Jak podnieść konkurencyjność podmiotów turystycznych

Certyfikacja uzyskana od autoryzowanego podmiotu to skuteczny element marketingu i narzędzie wspierające przedsiębiorców turystycznych, którzy zmagają się z trudnościami z powodu pandemii, wzrostu kosztów prowadzenia działalności czy skutkami konfliktu w Ukrainie. Certyfikat Dobrych Praktyk Polskiej Organizacji Turystycznej ma pomóc nie tylko w budowaniu dobrych standardów i usług, ale również w podnoszeniu biznesowej konkurencyjności podmiotów działających w sektorze turystycznym.

Dzisiejsi konsumenci uważnie przyglądają się swoim wydatkom, są coraz bardziej wymagający i świadomi, niezależnie od rodzaju zakupionych usług lub produktów. Zanim podejmą decyzję, gdzie wydać swoje pieniądze, dokładnie sprawdzają informacje o ofercie, weryfikują opinie, a przede wszystkim polegają na rekomendacjach. Od przedsiębiorców oczekują też przejrzystości i odpowiedzialności, a ich zaufanie zdobywają te marki, które mogą wykazać się potwierdzonymi certyfikatami wysokiej jakości świadczonych usług lub oferowanych produktów.

Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki podkreśla, że klienci zdecydowanie bardziej ufają markom i produktom ze znakami certyfikacji, które weryfikują i potwierdzają jakość świadczonych usług.

“Udział w projekcie Certyfikacji Podmiotów Turystycznych POT to dla przedsiębiorców turystycznych szansa na zdobycie zaufania turystów, ale także zwiększenie rozpoznawalności wśród grup docelowych, zarówno poprzez stronę internetową projektu z interaktywną mapą wyróżnionych obiektów, jak i poprzez szeroką promocję realizowaną przez Polską Organizację Turystyczną oraz współpracujące z nią Lokalne i Regionalne Organizacje Turystyczne, Urzędy Marszałkowskie i Gminne. Dzięki certyfikatom turyści planujący urlopy będą mogli jeszcze łatwiej odnaleźć spełniające ich oczekiwania obiekty i czuć się bezpiecznie podczas rodzinnego wypoczynku. Certyfikacja proponowana przez POT może pomóc także m.in. miejskim hotelom, które, z powodu zastoju w branży MICE oraz zmniejszonej ilości podróży biznesowych zwracają się ku nowemu segmentowi klientów – podróżujących rodzin z dziećmi” – mówi Gut-Mostowy.

Na czym polega Certyfikat Dobrych Praktyk Polskiej Organizacji Turystycznej?

Założeniem projektu certyfikacji jest wsparcie branży turystycznej, która od ponad dwóch lat jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię COVID-19 gałęzi gospodarki. Certyfikacja stanowi także doskonałe narzędzie do promocji przedsiębiorców, którzy świadczą usługi turystyczne najwyższej jakości i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

“W pierwszej edycji projektu, realizowanej w 2021 roku, certyfikacji podlegały wyłącznie podmioty turystyczne uczestniczące w programie Polski Bon Turystyczny. W projekcie wzięło udział 2,5 tysiąca przedsiębiorców z całej Polski, a certyfikaty uzyskało 1548 podmiotów, które trafiły do grona liderów odpowiedzialnej i dostosowanej do potrzeb rodzinnego wypoczynku krajowej turystyki. Wśród wyróżnionych obiektów znaleźli się właściciele kwater prywatnych, apartamentów, gestorzy willi i obiektów agroturystycznych, a także hotele, ośrodki wypoczynkowe, ośrodki szkoleniowe oraz organizatorzy turystyki czy biura podróży. Przedsiębiorcy, którzy brali udział w pierwszej edycji projektu, bardzo wysoko ocenili choćby takie narzędzie jak interaktywna mapa, dzięki której turyści mogą odnaleźć wyróżnione certyfikatem obiekty. Certyfikacja tworzy nową jakość w turystyce – z jednej strony promuje obiekty o wysokiej jakości świadczonych usług i podnosi standard krajowej oferty turystycznej, a z drugiej – jest doskonałym, sprawdzonym źródłem informacji dla finalnego odbiorcy” – uważa Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Nowa edycja uwzględnia oczekiwania przedsiębiorców

Certyfikat Dobrych Praktyk POT jest kontynuacją pierwszej, pilotażowej edycji projektu – Certyfikacja Podmiotów Turystycznych (CPT), do której włączone zostały programy realizowane przez POT: Obiekt Bezpieczny Higieniczne i Bezpieczny Obiekt MICE. Skierowany jest do przedsiębiorców, organizatorów turystyki oraz organizacji pożytku publicznego, które prowadzą działalność polegającą na świadczeniu usług noclegowych, organizacji imprez turystycznych oraz konferencji, targów i spotkań biznesowych i spełniają założenia jednej z ośmiu kategorii:

 • Polski Bon Turystyczny
 • Podróże z dziećmi
 • Turystyka bez barier
 • Turystyka na obszarach wiejskich
 • Turystyka zrównoważona
 • Turystyka prozdrowotna
 • Obiekt Bezpieczny Higieniczny
 • Bezpieczny Obiekt MICE

Głównym działaniem w projekcie jest autocertyfikacja. Podmioty turystyczne, które chcą wziąć w niej udział, muszą zarejestrować się do projektu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie certyfikat.pot.gov.pl, wybierając kategorie certyfikacji, w których potwierdzają stosowanie dobrych praktyk w swoich obiektach.

Wyróżnione Certyfikatem Dobrych Praktyk Polskiej Organizacji Turystycznej podmioty nie tylko mogą posługiwać się samym certyfikatem i logo projektu w komunikacji ze swoimi klientami, ale otrzymują także wsparcie POT-u, m.in. w postaci:

 • obecności na mapie Podmiotów wyróżnionych Certyfikatem Dobrych Praktyk POT z bezpośrednim przekierowaniem na swoje indywidualne strony,
 • promocji w mediach społecznościowych i kampaniach informacyjnych realizowanych przez POT,
 • dostępu do materiałów szkoleniowych i konkursów dla przedsiębiorców,
 • możliwości udziału w wydarzeniach branżowych organizowanych przez POT lub pod jej patronatem.

Aktualna liczba wszystkich podmiotów zgłoszonych do certyfikacji przekroczyła trzy tysiące a ponad 2900 z nich może pochwalić się już uzyskaniem Certyfikatu Dobrych Praktyk POT. Pełna lista oraz mapa wyróżnionych podmiotów znajdują się na stronie projektu certyfikat.pot.gov.pl

Wypełnij formularz i zgłoś swój obiekt.

Ustawa podpisana przez prezydenta. Bon turystyczny wydłużony do 31 marca 2023.