Hasające Zające, reprezentanci województwa dolnośląskiego, zwycięzcami IV Turystycznych Mistrzostw Blogerów.

Najlepsi blogerzy 2021 oraz prezes i wiceprezes POT/fot. AG

IV edycja Turystycznych Mistrzostw Blogerów dobiegła końca. Pierwsze miejsce zajęły Hasające Zające reprezentujące województwo dolnośląskie, na drugim znalazła się Voyagerka (województwo łódzkie), a na trzecim “My na szlaku” (świętokrzyska ROT).

W tym roku do konkursu przystąpiło 59 blogerów z całej Polski. W pierwszym etapie jury konkursu wybrało najlepszą szesnastkę, która stała się ambasadorami poszczególnych regionów. Następnie blogerzy wspólnie z regionalnymi organizacjami turystycznymi stworzyli scenariusze publikacji i rozpoczęli wyprawy po najbardziej atrakcyjnych miejscach naszego kraju. Rywalizowano na filmy, zdjęcia i teksty. W social mediach ukazały się 192 wpisy.

Zwycięzcami zostali autorzy bloga hasajacezajace.com, czyli Justyna i Krystian Zając reprezentujący województwo dolnośląskie. Na podium znalazła się także ambasadorka regionu łódzkiego Małgorzata Girek-Bąk (voyagerka.com) oraz reprezentanci województwa świętokrzyskiego Angelika i Mateusz Grzegorzek piszący bloga mynaszlaku.pl.

Celem Turystycznych Mistrzostw Blogerów było stworzenie materiałów promocyjnych mających zainspirować indywidualnych turystów organizujących samodzielnie swój wypoczynek w Polsce oraz osoby korzystające z mediów społecznościowych i czerpiące inspiracje podróżnicze z Internetu. Ponadto ważnym jego elementem była promocja Polskiego Bonu Turystycznego. Mistrzostwa oparte były na rywalizacji pomiędzy blogerami i wspierającymi je regionalnymi organizacjami turystycznymi.

Rafał Szlachta, prezes POT, powiedział: „Wysoka liczba zgłoszeń do udziału w kolejnych IV Turystycznych Mistrzostwach Blogerów pokazuje, że konkurs ten wpisał się już na stałe w kalendarz polskich podróżników, którzy chętnie dzielą się wrażeniami z odwiedzonych miejsc ze swoimi fanami. Mistrzostwa Blogerów, to okazja do promocji mniej znanych miejsc w całej Polsce. Wpisy finałowej szesnastki stanowią gotowe pomysły i scenariusze na krótsze czy dłuższe wyjazdy w każdym z szesnastu polskich województw.

Gratulacje oraz wyrazy uznania należą się wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom – twórcom materiałów wyróżniających się kreatywnością, nieszablonowym podejściem do tematu i sporym poparciem internautów. Zrobiliście bardzo dobrą robotę a wasze wpisy z pewnością będą inspiracją dla czytelników w planowaniu podróży po kraju. Wierzę, o co pokazujecie na swoich blogach będzie trendem w podróżowaniu w najbliższych latach.”

Mateusz Grzegorzek (III miejsce) dodał: „Te mistrzostwa były specyficzne, odbywały się w czasie covidowym. Cieszę się, że udało nam się pokazać świętokrzyskie nieco inne od klasycznego, coś poza Kielcami, Górami Świętokrzyskimi i jaskinią Raj.”

W podobnym tonie wypowiedziała się Małgorzata Girek-Bąk (II miejsce): „Udało się pokazać łódzkie z ciekawszej strony niż zwykle. Mam nadzieję, że na wiosnę czytelnicy mojego bloga ruszą moimi śladami.”

Justyna Zając (I miejsce), skomentowała: „Najpierw, jeszcze z dzieckiem pojechaliśmy w góry. Następnie, już sami i za namową Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, wybraliśmy się szlakiem zamków dolnośląskich. Chcieliśmy w tym miejscu podziękować Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Urzędowi Marszałkowskiemu województwa dolnośląskiego za pomoc.”

Zwycięzcy z prezesem i wiceprezesem POT/fot.AG

Marcin Różycki, wiceprezes POT, podkreślił: „To dzięki wam możemy istnieć w nowoczesnych mediach. W czasie pandemii internet króluje i dzięki także waszym blogom możemy lepiej promować turystykę w całym kraju, ale i bon turystyczny. Blogerzy często opisują małe perełki ukryte w całym kraju. To dzięki waszym tekstom Polacy mogą poznać te miejsca. Jestem przekonany, że konkurs będzie kontynuowany w następnych latach.”

Finałowa 16-tka blogerów otrzymała honorarium w wysokości 3,5 tys. zł netto.
Łączna suma nagród za zajęcie pierwszego miejsca wyniosła 13,5 tys. zł netto. Blogerka, która zajęła drugie miejsce otrzymała łączną nagrodę w wysokości 8,5 tysięcy zł netto, a suma nagród za trzecie miejsce wyniosła 7 tys. zł netto.

Dodatkowo kapituła postanowiła nagrodzić 3 blogi za kreatywną promocją Polskie Bonu Turystycznego, wyróżnienia otrzymali: Raczej trampki, Hasające Zające oraz Nasze szlaki.

Szesnastka finalistów IV Turystycznych Mistrzostw Blogerów