Hotele potaniały w październiku

archiwum ibis

Średnia cena pokojonocy w październiku roku wyniosła 251,26 zł i była o 2,17 proc. niższa niż w analogicznym miesiącu w roku 2018.

W październiku średnia cena pokojonocy w ujęciu r/r wrosła w czterech kategoriach obiektów. Największy wzrost odnotowano w przypadku hoteli 2* (wzrost o 3,76 proc. do poziomu 206,27 zł). Niższy niż rok wcześniej poziom średniej ceny pokojonocy odnotowano w hotelach 5* oraz obiektach nieskategoryzowanych. Spadek ceny w przypadku tego typu obiektów noclegowych wyniósł 14,20 proc. (do poziomu 203,85 zł), co w zasadniczy sposób przełożyło się na łączny wynik całego sektora w analizowanym okresie.

W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, w październiku br. największy wzrost udziału w rynku rezerwacji zanotowały hotele 4*. Na rezerwację noclegu w tego typu obiektach zdecydowało się nieco ponad 23% naszych klientów, co stanowiło wzrost o 0,7 p.p. w stosunku do roku ubiegłego.

Z kolei największy spadek udziały rynkowego zaobserwowano w przypadku hoteli 3*. W analizowanym okresie hotele tej kategorii wybrało 46,30 proc. klientów, czyli o 0,79 p.p. mniej niż rok wcześniej.

W październiku największy przyrost liczby rezerwacji w ujęciu r/r zanotowano w Krakowie (wzrost o 35,8 proc.), Łodzi (wzrost o 31,8 proc.) i Gdańsku (wzrost o 27,7 proc.). Natomiast miastami, w których w tym samym okresie miał miejsce największy spadek liczby rezerwacji, były Chorzów (spadek o 21,1 proc.), Kielce (spadek o 12 proc.) oraz Częstochowa (spadek o 9,2 proc.).

Klienci Hotele.pl rezerwowali hotele średnio na 6,8 dnia przed planowaną datą przybycia do hotelu – o 0,2 dnia wcześniej niż w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym.