Jerozolima przyjazna niepełnosprawnym turystom

archiwum GoIsrael

Z myślą o turystach niepełnosprawnych, zarówno poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i niedowidzących, wprowadzono na Starym Mieście w Jerozolimie.

Było to możliwe dzięki poprawie infrastruktury miejskiej i nowoczesnym aplikacjom audio, które pomagają odwiedzającym w sprawniejszym poruszaniu się po wąskich uliczkach.
Wprowadzenie udogodnienień dla osób niepełnosprawnych na Starym Mieście to innowacyjny i przełomowy projekt, który pozwala osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich cieszyć się bogactwem historycznym i kulturowym stolicy. Wśród nich można wymienić min. poprawę stanu ulic w dzielnicy muzułmańskiej, ormiańskiej i chrześcijańskiej, a także instalację specjalnej poręczy ułatwiającej poruszanie o długości 2 km.

Opracowano również drukowaną mapę orientacyjną dostępności zabytkowych miejsc wraz z dedykowaną aplikacją w 8 językach, która umożliwia nawigację alejkami Starego Miasta (na podstawie GPS, działa podobnie jak Google Maps).

Odwiedzający Stare Miasto mogą korzystać z bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem w aplikacji „Vocal Tours of the Old City” (w dzielnicy żydowskiej, Via Dolorosa, na Wzgórzu Świątynnym, przy Bramie Jafskiej i Bramie Dawida). Dla niewidomych przygotowano specjalną aplikację audio, dzięki której mogą poznać historię zabytków tej części miasta.

Muzeum w Cytadeli Dawida organizuje również specjalne wycieczki dla osób niedowidzących, podczas których można „poczuć historię” poprzez dotyk kamieni mających 2000 lat i innych starożytnych eksponatów.