Gromada świętuje 85. urodziny

Od lewej: prowadzący konferencję Henryk Urbaś, Adam Zaborowski, Krzysztof Moczulski, Mieczysław Grodzi i Barbara Tomczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej OST Gromada/fot. AG

Wyższe obłożenie hoteli i ośrodków wczasowych, wyższe przychody, ale – z powodu rosnących kosztów – niższe zyski niż w 2019 roku. W ciężkich czasach przyszło Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada obchodzić Jubileusz 85-lecia. Jednak prezes firmy podkreśla: ludzie Gromady posiadają zdolność pokonywania trudności.

Od konferencji prasowej w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie, rozpoczęły się centralne uroczystości z okazji 85-lecia Ogólnopolskiej Spółdzielni Turystycznej Gromada.

Mieczysław Grodzki, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, stwierdził: „Gromada ma się dobrze, mimo covidu, mimo wojny w Ukrainie. Gromada jest wyjątkowa i wyjątkowi są ludzie w niej pracujący.”

Krzysztof Moczulski, prezes OST Gromada, powiedział m.in. „Obchodzimy nie tylko Jubileusz 85-lecia OST Gromada, ale i (przełożone z ubiegłego roku) 60-lecie Hotelu Gromada Centrum, dawniej „Dom Chłopa” oraz 35-lecie hotelu w Pile. Te jubileusze są dla nas ważne, przywiązujemy do nich dużą wagę. Gromada bowiem to w 100 proc. firma polska. Jedyna, która założona jeszcze przed II wojną światową, przetrwałą a turystyce do dzisiaj.

Chcemy z okazji jubileuszowych obchodów pokazywać, przypominać wkład Gromady w rozwój turystyki i spółdzielczości w Polsce. Firma założona 10 lutego 1937 roku jeszcze przed wybuchem II wojny światowej propagowała turystykę aktywną, rowerową, edukacyjną. W latach 60. ubiegłego wieku wprowadziliśmy do oferty ‘wczasy pod gruszą” czyli wypoczynek ludzi z miast w gospodarstwach wiejskich. To było nic innego jak zalążek tak modnej obecnie w całej Europie agroturystyki.

Po transformacji hotele Gromady były pierwszymi w Polsce, które otworzyły się na turystykę biznesową, organizację konferencji i kongresów.

Ostatnie lata pokazały, że Gromada, jej ludzie posiadają zdolność pokonywania trudności. W czasie covidu nie zwolniliśmy pracowników. Zacisnęliśmy pasa i przetrwaliśmy.”

Obecnie OST Gromada dysponuje 9 hotelami o dwoma ośrodkami wypoczynkowymi. Są, jak podkreśla prezes Moczulski, modernizowane w miarę potrzeb.
W roku 2020 obłożenie obiektów Gromady wyniosło 30 proc. (w 2019 – 53,7 proc.), rok później – 41,1 proc.

Prezes Moczulski podkreślił: „Tegoroczne wyniki pozwalają na lekki optymizm. Hotel Centrum ma do tej pory obłożenie 60 proc. W roku 2019 obłożenie wyniosło ok. 45 proc. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że trudne czasy przed nami. Już teraz przecież wiemy, że wyższe niż dwa lata temu przychody nie przełożą się na wyższe zyski. Wszystko z powodu rosnących kosztów: gazu, energii, płac, cen artykułów żywnościowych, usług okołohotelowych.”

Główną częścią Jubileuszu Gromady będzie uroczysta kolacja.

Adam Zaborowski, pełnomocnik zarządu ds. obchodów zaznaczył, że wśród zaproszonych gości będzie 12 pracowników szczególnie zasłużonych dla Gromady, osób z wieloletnim staże. Jedna z byłych pracownic przepracowała w hotelach firmy 44 lata, inna – ponad 30. Będą one wśród odznaczonych dzisiejszego wieczoru.

Patronem medialnym Jubileuszu Gromady jest portal WaszaTurystyka.pl

Gromada Partnerem XI Forum Promocji Turystycznej