Grupa Accor osiągnęła zysk 248 mln netto w pierwszym półroczu 2023

Grupa Accor odnotowała wzrost aktywności w pierwszym półroczu 2023 roku, bijąc rekord wyników finansowych. Przychody firmy wzrosły o 39 proc. do 2,402 mld euro, podczas gdy EBITDA się podwoiła, osiągając 447 mln euro. Zysk netto grupy również osiągnął wzrost i wyniósł 248 mln euro.

W pierwszej połowie roku grupa otworzyła 114 nowych hoteli, co przyczyniło się do wzrostu jednostkowego o 3,5 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Podsumowując wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023 roku, grupa Accor odnotowała wzrost przychodów o 39 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, co odpowiada 35 proc. wzrostowi na stałym kursie. Wzrost EBITDA osiągnął poziom dwukrotnie wyższy niż w roku poprzednim, a zysk netto grupy wzrósł z 32 do 248 mln euro.

„Półroczny wzrost aktywności był bardzo silny we wszystkich naszych markach i na wszystkich rynkach. Podstawą tych dobrych wyników jest rygorystyczna realizacja naszej strategii, atrakcyjność naszych marek i zaangażowanie naszych zespołów. Ta dynamika powinna utrzymać się w nadchodzących miesiącach, napędzana przez silny popyt zarówno w turystyce wypoczynkowej, jak i biznesowej. Wyniki pozwalają nam podnieść nasze prognozy na 2023 roku i kontynuować inwestowanie w nasze marki, talenty i narzędzia cyfrowe” – powiedział Sébastien Bazin, prezes i dyrektor generalny Accor.

W pierwszej połowie tego roku grupa otworzyła 114 nowych hoteli, poszerzając swoje portfolio o kolejne 14 500 pokoi. Aktualnie, na koniec czerwca 2023 roku grupa posiada 5 487 hoteli z łączną liczbą 805 436 pokoi. Założenia na drugą część roku pokazują, że grupa Accor potwierdza prognozy dotyczące wzrostu jednostkowego sieci między 2 proc. a 3 proc. w 2023 roku.

Strategia rozwoju oraz zarządzanie kosztami usług przyczyniły się do osiągnięcia dodatniego EBITDA zgodnie z oczekiwaniami branży. Jednocześnie grupa zwraca uwagę na wpływ efektów walutowych, szczególnie wzrostu kursu australijskiego dolara, egipskiego funta i tureckiej liry, które miały negatywny wpływ na wyniki finansowe.

Ekspansja Accor w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe hotele ibis Styles na Litwie i w Rumunii