Jamajka – to może być podróż twoich marzeń

Young woman floating in river
Fot. Scott Toepfer

Pełna kolorów, smaków i aromatów. Wyjątkowa i niespotykana nigdzie indziej flora i fauna. Niemal tysiąc endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Klimat sprzyjający podróżowaniu przez cały rok. Taka właśnie jest Jamajka – trzecia co do wielkości wyspa na Karaibach. Mekka zwolenników ruchu Rastafari i muzyki reggae.

Don’t worry, about a thing, cause every little thing, gonna be all right! W tych słowach Boba Marleya kryje się cała tajemnica tej wyspy. Na niespełna 11 tys. km2 – 235 km ze wschodu na zachód i 82 km z północy na południe – znajdziecie wszystko, czego można się spodziewać po karaibskiej podróży marzeń. Żeby jak najwięcej skorzystać z wyprawy, warto się do niej odpowiednio przygotować.

Kiedy najlepiej odwiedzić Jamajkę?

Tak naprawdę każda pora jest dobra, aby odwiedzić Jamajkę. Na wyspie nie ma pór roku, a klimat jest ciepły przez cały czas, sezonowo zmienia się wilgotność powietrza i częstotliwość opadów. Słońce świeci od 7 do 9 godzin dziennie. Noce są ciepłe i przyjemne.

MICE_MontegoBay_DoctorsCaveBeach

Fot. www.visitjamaica.comGłówny sezon turystyczny na Jamajce przypada na czas od połowy grudnia do połowy kwietnia. Kulminacja sezonu to okres Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Wtedy na wyspie jest najwięcej turystów, co nie każdemu musi odpowiadać. Aby polecieć na Jamajkę w tym czasie, podróż trzeba rezerwować z rocznym wyprzedzeniem. Zachęcająca do tego właśnie terminu jest pogoda – czyste niebo, pięknie świecące słońce, przyjemnie temperatury od 23°C w nocy do 28°C w dzień. Luty jest najsuchszym miesiącem na wyspie. Deszcz pada średnio tylko przez trzy dni, a słońcem można się cieszyć przez 9h dziennie. Wypad na Jamajkę w środku polskiej zimy to z pewnością pomysł warty rozważenia.

Od maja do listopada klimat staje się bardziej tropikalny poprzez dużą wilgotność powietrza. W tym okresie, intensywne opady deszczu trwają średnio 9 dni w miesiącu. Przez 7 godzin dziennie świeci słońce. Nawet jeśli pada, na wyspie jest ciepło. Najbardziej deszczowymi miesiącami są wrzesień i październik.

Jeśli cenimy sobie większy spokój i mniejsze tłumy – dobrym pomysłem będzie zaplanowanie podróży na czas od połowy listopada do połowy grudnia. Pogoda przypomina tę ze szczytu sezonu – mało opadów, dużo słońca i przyjemne temperatury, za to większy komfort zwiedzania i odpoczynku.

JTB_Adventure_PortAntonio_Rafting_on_river

Fot. Scott Toepfer

Jamajka – urokliwa wyspa z unikatową przyrodą

Już sam klimat wyspy i jej zapierający dech w piersiach krajobraz – przepiękne plaże, majestatyczne góry, unikalna na światową skalę rafa koralowa, tropikalna roślinność, lasy deszczowe, spektakularne wodospady, lokalne miasta i miasteczka, robią ogromne wrażenie. Przepiękny ląd skrywa w sobie kolejne atrakcje będące wytworem natury, takie jak tajemnicze jaskinie w zboczach gór, z oszałamiającymi stalaktytowymi i stalagmitowymi formacjami, które powstawały przez tysiące lat. Podziemne jeziora, baseny, tajemnicze formacje skalne tworzą miejsca mistyczne, oazy, które niegdyś stanowiły kryjówki dla hiszpańskich osadników, albo jaskinie przemytników w czasach piractwa.

