„Kasprowy Wierch – PKL” nagrodzony za najlepszą aplikację turystyczną w Polsce

Po raz kolejny projekt Polskich Kolei Linowych przykuł uwagę ekspertów i zdobył statuetkę za najbardziej atrakcyjną aplikację mobilną w dziedzinie turystyki. Tym razem jej funkcjonalność docenili specjaliści podczas 10. jubileuszowej gali konkursu „Tourism Trends Awards 2019”.

Jury „Tourism Trends Awards” – najbardziej prestiżowego konkursu w dziedzinie turystyki w Polsce, postanowiło przyznać główną nagrodę wirtualnej mapie Kasprowego Wierchu stworzonej przez Polskie Koleje Linowe i firmę Amistad. Specjaliści uznali, że aplikacja przerosła konkurentów swoją funkcjonalnością i wykorzystaniem nowych technologii.

Łukasz Wysocki, członek jury, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, powiedział: „Mobilny przewodnik PKL-u jest kompleksową i nowoczesną odpowiedzią na potrzeby turystów. Uznaliśmy, że aplikacja wyróżnia się wszechstronnością i nowatorskimi rozwiązaniami, które pozwalają urozmaicić wycieczki i dobrze poznać okolice Kasprowego Wierchu.”

Patryk Białokozowicz z zarządu PKL, dodał: „Jesteśmy bardzo dumni z tej nagrody, szczególnie, że aplikacji Kasprowy Wierch poświęciliśmy dużo uwagi i włożyliśmy sporo pracy, żeby finalny efekt nas satysfakcjonował. Główne wyróżnienie tylko utwierdza nas w przekonaniu, że stworzenie tej aplikacji było dobrym pomysłem. Mamy nadzieję, że będzie długo służyć wszystkim turystom pojawiającym się w Tatrach, dlatego już myślimy o tym, co jeszcze możemy udoskonalić, żeby była coraz bardziej praktyczna i ułatwiała poruszanie się po górach.”

Konkurs „Tourism Trends Awards” co roku ściąga przedstawicieli największych instytucji branży turystycznej w Polsce. W skład jury wchodzą znani eksperci z dziedziny biznesu, którzy wyróżniają firmy wprowadzające na rynek nowe trendy i praktyczne rozwiązania. W tym roku nagrody przyznawane były z zakresu marketingu, zarządzania i nowych technologii.

Aplikacja Kasprowy Wierch została zaprojektowana tak, by spełniać potrzeby zarówno amatorów górskich wycieczek, jak i bardziej zaawansowanych pasjonatów tatrzańskiej wspinaczki.

Jest przydatnym elementem dla turystów planujących wędrówkę w Tatry. Aplikacja działa także w trybie offline, dlatego dzięki niej przy pomocy GPS można sprawdzić swoje obecne położenie nawet wtedy, gdy stracimy zasięg. Do dyspozycji użytkowników są również pojawiające się na bieżąco aktualizacje o stanie pogody, informacje o poziomie trudności szlaków i czasie potrzebnym na ich przebycie oraz godziny otwarcia kolei linowej PKL Kasprowy Wierch.

Dzięki funkcji AR (augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) turyści mogą sprawdzić jak mijane przez nich miejsca i obiekty wyglądały osiemdziesiąt lat temu, kiedy turystyka w Tatrach dopiero zaczynała się rozwijać.

Mapa posiada wersję letnią i zimową, które można swobodnie przełączać. Aplikacja daje też możliwość zmiany pory dnia, dzięki czemu obejrzymy fragment Tatr za dnia, w nocy oraz o zmierzchu. Użytkownicy aplikacji mogą liczyć również na porady dotyczące przygotowania wycieczki i bezpiecznego zachowania się w Tatrach.

To już druga nagroda dla aplikacji „Kasprowy Wierch – PKL”. Pierwszą otrzymała w konkursie Mobile Trends Awards w 2016 roku w kategorii „Podróże i turystyka”.

Mapę można znaleźć na stronie internetowej: http://mapakasprowy.pkl.pl/ i w aplikacji mobilnej Kasprowy Wierch – PKL, działającej na systemach Android i iOS.