IATA: rekordowe obłożenie samolotów w lutym

archiwum Boeinga

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego w lutym 2017 roku. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) był o 4,8 proc. wyższy niż w lutym 2016 roku.

Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła we wrześniu o 2,7 proc., dochodząc do 79,5 proc. Nigdy jeszcze w lutym obłożenie nie było tak wysokie.

Prezes i dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac powiedział: “Wyraźny popyt na podróże lotnicze zauważalny od początku tego roku odzwierciedla ożywienie globalnej gospodarki. W tym roku nie możemy liczyć na dalsze obniżki cen paliw, więc ruch lotniczy może się zwiększyć dzięki właśnie rozwojowi gospodarczemu. Nawet zakaz podróży do Stanów Zjednoczonych dla obywateli sześciu krajów nie wpłynął na ogólny obraz ruchu pasażerskiego”

W Europie popyt wzrósł o 5,6 proc. w stosunku do lutego 2016, zaś obłożenie wyniosło 78,4
W rejonie Azji i Pacyfiku popyt wzrósł o 5,2 proc,. a obłożenie osiągnęło 79,8 proc.
W Ameryce Północnej popyt wzrósł o 0,3 proc., obłożenie doszło do 75,9 proc.
Na Bliskim Wschodzie popyt wzrósł o 9,5 proc., a obłożenie osiągnęło 74,3 proc.
W Ameryce Łacińskiej popyt wzrósł o 5,9 proc., obłożenie wyniosło 81,4 proc.(największe wśród regionów).
W Afryce popyt wzrósł 7,1 proc., obłożenie zaś wyniosło 66 proc.
Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie w lutym, w porównaniu do lutego 2016 roku, wzrósł o 8,7 proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 81,4 proc. Wszystkie rynki odnotowały wzrost popytu, największy wzrost popytu zanotowano w Indiach – o 17 proc., Rosji – 13,3 proc. oraz Chinach – o 9,1 proc.