Jamajka to również ojczyzna ponad 200 gatunków tropikalnych ptaków, w tym 25 endogenicznych. Wśród nich doctor bird – koliber czarnogłowy, narodowy ptak Jamajki. Na wyspie zidentyfikowano ponad trzy tysiące gatunków roślin kwitnących. Wyłącznie na Jamajce występuje ok. 800 z nich. Ciekawostką jest, że ważnym elementem ekosystemu Jamajki są storczyki – na wyspie występuje ponad 200 różnych odmian tej rośliny, wiele z nich endemicznie.

JTB_Holiday_Kingston_HolwellPark_Jamaicanbreakfast
Fot. www.visitjamaica.pl

Jak smakuje Jamajka?

Jamajka to świetny kierunek dla fanów ryb, owoców morza i tropikalnych owoców. Oryginalna jamajska kuchnia opiera się na mięsie, owocach morza, rybach, ryżu i fasoli. To proste dania, ale smakują obłędnie. Do tego lokalny rum i kawa z lokalnej palarni, a nawet plantacji – czy potrzeba czegoś więcej do szczęścia?

Będąc na Jamajce koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów w ich oryginalnym wydaniu. Klasyczne śniadanie to owoc ackee i solona ryba. W większości miejsc jest to jedna ze sztandarowych pozycji w menu.

Lunch to najczęściej zupa i inne aromatyczne potrawy z ryb, kurczaka, wieprzowiny lub kiełbasy, przygotowywany na drewnie ziela angielskiego, które roztacza swój zapach na całą okolicę. Dla niecierpliwych głodomorów rozwiązaniem będą lokalne paszteciki, np. z mięsem z homara, które zaspokoją pierwszy głód w oczekiwaniu na stolik w wybranym lokalu. W kuchni jamajskiej znajdzie się też wiele znakomitych opcji dla wegan. Potrawy przygotowywane na bazie warzyw i roślin z wykorzystaniem aromatycznych przypraw z pewnością dostarczą niemniejszych doznań kulinarnych jak opcje mięsne.

Jedna z najlepszych kaw na świecie – Blue Mountain, nigdzie nie będzie smakowała tak dobrze, jak w kraju swojego pochodzenia – na Jamajce. Do tego deser w postaci robionych rzemieślniczo lodów i pełnia kulinarnego szczęścia gwarantowana.

Właściwie na każdym kroku, czy to w mieście, czy na wsi, można napotkać stragany ze świeżymi owocami. Warto próbować nigdzie indziej niespotykanych smaków i szukać wśród nich swoich ulubionych.

Jamajka – żeby ją poznać stań się jej częścią  

Zejdź z utartej ścieżki, otwórz się na ludzi i ich zwyczaje, dotknij ich kultury i tradycji. Słuchaj, obserwuj, dołącz. To recepta na to, żeby naprawdę poznać tę wyspę. Trzeba wejść w autentyczny rytm jamajskiego życia. Zaangażować się aktywnie w lokalną społeczność, wziąć udział w lekcjach tańca na żywo, w warsztatach tradycyjnego rzemiosła, włączyć się w rytm ich codzienności. Korzystać z lokalnych atrakcji wspólnie z mieszkańcami. Nawiązywać relacje, korzystać z ich wiedzy, mądrości i otwartości. Wspólnie z nimi pracować, świętować i cieszyć się każdą chwilą. Jamajczycy są bardzo otwarci i chętnie dzielą się swoim dziedzictwem z tymi, którzy chcą go zasmakować. Jamajka – to może być podróż twoich marzeń.

Jeśli planujesz podróż na Jamajkę, albo jeszcze zastanawiasz się, czy warto, koniecznie zajrzyj na stronę https://www.visitjamaica.com

Music_PortAntonio_DJ_Tony
Fot. Scott Toepfer

Jamajka – raj na ziemi w rytmie reggae

Muzyka i taniec wpisane są w DNA mieszkańców wyspy. Dwa największe wydarzenia, jakie warto uwzględnić w planach wyjazdowych, to karnawał, który w 2024 roku rozpocznie się tydzień przed Wielkanocą, a kończy w wielkanocną niedzielę, oraz odbywający się w lipcu największy festiwal muzyki reggae na Karaibach – Sumfest Reggae (16-22.07.2023).

