Jak duża walizka do samolotu?

Wymiary bagaży mają ogromne znaczenie podczas podróży samolotami. Przewoźnicy przywiązują dużą wagę zwłaszcza do walizek podręcznych, ponieważ ilość miejsca na pokładzie jest bardzo ograniczona. Luk także ma swoje limity, a każdy dodatkowy kilogram nadanego bagażu zwiększa ogólną wagę samolotu, a więc i zużycie paliwa. Nic więc dziwnego, że linie lotnicze nie mogą dać pasażerom pełnej swobody przy pakowaniu. Zobacz, jakie limity dotyczą poszczególnych rodzajów bagażu!

Bagaż podręczny

O walizkach kabinowych pisze się bardzo dużo, a to ze względu na popularność tanich linii lotniczych, w których jest to jedyny rodzaj bagażu zawarty w cenie biletu. I to nie zawsze. Ryanair i Wizz Air uzależniają wymiary przysługującej pasażerom walizki od tego, czy wykupili pierwszeństwo wejścia na pokład, czy nie. U innych przewoźników podróżujący mogą zazwyczaj wnieść na pokład samolotu walizkę o wymiarach ok. 55 x 40 x 20 centymetrów. Czasem odrobinę większą, czasem delikatnie mniejszą – nikt zresztą nie sprawdza tego co do centymetra. Jej waga nie powinna natomiast przekraczać 8 – 12 kilogramów.

Bagaż rejestrowany

Zdecydowanie więcej opcji mają pasażerowie, którzy nadają swój bagaż do luku. Tutaj każda linia lotnicza kieruje się trochę innymi zasadami. Dopuszczalne wymiary walizki oraz jej waga będą ponadto zależały od tego, w jakiej klasie został wykupiony bilet. Najczęściej spotykany limit to 158 centymetrów sumy wszystkich trzech wymiarów walizki: wysokości, szerokości i głębokości. Waga torby ograniczona jest zazwyczaj do 23 kilogramów. Warto pamiętać, że są to orientacyjne dane dla podstawowego bagażu rejestrowanego w klasie ekonomicznej.

Niektórzy przewoźnicy wyróżniają się na tym tle. Duże walizki akceptowane w easyJet mogą mieć do 275 centymetrów, a w Quatar Airlines do 300 centymetrów.

Zdarzają się także pasażerowie, którzy na przykład kilka miesięcy pracują za granicą, a kilka spędzają w kraju. Wtedy przewożą oni ze sobą bardzo duże ilości bagażu. Linie lotnicze rozwiązują taki problem możliwością nadania kilku walizek do luku. Im dalsza podróż (np. międzykontynentalna), tym większe limity wagi i większa liczba bagaży dozwolonych do zarejestrowania.

Jaką walizkę do samolotu wybrać?

Każdy, kto regularnie lata samolotami, powinien mieć w swoim wyposażeniu przynajmniej dwie podstawowe walizki – jedną dużą i jedną kabinową. To z takiego zestawu będziesz najczęściej korzystać w podróży. Pierwsza przyda Ci się podczas dłuższych wyjazdów, druga – nawet na krótkie city breaki czy delegacje służbowe.

Dobrym pomysłem jest więc kupno zestawu walizek, składającego się z trzech sztuk. Środkowa będzie stanowiła opcję zapasową – jako dodatkowy bagaż przy większym wyjeździe lub zastępstwo w razie uszkodzenia podstawowej walizki. Plusem takiego rozwiązania jest spójny design produktów i ich kompatybilność.

W poszukiwaniu solidnych, godnych polecenia walizek zajrzyj na stronę sklepu Puccini. Znajdziesz tam wysokiej jakości produkty, które świetnie spiszą się w każdej podróży.

undefined