Jadwiga Emilewicz: otwarcie granic możliwe po 15 czerwca

Jadwiga Emileiwcz: otwarcie granic po 15 czerwca
Jadwiga Emilewicz/fot. archiwum KPRM/Twitter

W niedzielę w Polsat News, wicepremier Jadwiga Emilewicz, powiedziała: jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to do czynienia teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic.

Jak podała PAP, wicepremier pytana przez jednego widzów o to, kiedy zostaną otwarte granice Polski, odparła, że jest wstępna zapowiedź kilku państw europejskich, że od 15 czerwca planują otwarcie granic.

Wicepremier zastrzegła, że po każdym tygodniu będzie analizowana liczba nowych przypadków zakażeń i osób hospitalizowanych, od czego będą zależały kolejne kroki znoszące obostrzenia.
Na pewno będzie to miało miejsce nie wcześniej niż w połowie czerwca – dodała.

Emilewicz podkreśliła, że kwestia otwarcia granic to temat rozmów nie tylko wewnątrz rządu, ale także z przedstawicielami rządów innych państw.

Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów – powiedziała.

Minister Rozwoju podkreśliła, że jeśli obywatele innych państwa będą przetestowani, a sytuacja epidemiologiczna będzie opanowana w danym kraju w stopniu podobnym, jak w Polsce, wówczas rząd powinien wyrazić większą gotowość do otwarcia granic.

Od 15 czerwca planują otworzyć swoje granice również Czechy. Kontrole na polskich granicach na razie mają być utrzymane do 12 czerwca.