Japoński warsztat papierniczy w Muzeum Papiernictwa

fot. materiały prasowe

W Muzeum Papiernictwa w najbliższy piątek (8 lipca) odbędzie się wernisaż nowej wystawy w młynie papierniczym. Wystawę będzie można oglądać do 2 października.

Niedawno do zbiorów Muzeum Papiernictwa trafił oryginalny warsztat papierniczy, z japońskiej miejscowości Echizen, gdzie tradycje wyrobu papieru trwają już 1300 lat. Przekaz składa się z urządzeń do wytwarzania papieru, ołtarza z figurką bogini papieru Kawakami Gozen oraz dużej kolekcji arkuszy washi – to dar rodziny Yamaguchi oraz wielu innych papierników działających w tej miejscowości.

Dzięki japońskim darczyńcom Muzeum Papiernictwa dysponuje jedną z najciekawszych kolekcji dotyczących japońskiego papiernictwa na naszym kontynencie. Tym samym dusznicki młyn papierniczy jest nie tylko miejscem istotnym dla pielęgnowania europejskich tradycji papierniczych, lecz także staje się coraz ważniejszym punktem gromadzenia obiektów i wiedzy na temat papiernictwa skali całego świata.

Ekspozycja została przygotowana wspólnie z Joanną Kokoć, inicjatorką sprowadzenia japońskiego warsztatu papierniczego do Polski oraz Wojciechem Luchowskim. Patronem honorowym wystawy jest Ambasada Japonii w Polsce.