Horyniec – nie tylko uzdrowisko

Zmodernizowane uzdrowiska obecnie przeżywają drugą młodość. Wiele z nich ma ciekawą historię, a powstanie, tak jak podkarpacki Horyniec-Zdrój, zawdzięczają rodzinom ziemiańskim i arystokratycznym.
Turystyka uzdrowiskowa w Polsce zyskała w ostatnich latach dużą popularność. Stała się wyspecjalizowaną gałęzią turystyki. Inwestycje w obiekty uzdrowiskowe i otaczającą infrastrukturę, odpowiadają na potrzebę kuracjuszy. A ci nie tylko myślą o podratowaniu swojego zdrowia, ale jednocześnie szukając miejsc, które mogą odwiedzić w okolicy.
Horyniec-Zdrój jest miejscem znanym z leczenia m.in. stanów pourazowych i chorób narządów ruchu.
Wykonywane są tam zabiegi z wykorzystaniem borowiny oraz wody siarczkowo-siarkowodorowej. Kuracjusze przybywając do Horyńca nie tylko poprawiają stan zdrowia. Chętnie wyruszają na jednodniowe wyprawy do Lwowa i Żółkwi oraz na wycieczki po najbliżej okolicy. Południoworoztoczański Park Krajobrazowy urzeka piękną przyrodą. Nie brakuje również interesujących zabytków takich jak XVI-wieczny Zespół Cerkiewny w Radrużu. W samy Horyńcu kuracjusze podziwiają Klasztor Ojców Franciszkanów z XVIII w. i Pałac Książąt Ponimskich, założycieli uzdrowiska.
Początki Horyńca to wiek piętnasty. Wówczas książę mazowiecki i bełski nadał Piotrowi Pieczykurowi niewielką osadę, który w późniejszych latach wielokrotnie zmieniała właścicieli. Należała to m.in. do Lutosławskich, Teflusów i Stadnickich. Miał tam również bywać król Jan III Sobieski, który chętnie polował w pobliskich lasach.
Na początku XVIII wieku właścicielami Horyńca zostaje rodzina Ponimskich. Szybko zaczynają zmieniać niewielką osadę. Budują teatr, a potem rezydencję, w której gromadzą imponujący jak na tamte czasy księgozbiór. Wreszcie Aleksander Ponimski pod koniec XIX wieku decyduje o wzniesieniu zakładu kąpielowego.
Ta decyzja wpisuje się w zwyczaje przedstawicieli znamienitych rodów i zamożnych mieszczan, którzy od końca XIX wieku coraz chętniej odbywali podróże w celu podratowania zdrowie. Horyniec z czasem staje się miejscem znanym prekursorom modnej obecnie turystyki uzdrowiskowej. W dwudziestoleciu międzywojennym jest tak znany jak Szczawnica czy Rymanów. Przyczynia się do tego nowy właściciel senator Stanisław Karłowski. Z jego inicjatywy w Horyńcu przeprowadzono szereg koniecznych remontów i modernizacji. Powstaje park zdrojowy, a w budynkach leczniczych zamontowane zostały wówczas najnowocześniejsze urządzenia kąpielowe.
Otwarcie uzdrowiska nastąpiło w 1923 roku.
Kuracjusze w kolejnych latach chętnie wybierają Horyniec na czym zyskuje cała miejscowość. W latach trzydziestych poprzedniego wieku budowane są tam kolejne wille i pensjonaty, które zapewniają gościom aż pół tysiąca miejsc.
Horyniec w nienajgorszym stanie przetrwał II wojnę światową, jednak w 1946 r. został splądrowany i zniszczony przez bandy UPA. Przywrócenie kompleksu uzdrowiskowego zajęło blisko dwadzieścia lat chociaż pierwsze zabiegi lecznicze oferowano już w 1948 r. Oficjalny status „uzdrowiska” Horyniec zyskuje w 1973 r. Od ponad pół wieku jest jednym z najpopularniejszych uzdrowisk na Podkarpaciu, a od blisko dwudziestu lat również miejscem, z którego rozpoczynają się podróży na Kresy, głównie do Lwowa.
POWIĄZANE WPISY
16 kwietnia 2025
Podlaski Bon Turystyczny rusza od Wielkanocy
Ponad 500 przedsiębiorców bierze udział w Programie Podlaski Bon Turystyczny. Od…
0 Komentarzy2 Minuty
24 marca 2025
Nowa odsłona B&B Hotel Wrocław Centrum. Zakończono modernizację obiektu
B&B Hotel Wrocław Centrum przeszedł kompleksową modernizację. Prace objęły zarówno…
0 Komentarzy2 Minuty
24 marca 2025
Ruszył Podlaski Bon Turystyczny
Dziś wystartowała strona Podlaskiego Bonu Turystycznego, programu mającego ożywić ruch…
0 Komentarzy3 Minuty
20 marca 2025
Tribe Krakow Old Town otwiera drzwi dla nowych talentów
Wraz z nadchodzącym otwarciem Tribe Krakow Old Town rozpoczyna się rekrutacja personelu…
0 Komentarzy2 Minuty
19 marca 2025
Sun & Snow: inwestowanie w apartamenty rekreacyjne w Polsce wciąż się opłaca
Wzrost kosztów budowy, zmieniające się preferencje klientów oraz procesy…
0 Komentarzy7 Minuty
18 marca 2025
IGHP: luty z dobrą frekwencją
Lutowe wyniki w hotelach były dobre – lepsze niż w styczniu i wyższe niż rok temu o tej…
0 Komentarzy5 Minuty
12 marca 2025
Julien Mattei nowym dyrektorem ds. inwestycji w a&o Hostels
Julien Mattei objął stanowisko dyrektora ds. inwestycji w a&o Hostels. Doświadczony…
0 Komentarzy2 Minuty
11 marca 2025
Nowe hotele Novotel: otwarcia na Malcie i w Chorwacji w 2025 roku
Novotel zapowiedział otwarcia hoteli w Hiszpanii, Francji i Niemczech oraz debiuty na…
0 Komentarzy4 Minuty
4 marca 2025
Joanna Ostrowska nową dyrektorką Hotelu Bellotto
Pięciogwiazdkowy Hotel Bellotto ma nową dyrektor – Joannę Ostrowską. Wcześniej pełniła…
0 Komentarzy2 Minuty