Jadwiga Emilewicz potwierdza: odroczenie zwrotu dla klientów touroperatorów o 180 dni

Jadwiga Emileiwcz tarcza antykryzysowa
Jadwiga Emilewicz fot. KPRM / Twitter

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz potwierdziła, w odpowiedzi na nasze pytanie, że w projektowanej specustawie w sp. tzw. tarczy antykryzysowej pojawi się zapis, zgodnie z którym touroperatorzy będą mogli odroczyć zwrot wpłaty za niezrealizowany wyjazd o 180 dni.

Konferencja prasowa zorganizowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów z udziałem m.in. minister rozwoju Jadwigi Emilewicz dotyczyła projektowanej przez rząd. Tzw. tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Trwają jeszcze prace nad ustawą, która ma zostać zaakceptowana przez rząd dziś wieczorem, a skierowana do konsultacji z klubami opozycyjnymi jutro, 26 marca. W piątek nad ustawą ma pracować sejm. Zgodnie z zapowiedzią, nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 1 kwietnia.

Touroperatorzy czekają na 180 odroczenia

Zapytana przez redakcję WaszaTurystyka.pl Jadwiga Emilewicz potwierdziła również, że w specustawie znajdą się zapowiadane wcześniej zapisy dotyczące organizatorów turystyki. Będą oni mogli odroczyć zwrot wpłaconych przez klientów pieniędzy za wyjazdy niezrealizowane z powodu koronawirusa. Obecnie ustawa i imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych nakazuje dokonać zwrotu w ciągu 14 dni, specustawa umożliwi wydłużenie tego terminu do 180 dni. “Touroperatorzy mają też możliwość zaproponowania klientom ważnych przez rok voucherów na realizację wyjazdów i zachęcamy wszystkich do korzystania z tego rozwiązania. W ten sposób można wesprzeć przedsiębiorców turystycznych, borykających się dziś z ogromnymi problemami” – dodała Jadwiga Emilewicz.

Podczas konferencji prasowej potwierdzono zapowiedzi z dni wcześniejszych oraz informacje, które pojawiły się na Twitterze Łukasza Schreibera z KPRM. Składki ZUS mają zostać umorzone dla mikroprzedsiębiorców, czyli firmy zatrudniające do 9 osób. Jeśli nie przekroczą 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020, czyli 15,6 tys. zł i prowadzili działalność przed 1 lutego, samozatrudnieni również będą mogli być zwolnieni ze składek na ZUS na trzy miesiące.

“Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Dzięki temu pracodawcom spadną koszty osobowe o 35,0 proc. Koszt tego rozwiązania dla finansów publicznych szacujemy na 3,4 mld zł miesięcznie przy 1,7 mln pracowników. W sumie daje to 10,2 mld zł za okres 3 miesięcy” – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Ułatwienia w formularzach dla ZUS

„W tym tygodniu wprowadziliśmy uproszczony jednostronicowy formularz wniosku odroczenia terminu płatności. Jesteśmy do dyspozycji naszych przedsiębiorców, płatników składek. Okres zwolnienia ze składek będzie traktowany jako okres ubezpieczenia” – zapowiedziała podczas konferencji prasowej prezes ZUS Gertruda Uścińska. Opisywaliśmy te uproszczenia na naszych łamach.

Potwierdzono również, że w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej znajdą się zapowiadane wcześniej elementy – dopłaty do wynagrodzeń, tzw. postojowe, zwiększenie gwarancji de minimis do 80 proc. kwoty kredytu i zwiększenie limitu do 800 tys. euro.

Tadeusz Kościński, minister finansów zapowiedział również, że nie będzie żadnych sankcji, gdy deklaracje PIT będą złożone po terminie, czyli do końca maja. “Przesuwamy płatności zaliczek o 3 miesiące – czyli na 20 lipca. termin płatności zaliczek za PIT-4 przesuwamy o trzy miesiące” – powiedział podczas konferencji.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center