Jak promować turystyczny obiekt prywatny, a jak samorządowy?

Jakie możliwości promocyjne ma obiekt turystyczny należący do samorządu terytorialnego w porównaniu do prywatnego? Porównanie dwóch pomysłów na marketing atrakcji turystycznej będzie istotą „pojedynku” Elżbiety Szumskiej z Janem Rzeszotarskim, podczas IV Forum Promocji Turystycznej.

Z jednej strony pozornie szalony pomysł jednej odważnej i zdeterminowanej kobiety, który był początkiem narodzin jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Polsce – Kopalni Złota w Złotym Stoku. Z drugiej – w nowatorski sposób zarządzany skansen, będący własnością województwa mazowieckiego, rozwijający własną bazę noclegową, organizujący mnóstwo wydarzeń, przyciągający rodziny. Co je łączy? Jakie mają pomysły na promocję, jakie mają możliwości ich realizacji? Co chcieliby osiągnąć i jakie przeszkody formalne / finansowe napotykają? Zderzenie tych dwóch światów nastąpi podczas IV Forum Promocji Turystycznej w Warszawie.

W pojedynku wezmą udział: Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Elżbieta Szumska, założycielka i właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Muzealnik i etnograf z nowatorskim spojrzeniem

Jan Rzeszotarski to nauczyciel, etnograf, muzealnik, działacz społeczny. Urodził się 23 kwietnia 1955r. w Sierpcu Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy, a następnie Podyplomowe Studium Etnografii na UMK w Toruniu. Pracował jako nauczyciel w Technikum Mechanicznym. Pełnił funkcję komendanta Hufca Związku harcerstwa Polskiego. Od 1990 roku na stanowisku dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu realizuje z dużym powodzeniem plany rozbudowy i rozwoju placówki. W sposób nowatorski kieruje Muzeum, harmonijnie realizując wszystkie założenia statutowe wcielając w życie idę, która narodziła się ponad 40 lat temu.

W latach 2006-2010 Radny Powiatu Sierpeckiego, a w latach 2014-2018 przewodniczący Rady Powiatu, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, Członek Zarządu Mazowieckiej Organizacji Turystycznej; członek Związku Muzeów Polskich; członek Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu.

Pomysł na biznes w starej kopalni

Jeśli połączyć ze sobą szczyptę szaleństwa, sporą dawkę wiary w marzenia i upór, wyjdzie nam sprawdzony przez Elżbietę Szumską przepis na sukces. Z miłości do podziemi oraz z pasji , którą dawniej realizowała nocami, po pracy, penetrując niezbadane wcześniej podziemia, stworzyła jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, stała się głównym pracodawcą w gminie, a jej Kopalnię Złota odwiedza rocznie prawie 250 000 osób.

Elżbieta Szumska jest jednym z założyciele Turystycznej Trzynastki, stowarzyszenia, które pokazuje swą pracą, że poprzez współpracę więcej się zyskuje niż poprzez konkurowanie; jest wiceprezesem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, autorką książek, mamą, babcią i aktywnym działaczem na rzecz historii Złotego Stoku.

W 2015 roku, jej Kopalnia Złota dostała najwyższe wyróżnienie w polskiej turystyce – Złoty Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce.

IV Forum Promocji Turystycznej

Na IV Forum Promocji Turystycznej zapraszamy 24 października do Warszawy, do hotelu Polonia Palace. Wydarzenie to będzie jak zwykle poświęcone różnym aspektom promocji turystycznej. Partnerami forum są: Cypryjska Organizacja Turystyczna, Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Polsce, wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz patronatem Polskiej Izby Turystyki. Patronem medialnym jest Agencja Informacyjna.

Zarejestruj się już dziś! Formularz rejestracji, informacje i program forum znajdziesz tutaj.