Hotele otwarte od 8 maja, ogródki restauracyjne od 15 maja

Otwieranie gospodarki, w tym turystyki, nastąpi 8 maja – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 15 maja ruszą ogródki restauracyjne. Na pełne wznowienie działalności gastronomii poczekamy do 29 maja.

Zapowiadana tydzień temu i wyczekiwana przez hotelarzy konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego miała przynieść odpowiedź na pytanie o to, kiedy hotele i restauracje w Polsce będą mogły wznowić działalność. Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem, nastąpi to 8 maja.

Trzecia fala przełamana, ale zachowujemy ostrożność

“Dane, które otrzymujemy dot zakażeń pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają podstawy ostrożnego optymizmu. Ponad 3 tys. cały czas walczy o życie na łóżkach respiratorowych. Dane analizujemy z każdego możliwego punktu widzenia. Zgony naszych bliskich to aspekt, na który kładziemy największy nacisk. Od tego, jaka będzie dynamika w kilku podstawowych kryteriach będą podstawą do decyzji” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

“Trzecia fala z największym prawdopodobieństwem się przełamała. Do oczekiwanego od dawna odmrażania musimy podejść z pokorą. Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, mamy do czynienia z groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią, musimy mieć możliwość reakcji, gdyby pogorszyła się liczba zakażeń. Wiemy, że idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia. Zachęcamy do nich, widzimy, że grupy, które się zaszczepiły albo bardzo lekko przechodzą chorobę albo się nie zarażają. Szczepienia na dużych próbach pokazały swoją ogromną skuteczność. Chcemy też, aby gospodarka wracała na drogę normalności. Udało się ochronić miejsca pracy, chcemy aby gospodarka wracała na swoje tory w sposób naturalny, a najbardziej poszkodowane sektory mogły odetchnąć” – dodał.

Od 8 maja hotele w obłożeniu 50 proc.

Od 1 maja umożliwiona będzie część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, a także wewnątrz i na basenach (dla grup młodzieży).

Od 4 maja w reżimie sanitarnym do działania powróci handel. Do szkół wrócą dzieci z klas 1-3. Otwarte będą galerie sztuki i muzea.

8 maja działalność będą mogły wznowić hotele, restauracje i kawiarnie w ogródkach

Imprezy okolicznościowe, np. wesela, ruszą od 15 maja

29 maja możliwe będzie działanie restauracji wewnątrz.

W całej Polsce poluzowanie restrykcji

“Zdecydowaliśmy się, aby proces odmrażania przebiegał w sposób ogólnopolski, gdyż w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie zróżnicowania zakażeń na 100 tys pomiędzy regonami. Ta rozpiętość sięga od 30 (Śląsk) do 10 (Podlasie). Stąd decyzja, że proces luzowania będzie wykonywany w ujęciu ogólnopolskim. Zdecydowaliśmy, że największe grupy poluzowania będą następowały co dwa tygodnie po to, by obserwować efekty wprowadzanych regulacji luzujących. Jeśli będziemy widzieli tendencje spadkowe, to być może będziemy podejmowali decyzje odważniejsze” – mówił Adam Niedzielski

“Zaczynamy od 1 maja, czyli od najbliższej soboty, wprowadzamy jednolite zasady w całym kraju dotyczące sportu: limit osób biorących udział w aktywności zwiększamy do 50 osób. 4 maja chcemy wrócić do nauki w klasach 1-3 i będziemy bardzo uważnie monitorować sytuację w szkołach. Sklepy budowlane i galerie handlowe wznowią działalność w limicie 1 osoba na 15 mkw ” – dodał.

Wydarzenia z limitem osób wrócą od 29 maja

Hotele od 8 maja będą działały w reżimie 50 proc. obłożenia. Strefy wellness i spa, a także restauracje hotelowe będą w tym terminie nadal zamknięte.

Kolejny krok nastąpi 15 maja. Od tego terminu na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Działać będą też mogły ogródki restauracyjne.

29 maja powróci stacjonarnie cała edukacja, a także wydarzenia i gastronomia wewnętrzna. Otwarte restauracje będą mogły działać w maksymalnym obłożeniu 50 proc. lokalu i ścisłym reżimie sanitarnym (zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik).

Będzie możliwe również organizowanie imprez okolicznościowych wewnątrz w limicie do 50 osób i ścisłym reżimie sanitarnym (m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik – regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej). Wznowiona będzie też działalność kin i teatrów, a obiekty sportowe wewnątrz (np. baseny) będą mogły zostać otwarte dla szerokiej publiczności.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center