiwań. Jesteśmy dumni, że na KAYAK.pl udostępniamy naszym klientom narzędzia umożliwiające podejmowanie szybkich i rozsądnych decyzji dotyczących ich podróży. Wszystkie dostępne funkcje, takie jak prognozowanie cen, wskazujące najlepszy czas na rezerwację lotu, czy Explore, pozwalająca wyszukać najlepszą ofertę według określonego budżetu, czynią z serwisu KAYAK niezastąpione narzędzie dla podróżnych.”