Hotel Saski w Krakowie nagrodzony Property Design Awards 2023

fot. materiały prasowe

Otwarty pod koniec lipca ubiegłego roku Hotel Saski Kraków, Curio Collection by Hilton zwyciężył w ogólnopolskim konkursie Property Design Awards 2023 w kategorii wnętrz hotelowych z najlepszą architekturą i designem.

Nagrodę wręczono w czwartek wieczorem podczas uroczystej gali kongresu 4 Design Days 2023 w Katowicach. W tegorocznym konkursie nagrodzono najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, oddane do użytku do końca 2022 roku, a także ich twórców.

Laureatów uhonorowano statuetką Property Design Awards 2023.

“Nagroda jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ została przyznana w głosowaniu przez samych gości hotelowych, którzy docenili wysiłek włożony w przywrócenie do życia zabytkowego obiektu oraz stworzenie w nim wyjątkowych wnętrz i klimatu. Dlatego podziękowania należą się naszym klientom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w trwającą kilka lat renowację historycznego budynku” – powiedział Christian Schwenke, dyrektor generalny Hotel Saski Kraków.

“Dziś, położony w samym sercu Starego Miasta w Krakowie hotel, ponownie wita podróżnych z całego świata. Jest też miejscem spotkań i świętowania krakowian. Cieszymy się, że nasza obecność na rynku została zauważona tak szybko, niespełna pół roku po otwarciu, plasując Hotel Saski w Krakowie w gronie najlepszych hoteli w Polsce” – dodał.

117-pokojowy Hotel Saski Kraków, Curio Collection by Hilton otwarto pod koniec lipca 2022 roku. Renowacja przywróciła budynek do najlepszych lat świetności, eksponując trzy wieki historii tego wyjątkowego miejsca. Jest pierwszym w Polsce obiektem wchodzącym w skład marki Curio Collection by Hilton i pierwszym pięciogwiazdkowym hotelem sieci Hilton w Krakowie.

Unikalny wystrój wnętrz nawiązujący do tradycji muzycznych

Wyróżnia go lokalizacja oraz unikalność – w hotelu nie ma dwóch takich samych pokoi. Położony jest w sąsiedztwie Rynku Głównego z Sukiennicami i w odległości zaledwie krótkiego spaceru od Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest też jednym z najstarszych krakowskich hoteli. Jego historia sięga 1809 roku. Przez następne dziesięciolecia był salonem Krakowa, w którym tętniło życie mieszczańskiej bohemy. Odbywały się w nim wielkie koncerty i wystawne bale. To w nim występowali legendarni kompozytorzy Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Paderewski.

Do tych bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych nawiązuje wystrój wnętrz. We współpracy ze światowej sławy krakowskim fotografem Ryszardem Horowitzem, hotelowe korytarze i pokoje ozdobiono portretami muzyków i kompozytorów takich jak Louis Armstrong, Aretha Franklin, Krzysztof Penderecki, Czesław Niemen czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Biurko w kształcie pianina, czy lampy w formie trąbek to wyposażenie hotelu inspirowane motywami muzycznymi.

Na ścianach apartamentów można podziwiać pieczołowicie odtworzone historyczne polichromie inspirowane grecką mitologią czy wyeksponowaną kamienną kolumnę z XVIII wieku, ważny element ozdobny mieszkania dawnej szlacheckiej rodziny. Również wewnętrzny dziedziniec hotelu odtworzony został w duchu architektury XIX-wiecznego krakowskiego podwórka.

Property Design Awards to konkurs, który na stałe wpisał się na listę wydarzeń towarzyszących 4 Design Days. Wyróżnia i promuje unikalne inwestycje, obiekty o wyjątkowej architekturze oraz przestrzenie pełne inspirującego designu.

Hotel Saski Kraków, Curio Collection by Hilton otrzymał wcześniej nagrodę Profit Hotel Awards 2022 w kategorii „Nowy hotel” w konkursie organizowanym przez redakcję Świat Hoteli i portal Horecanet.pl oraz zdobył tytuł „Debiut roku 2022” w rankingu pisma „Hotelarz”.

Otwarcie pierwszej restauracji Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton