Hotel i SPA w pałacu dumą Trojanowa

Pałac w Trojanowie/fot. Andrzej Ratajczyk

Determinacja prywatnego inwestora połączona z umiejętnym wykorzystaniem funduszy unijnych pomogły uratować przed całkowitym zniszczeniem zabytkowy pałac w Trojanowie i przywrócić go lokalnej społeczności. Obecnie w pieczołowicie odrestaurowanym XIX-wiecznym budynku działa jedyny w swoim rodzaju luksusowy hotel SPA.

Położony w powiecie garwolińskim Trojanów to niezwykle miejsce na historycznej mapie Mazowsza. Pierwsze wzmianki o Trojanowie sięgają bowiem początku XV wieku, kiedy  należał on do Mikołaja Powały z Taczewa h. Ogończyk, słynnego rycerza, uczestnika bitew pod Grunwaldem i Koronowem, stolnika i podkomorzego sandomierskiego. W późniejszych wiekach właścicielami Trojanowa byli przedstawicieli tak znanych rodów, jak Trojanowscy, Socha-Chomętowscy, Wyrzykowscy, Zgliczyńscy. Okres największej świetności Trojanowa przypada na przełom XIX i XX wieku., kiedy majątek był własnością  rodzin Mędrzeckich i Ordęgów.

Niełatwa historia dworu

Obecnie istniejący budynek pałacu, a ściślej dworu, został wybudowany w 1868 roku w stylu neorenesansowym, skomponowanym w formie nieregularnej willi włoskiej. Projekt budynku przypisywany jest znanemu architektowi Bolesławowi Pawłowi Podczaszyńskiemu, który wykonywał projekty m. in. dla pałacu w Wilanowie.  W 1945 roku majątek został rozparcelowany. Dwór wraz z około 40 hektarami ziemi został przekazany Państwowemu Gospodarstwu Rybackiemu.

W latach 60-tych dawny folwark stal się siedzibą Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. Swoje siedziby miały tam też komisariat milicji, poczta, biblioteka i ośrodek zdrowia. W latach 90-tych wszystkie urzędy wyprowadziły się do nowo wybudowanego budynku, a następnie  opuszczony majątek został przekazany Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Lublinie.

W 2004 r. od Agencji zdewastowany budynek wraz z zarośniętym parkiem kupił Bogdan Talarek, przedsiębiorca z branży telekomunikacyjnej.

Hotele Wellness & SPA

Nowy właściciel rozpoczął remont zabytkowego obiektu z myślą o stworzeniu w nim rodzinnej rezydencji i siedziby swojej firmy. Jednak gdy pojawiła się szansa na uzyskanie dotacji unijnej Bogdan Talarek zdecydował się na stworzenie w remontowanym obiekcie hotelu Wellness & SPA. Koszt inwestycji wyniósł prawie 17 mln zł, z czego 7 mln zł pozyskano z funduszy europejskich. To co miało wyróżniać Talarię, jak nazwano kompleks hotelowo-rekreacyjny w Trojanowie, od innych tego typu obiektów, było dedykowanie go kobietom. W fazie projektowej był to ośrodek przeznaczony wyłącznie dla płci pięknej, ale później zdecydowano się, że również mężczyźni w ograniczonym zakresie będą mogli skorzystać z wszystkich jego atrakcji.

Weekendy tylko dla kobiet

Obecnie w weekendy obiekt dostępny jest wyłącznie dla kobiet, w powszednie dni mogą do niego przyjeżdżać zarówno panowie, jak i całe rodziny. Bogdan Talarek, szef spółki zarządzającej Talaria Resort & SPA w swojej wypowiedzi zauważył, że 5 lat działalności ośrodka potwierdziło słuszność przyjętej koncepcji. W weekendy hotel ma niemal 100-proc. obłożenie, podczas gdy w tygodniu pokoje hotelowe wykorzystywane są średnio na poziomie 65 proc. Na terenie zespołu pałacowego mieści się także Mini -Zoo będące oczkiem w głowie właścicieli, a także dużą atrakcją dla młodszych gości tego niezwykłego hotelu.

Każdy pokój inny

Talaria Resort & SPA oferuje swoim gościom noclegi w 34  pokojach, z których każdy jest inaczej urządzony. Ośrodek ma licząca sobie 1000 mkw. strefę SPA z basenem, jacuzzi,  saunami, hammanem, ruską banią, ziołowym domkiem i gabinetami, w których wykonywane są zabiegi i masaże. W obiekcie są też  dwie restauracje, bar, sale konferencyjna i kominkowa. A w prawie  20-hektarowym parku znajdują się stawy o powierzchni 6 ha, po których można pływać łódkami i kajakami. Obecnie trwa rozbudowa części hotelowej, tak aby w przyszłości można było w Talarii przyjmować jeszcze większe zorganizowane grupy, a także organizować imprezy firmowe.