Hotele w listopadzie droższe o prawie 5 proc.

materiały prasowe

Średnia cena pokojonocy w listopadzie wyniosła 190,75 zł i była o 4,73 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym.

Wzrost w największym stopniu odczuli klienci wybierający nocleg w obiektach o najwyższym standardzie, w których przypadku średnia cena pokojonocy wzrosła o niecałe 22 proc. w ujęciu r/r i ukształtowała się na poziomie 405,45 zł. Spory wzrost zanotowano również w przypadku obiektów o standardzie 1*, które podrożały o 18,62 proc.. Najmniejsze zmiany średniej ceny w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w przypadku hoteli 3* i 4* (odpowiednio wzrost o 3,86 proc. i 3,31 proc.).

Jakie hotele wybieramy

Listopad br. charakteryzował się sporym spadkiem popytu na pobyty w hotelach o standardzie 4*. Udział hoteli z tej kategorii w łącznej liczbie rezerwacji skurczył się w porównaniu do listopada 2015 r. o ponad 3 p.p., do poziomu 21,51 proc.. W porównaniu z rokiem poprzednim wyraźnie zwiększył się udział w rynku obiektów 3*, w których dokonano 48,48 proc. rezerwacji, tj. 2 p.p. więcej niż przed rokiem. Swój udział w rynku rezerwacji w listopadzie zauważalnie zwiększyły również obiekty nieskategoryzowane, w których klienci Hotele.pl dokonali prawie 14 proc. wszystkich rezerwacji (1,71 p.p. więcej niż przed rokiem).

Kiedy i gdzie rezerwujemy

W listopadzie br., podobnie jak w październiku, zanotowano zwiększone zainteresowanie noclegami w Gdańsku w porównaniu do roku ubiegłego. Chociaż sam udział hoteli w Gdańsku w łącznej liczbie rezerwacji wyniósł w mijającym miesiącu względnie niewiele (3,25 proc.), to w ujęciu r/r był to wzrost o 25,9 proc..

Lider rankingu popularności miast, Warszawa, zanotowała w listopadzie udział w rynku rezerwacji na poziomie 28,31 proc., co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 4,95 proc. Spośród największych miast swój udział w rynku w największym stopniu utraciła Bydgoszcz, która zanotowała spadek o 36,95 proc. do poziomu 1,26 proc.
W analizowanym okresie rezerwacje były dokonywane średnio na 7,8 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o 1,3 dnia w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (18 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (niecałe 5 dni przed rozpoczęciem pobytu).