Karnawał to wielkie święto muzyki i tańca, na które zjeżdżają na Jamajkę tysiące wykonawców i setki tysięcy widzów. To wielkie, kolorowe wydarzenie zwieńczone fascynującą paradą maskaradową, którą niosą przez wyspę rytmiczne dźwięki kultowej na całym świecie muzyki.

Dla fanów muzyki reggae w lipcu odbywa się festiwal, który przyciąga melomanów z całego świata. Trwające tydzień święto jamajskiej muzyki i kultury odbywa się w pełnym energii mieście Montego Bay. Elektryzujące koncerty z udziałem regionalnych i międzynarodowych wykonawców, imprezy uliczne, wszechobecna muzyka, śpiew i taniec niemal 24 godziny na dobę – tego nie da się opowiedzieć słowami, trzeba wejść w ten klimat i go poczuć.

Muzyka i taniec to nie tylko festiwale i karnawał. Tętniące życiem nocne kluby, czy klimatyczne imprezy na plaży w rytmie reggae i nie tylko, to znak rozpoznawczy tej wyspy. Tutaj z pewnością nikt nie będzie się nudził.

Zainspiruj się na żywo – odwiedź reggae festiwal w Ostródzie

Święto muzyki Reggae jak co roku odbędzie się także w Polsce. Ostróda Reggae Festival, który odbędzie się w terminie 6-9 lipca 2023 roku, to będzie niesamowita okazja, aby dowiedzieć się więcej o Jamajce. Podczas festiwalu zostanie uruchomiony Punkt Informacji Turystycznej Jamajki, gdzie będzie można spotkać się z przedstawicielami: Jamaica Tourist Board w Polsce, biurem turystyki najamajke.pl oraz Treasure Beach Tourist Information z Jamajki.

  • Czy Jamajka jest bezpieczna?
  • Lepiej zorganizować samodzielny wyjazd czy skorzystać z gotowej oferty?
  • Z jakich ofert wycieczek na Jamajkę skorzystać?
  • Jak zorganizować indywidualny wyjazd na Jamajkę?
  • Jakie są ceny i koszty życia na Jamajce?
  • Co trzeba zrobić, żeby na stałe zamieszkać na Jamajce?

Jeśli interesuje cię Jamajka lub po prostu chciałbyś złapać więcej jamajskiego klimatu, zachęcamy do spotkań na stanowisku jamajskich ekspertów. Punkt Informacji Turystycznej Jamajki będzie czynny od piątku do niedzieli w godzinach festiwalowych. Jamaica, no problem. Słonecznie zapraszamy. Szczegóły dotyczące samego festiwalu dostępne są na stronie www.ostrodareggae.com.

A może last minute – karaibski Sumfest Reggae? (16-22 lipca 2023)

Dla fanów wyjazdów last minute, zdecydownanie warto odwiedzić największy festiwal muzyki reggae na Karaibach, Sumfest Reggae.

To coroczne wydarzenie, które przyciąga melomanów z całego świata. Trwające tydzień święto jamajskiej muzyki i kultury, odbywa się w pełnym energii mieście Montego Bay, obejmuje niezwykły skład regionalnych i międzynarodowych wykonawców, elektryzujące koncerty i żywą atmosferę imprez ulicznych. Poczuj ducha reggae, zatracając się w pulsujących bitach i przetańcz całą noc pod gwiazdami. Więcej informacji na temat tego i innych festiwali można znaleźć w wakacyjnym kalendarzu imprez na Jamajce – Things to Do in Jamaica This Summer.

Materiał powstał we współpracy z Jamaica Tourist Board Represented by TMR International s.r.o., www.visitjamaica.com