Jordania będzie walczyć o turystów

AG

Jordania rozpoczyna kampanię reklamową mającą na celu spopularyzowanie największych atrakcji turystycznych tego kraju – zwłaszcza Petry – i zahamowanie spadku liczby gości.

Dyrektor Jordańskiej Izby Turystyki (JTB), Abed Al Razzaq Arabiyat, powiedział: „Kampania rozpoczęta w połowie sierpnia będzie prowadzona na wielu płaszczyznach: w telewizji, w radio, na billboardach, na taksówkach oraz na przystankach autobusowych w wielu krajach na całym świecie. Nacisk zostanie położony na promowanie Petry, która bardzo ucierpiała z powodu spadku liczby gości.”

Liczba turystów odwiedzających w tym roku Petrę spadła w stosunku do roku 2014 o 34 proc. W pierwszej połowie tego roku odnotowano 215 970 gości, w roku 2014 zaś – 327 858.

Prezes Stowarzyszenia Hotelarzy Petry, Khaled Nawafleh, podkreślił: „Petra nie była do tej pory promowana na świecie, tak, jak powinna. W końcu, to jeden z tzw. 7 nowych cudów świata. Nie chcemy zwalać spadku liczby gości tylko na sytuację w regionie. Potrzebujemy nowoczesnej kampanii promocyjnej. Ok. 80 proc. odwiedzających Petrę nie zatrzymuje się tutaj na nocleg, uciekają nad Morze Martwe.”

Ze względu na spadek liczby turystów, 10 hoteli w Petra zostało zamkniętych, dwa – zamknięte czasowo, 30 zaś pozostało otwartych, mimo, że ponoszą straty. Z 1 800 pracowników hotelarze musieli zwolnić aż 900.
W czerwcu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwiększeniu budżetu JTB, aby umożliwić jej promowanie atrakcji turystycznych królestwa na rynkach regionalnych i międzynarodowych.. Na początku tego roku Rada Ministrów zatwierdziła środki mające na celu ratowanie sektora turystyki, takich jak zmniejszenie taryf za energię elektryczną dla hoteli. Gabinet obniżył także opłaty dla osób wjeżdżających przez lądowe przejście graniczne z 40 dinarów jordańskich do 10.