Jarmarki Bożonarodzeniowe w Czechach już od przyszłego tygodnia

fot. archiwum Visit Czech Republic

Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark adwentowy w Pradze jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach Pragi, między innymi na Placu Wacława, Placu Republiki i Placu U Svatého Jiří, nieopodal Zamku Praskiego.

W sobotę 27 listopada na Rynku Staromiejskim zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. Poniżej lista tegorocznych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Czechach.

Czeskie Budějovice szykują program świąteczny od 19 listopada do 5 stycznia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar), na gości czekają  stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.

Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 26 listopada do 6 stycznia. Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku wpisano go na listę UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych, Brno. Jarmark adwentowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpocznie się już 26 listopada.

Od 10 do 12 grudnia na jarmark świąteczny z tradycyjnymi rzemiosłami i smakołykami zaprasza Mikulov na Morawach Południowych.

Jarmarki adwentowe w zabytkowym Ołomuńcu odbędą się od 27 listopada do 23 grudnia. Na gości czekać będzie urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne i teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Będzie można poznać regionalne zwyczaje świąteczne. Podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.

Na jarmarku w Zlínie od 27 listopada do 23 grudnia spróbujemy ponczu, miodu pitnego, grzanego wina i mnóstwa innych przysmaków.

Tegoroczny jarmark adwentowy w Ostrawie odbędzie się od 26 listopada do 2 stycznia. Natomiast w pobliskiej Opawie od 28 listopada do 22 grudnia.

Tak jak każdego roku, na tradycyjny jarmark przedświąteczny zaprasza Pilzno. Na Placu Republiki od 23 listopada do 23 grudnia będzie można  spróbować grzańca, staroczeskiego trdelnika, pierniczków i innych przysmaków.

Jarmark adwentowy w Libercu odbędzie się od 20 listopada do 23 grudnia na placu obok ratusza.

Na tradycyjnym jarmarku w Hradcu Králové na Dużym Placu (czes. Velké náměstí) od 12 do 22 grudnia na gości będzie czekał szeroki asortyment świątecznych wyrobów – ozdób, ceramiki i regionalnych przysmaków.

Na jarmarku adwentowym na Placu Pernstejnów w Pardubicach, który odbędzie się od 27 listopada do 23 grudnia, można będzie zakupić ozdoby świąteczne i spróbować tradycyjnych przysmaków.

Pałac w Litomyšlu zaprasza w czasie adwentu na weekendowe zwiedzanie, podczas którego goście dowiedzą się, jak arystokracja obchodziła Boże Narodzenie. Obejrzą szopkę betlejemską w kaplicy pałacowej i świątecznie przybrane komnaty.

Tradycyjne zwyczaje świąteczne zaprezentuje pobliski skansen Wesoły Pagórek (czes. Vesely Kopec) od 27 listopada do 5 grudnia i rezerwat architektury ludowej, Betlem Hlinsko.

Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń szykuje także większość czeskich zamków i pałaców.