Izrael– ponad 4 miliony turystów w 2018 roku

AG

30 grudnia 2018 roku do Izraela przyleciał 4-milionowy turysta. Do końca roku odnotowano ich 4 120 800, o 14 proc. więcej niż w roku 2017. Przychody z turystyki wyniosły ponad 24 miliardy szekli (ponad 24 mld PLN).

Minister turystyki Izraela Yariv Levin podkreślił: “Osiągnięcie liczby 4 milionów turystów w 2018 roku jest realizacją długoletnich marzeń wielu osób zaangażowanych w izraelską turystykę. W ciągu dwóch lat zwiększyliśmy turystykę przyjazdową o 1,1 miliona, co stanowi wzrost o 38 proc. Jest to rzadkością, nawet w wymiarze międzynarodowym. To wynik zmiany strategii marketingowej, otwarcia nowych połączeń lotniczych przy wsparciu Ministerstwa Turystyki i stworzenia bezprecedensowej współpracy z największymi biurami podróży na świecie”.

Ministerstwo Turystyki zainwestowało 350 milionów szekli w marketing i promocję Izraela w świecie jako miejsca atrakcyjnego turystycznie, w tym m.in. w Polsce, USA, Niemczech, Rosji, Włoszech, Anglii, Chinach, na Ukrainie, w Brazylii, na Filipinach.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przyznano przedsiębiorcom dotacje na zakładanie i rozbudowę hoteli w różnych miastach. W tym roku była to kwota 145 mln szekli, które mają pomóc w budowie 3 829 nowych pokoi, co stanowi wzrost o ok. 49 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Amir Halevi, dodał: “Jest to drugi z rzędu rekordowy rok w turystyce przyjazdowej do Izraela. Optymistycznie patrzymy na rok 2019, który rozpoczyna się od otwarcia nowego międzynarodowego lotniska w Timna, umożliwi nam to kontynuację nowych lotów do Ejlatu. To, co kilka lat temu było marzeniem, dziś jest rzeczywistością: Izrael jest preferowanym kierunkiem turystycznym wśród celów podróży na całym świecie”.

W ostatnich latach Ministerstwo Turystyki Izraela intensywnie pracuje nad pozycjonowaniem kraju jako jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na świecie.

Działania te obejmują m.in. postrzeganie Izraela jako wymarzonego miejsca na wypoczynek, z dobrą pogodą przez cały rok; zmianę marki produktu turystycznego – w tym rozwój turystyki na południu Izraela i rozbudowę infrastruktury turystycznej na pustyni; współpracę z wiodącymi na świecie biurami podróży online, nowe porozumienia lotnicze i wykorzystanie możliwości marketingowych wielkich imprez, takich jak Giro d’Italia i Eurowizja, która odbędzie się w maju 2019 w Tel Awiwie.