Karta EKUZ od ręki na Lotnisku Chopina. Nowy punkt NFZ w porcie lotniczym Okęcie

Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na miejscu będzie można bezpłatnie otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, niedługo później również czas wyjazdów na ferie zimowe. Wyjazdy na zimowy urlop to okres wzmożonego ruchu podróżnych na Lotnisku Chopina w Warszawie.  W grudniu ze stołecznego portu codziennie korzysta około 40 tys. pasażerów. W okresie ferii jest to o kilkanaście tysięcy osób więcej.

Z tych powodów Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył na Lotnisku Chopina punkt obsługi klientów, w którym bezpłatnie, w ciągu kilku minut, po potwierdzeniu uprawnień, można otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W punkcie można również uzyskać informacje o zasadach leczenia w państwie, do którego podróżujemy.

“Uruchomienie punktu obsługi klientów na Lotnisku Chopina jest kolejnym krokiem w realizacji strategii rozwoju NFZ. Konsekwentnie dążymy do bycia jak najbliżej naszych klientów. Mamy już sieć stacjonarnych punktów obsługi w oddziałach i delegaturach NFZ. Teraz otwieramy się na nowe możliwości dotarcia do klientów, stąd powstał punkt obsługi na lotnisku w Warszawie. Dla podróżnych oznacza to m.in. możliwość wyrobienia karty EKUZ tuż przed wylotem, w ostatniej chwili. Dzięki tej karcie podróżni mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ ułatwia ona korzystanie z publicznego systemu ochrony zdrowia w całej Unii Europejskiej, państwach EFTA i Wielkiej Brytanii” – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

“Podróżni na lotnisku mają zwykle mało czasu. W pośpiechu zapominają często o ważnych rzeczach, takich jak na przykład Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala korzystać z opieki medycznej między innymi w państwach Unii Europejskiej. Dlatego wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia uruchamiamy na Lotnisku Chopina specjalny punkt, w którym taką kartę będzie można szybko wyrobić” – mówi Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Gdzie znajduje się punkt obsługi klientów NFZ na Lotnisku Chopina?

Punkt obsługi klientów NFZ mieści się w hali odlotów, w górnej części, niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.

W punkcie NFZ na lotnisku Chopina można przede wszystkim otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bezpłatnie, w ciągu kilku minut. Wystarczy wypełnić krótki i prosty formularz, następnie karta jest drukowana i wydawana od razu na miejscu.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej, EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii) i w Wielkiej Brytanii. W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy lekarza, lub hospitalizacji za granicą.

Podróżujący, który ma EKUZ, skorzysta z pomocy medycznej na identycznych prawach,
które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego wyjeżdża.

Dzięki karcie EKUZ mamy prawo do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa.

Jak długo EKUZ jest ważna i ile kosztuje?

Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymają kartę ważną do ukończenia
18. roku życia. EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat – w przypadku kobiet lub 65 lat – w przypadku mężczyzn, będzie ważna 20 lat.

W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał łącznie już blisko 2,5 mln kart EKUZ. Najchętniej występują po nie mieszkańcy Mazowsza – ponad 350 tys. wydanych kart w 2022 r. Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.