Grupa Emirates – ponad 631 mln dolarów zysku rocznego

archiwum Emirates

Grupa Emirates opublikowała dzisiaj sprawozdanie za rok finansowy, który skończył się 31 marca 2019 roku. Przychody wyniosły 29,8 mld dolarów były wyższe o 7 proc. od poprzedniego roku. Zysk był mniejszy o 44 proc., ale był to 31. rok z rzędu kiedy Grupa odnotowała zysk.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates, powiedział: „Rok 2018-19 był trudny, a wyniki grupy nie były takie jakie byśmy sobie życzyli. Wyższe ceny paliwa i umocniony kurs dolara amerykańskiego uszczupliły nasze dochody przy jednoczesnym nasileniu konkurencji na najważniejszych rynkach. Wygląda na to, że nastąpiło odwrócenie zeszłorocznej tendencji zwyżkowej, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na lotnicze przewozy towarowe. Spadło również zapotrzebowanie na transport pasażerski, zwłaszcza w naszym regionie, co wpłynęło na wyniki zarówno spółki dnata, jak i Emirates.

Każdy cykl gospodarczy jest inny i w dalszym ciągu dokładamy wszelkich starań, aby poradzić sobie z wyzwaniami i wykorzystywać nadarzające się szanse. Naszym celem zawsze było stworzenie rentownego, zrównoważonego i odpowiedzialnego przedsiębiorstwa w Dubaju i tym podyktowane są wszelkie nasze decyzje i inwestycje. W roku 2018-19 Emirates i dnata przyniosły zysk po raz 31. z rzędu, rozwinęły działalność i zrealizowały inwestycje w inicjatywy i infrastrukturę, które zapewnią nam sukces w przyszłości.”

W roku 2018-19 grupa przeznaczyła łącznie 14.6 mld AED (3.9 mld USD) na nowe samoloty i wyposażenie, przejęcia spółek, nowoczesną infrastrukturę, najnowsze technologie i inicjatywy na rzecz pracowników, co stanowiło znaczący wzrost w porównaniu z wydatkami inwestycyjnymi w wysokości 9.0 mld AED (2.5 mld USD) w roku ubiegłym.

W lutym linie Emirates poinformowały o podpisaniu umowy z firmą Airbus na 40 samolotów A330-900 i 30 A350-900 o łącznej wartości 21.4 mld USD według cen katalogowych, których dostawa ma nastąpić odpowiednio w 2021 i 2024 r. Ponadto przewoźnik otrzyma kolejnych 14 A380 w okresie od 2019 do końca 2021 r., w związku z czym łączna liczba A380 zamówionych przez linie wyniesie 123 maszyny.

Wśród głównych inwestycji spółki dnata należy wymienić: przejęcie Q Catering i Snap Fresh w Australii oraz 121 Inflight Catering w USA, wykup właścicielski spółki Dubai Express, Freightworks LLC oraz wykup pakietu kontrolnego (51proc.) udziałów spółki Bolloré Logistics LLC (ZEA) , budowę nowych obiektów do przeładunku leków i innych towarów w Belgii, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Australii, Singapurze i Pakistanie, przejęcie niemieckiego touroperatora Tropo oraz wykup udziału większościowego w spółce BD4travel oferującej rozwiązania informatyczne oparte na sztucznej inteligencji w turystyce.

Całkowita liczba pracowników zatrudnionych w przeszło 120 podmiotach należących do grupy wzrosła o 2 proc. do 105 286 przedstawicieli ponad 160 różnych narodowości, na co wpływ miało przede wszystkim pozyskanie nowych spółek przez dnata i rozwój firmy na całym świecie.

Szejk Achmed dodał: „W roku 2018-19 zachowaliśmy ścisłą dyscyplinę kosztową przyjednoczesnym rozwoju działalności i zwiększaniu przychodów. Dzięki ograniczeniu rekrutacji na stanowiska nieoperacyjne oraz wdrożeniu nowych systemów technologicznych i reorganizacji pracy udało nam się zwiększyć wydajność i zahamować wzrost kosztów siły roboczej. Trudno przewidzieć nadchodzący rok, ale zarówno Emirates, jak i dnata są dobrze przygotowane na wszelkie przeszkody oraz konkurencję i pomyślny rozwój na międzynarodowym rynku. Musimy być coraz lepsi, żeby zachować przewagę konkurencyjną, dlatego inwestujemy w naszych pracowników, technologie i infrastrukturę. Jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie inwestujemy także w inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych i ochrony przyrody, a także rozwój talentów i innowacji, które pozwolą naszej branży rozwijać się w przyszłości.”

W ciągu ostatniego roku Emirates otrzymały 13 nowych samolotów – siedem Airbusów A380 i sześć Boeingów 777-300ER, w tym ostatni zamówiony przez przewoźnika model 777-300ER. Następną dostawę Boeingów 777 zaplanowano na rok 2020, kiedy linie otrzymają swój pierwszy samolot 777X.

W roku 2018-19 linie Emirates wycofały 11 starszych maszyn, wobec czego stan floty przewoźnika na koniec marca wyniósł 270 samolotów. W ciągu ostatniego roku linie Emirates otworzyły trzy nowe kierunki dla pasażerów: Londyn-Stansted (Wielka Brytania), Santiago (Chile) i Edynburg (Szkocja), a także wznowiły loty na lotnisko Sabiha Gökçen (Turcja). Ponadto przewoźnik zwiększył częstotliwość lotów na 14 dotychczasowych trasach i oferowanie na sześciu trasach, zapewniając pasażerom jeszcze większy wybór godzin lotu i połączeń przesiadkowych.

Emirates zdołały zwiększyć przychód o 6 proc. do 97.9 mld AED (26.7 mld USD). Względne umocnienie dolara amerykańskiego względem walut na większości spośród kluczowych rynków, na których działa przewoźnik, uszczupliły przychody Emirates o 572 mln AED (156 mln USD). Stanowi to znaczącą różnicę w stosunku do zeszłorocznej sytuacji na rynku walutowym, która przyniosła wzrost przychodu Emirates o 661 mln AED (180 mln USD).

Ruch pasażerski utrzymał się na stabilnym poziomie, a linie Emirates przewiozły łącznie 58.6 mln pasażerów (wzrost o 0,2 proc.). Przy zwiększeniu oferowania o 4 proc. przewoźnik osiągnął współczynnik wypełnienia miejsc na poziomie 76,8 proc.. Nieznaczny spadek współczynnika wypełnienia miejsc w porównaniu z poprzednim rokiem (77,5 proc.) nastąpił w wyniku malejącego zapotrzebowania na podróże na rynkach regionalnych i silnej konkurencji w wielu krajach.

Przychody uzyskane z sześciu regionów Emirates pozostają zrównoważone – żaden region nie przynosi więcej niż 30 proc. całkowitych przychodów.

Regionem przynoszącym najwyższe przychody była Europa – 28.3 mld AED (7.7 mld USD), o 6 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2017-18. Zaraz za nią znajduje się region Azji Wschodniej i Australazji, gdzie przychody wzrosły o 5 proc. do 26.6 mld AED (7.2 mld USD). Region Ameryki Północnej i Południowej odnotował wzrost przychodów o 8 proc. do poziomu 14.5 mld AED (3.9 mld USD). Przychód w Afryce wzrósł o 9 proc. do 10.2 mld AED (2.8 mld USD), natomiast w regionie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu spadł o 3 proc. do poziomu 8.3 mld AED (2.3 mld USD). Przychód w regionie Azji Zachodniej i Oceanu Indyjskiego wzrósł o 6 proc. do poziomu 8.1 mld AED (2.2 mld USD).