Hotel Stay inn – z pomocą dla ukraińskich domów dziecka i szpitali polowych

fot. archiwum PHN

Hotel Stay inn, zlokalizowany w ścisłym centrum gdańskiego Głównego Miasta to trzygwiazdkowy obiekt, którego właścicielami są ludzie starający się rzucić nowe trendy w polskim hotelarstwie. Należy do Grupy Polskich Hoteli Niezależnych. Od początku wojny zaangażował się w pomoc Ukraińcom.

Andrzej Jóźwiak współwłaściciel hotelu Stay inn, powiedział: „Jesteśmy niewielkim hotelem w sercu starego miasta w Gdańsku. W związku z wydarzeniami u naszych wschodnich sąsiadów, zaraz po ataku Rosji na Ukrainę, postanowiliśmy zgodnie, że nie ma co czekać i zaczęliśmy działać. Do naszego hotelu przyjęliśmy na początku kilka kobiet i dzieci, dla których zorganizowaliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy.

To co wydarzyło się później przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, bo szczodrość ludzi, którzy wsparli naszą zbiórkę była ogromna. Nie musieliśmy się długo zastanawiać co robimy dalej i udostępniliśmy całe piętro dla kobiet i dzieci uciekających przed wojną ze swojego kraju.

Schronienie z wyżywieniem w naszym obiekcie od początku naszych akcji pomocowych znalazło ponad 100 kobiet z dziećmi i kilkoro seniorów, to już prawie 900 osobo-nocy. Część z nich zatrzymała się u nas tylko przejazdem, by odpocząć kilka dni i ruszyć dalej w poszukiwaniu lepszego życia, inni są z nami od początku a jeszcze inni dopiero do nas jadą. Pomagamy uchodźcom, w załatwieniu formalności związanych z ich przyjazdem, szukaniu mieszkania i pracy. Ściągamy też rodziny naszych pracowników, dzięki naszym kontaktom w Ukrainie udało nam się bezpiecznie przywieźć do Polski syna naszej wieloletniej pracownicy z Mikołajowa i cztery siostry naszego kucharza z Charkowa. Poza tym organizujemy akcje żywnościowe w formie wydawania posiłków dla uchodźców niezakwaterowanych w naszym obiekcie.”

fot. archiwum PHN

Tomasz Tomczak współwłaściciel hotelu, dodał: „Chcemy pomagać dalej, bo wiemy jak bardzo Ci ludzie tej pomocy potrzebują (ta pomoc musi być długofalowa) zarówno dla uchodźców tu, w Polsce, jak i dla tych, którzy zostali w Ukrainie i walczą o wolność. Do nich nasza pomoc też dotarła, gdyż regularnie jeździmy z najpotrzebniejszymi rzeczami na Ukrainę, gdzie przekazujemy paczki (głownie leki i żywność), które są przekazywane pod Charków do szpitala wojskowego i placówek z dziećmi. Potrzeby są ogromne!!! W drodze powrotnej zawsze pomagamy w przeprawie granicznej i zabieramy do siebie najbardziej samotne i potrzebujące matki z dziećmi.”

Żebyśmy mogli kontynuować naszą akcję pomocową, sami musimy zwrócić się do wszystkich o wsparcie.
Nieprzerwanie prowadzimy zbiórki odzieży, żywności, medykamentów oraz leków. Można nas wesprzeć na dwa sposoby: Finansowo na zbiórce zrzutka.pl https://zrzutka.pl/pyre79 i materialnie. Zbieramy głównie żywność i napoje, medykamenty i bardzo potrzebną odzież termoaktywną, również dla dzieci. My wiemy, jak dotrzeć do tych, którzy potrzebują naszej pomocy a dzięki Waszemu wsparciu możemy im tej pomocy udzielić- dodaje Tomczak.

Elżbieta Lendo prezes zarządu Polskie Hotele Niezależne, podkreśliła: „To piękna akcja, zwyczajnie dobrych ludzi. Jesteśmy dumni, że w naszej Grupie są hotele, ale przede wszystkim ludzie, którzy przecież w niełatwych dla branży czasach, potrafią tak błyskawicznie i na dużą skalę działać dla innych ludzi. Będziemy całym sercem i wszystkimi możliwościami wspierać działania naszych hoteli na rzecz Ukraińców i Ukrainek. Nie wolno nam zapomnieć i nie wolno nam być obojętnymi. Dlatego w imieniu Polskich Hoteli Niezależnych zachęcam wszystkich Państwa do finansowego i materialnego wsparcia prowadzonej z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem akcji pomocowej dla Ukrainy, m.in. dla szpitala wojskowego w Charakowie oraz placówek dziecięcych przez Załogę hotelu Stay inn.”