Grecja będzie modna wśród linii promowych

archiwum aferry.pl

W tym sezonie Grecja wraca do łask. Przeglądając różne oferty biur podroży czy portale o turystyce zauważymy, że Grecja jest znowu na topie.

Wybierając się do Grecji samochodem wcale nie musimy brać promu. Jeśli jednak wolimy bardziej komfortowy dojazd, wówczas możemy przeprawić się Włoch na następujących trasach:
Wenecja – Igoumenitsa 25.5h
Ancona – Igoumenitsa 2h
Rawenna – Igoumenitsa 27.5h
Brindisi – Igoumenitsa 7.5h
Brindisi – Patras 16h
Greckie wakacje możemy spędzić także na jednej z setek greckich wysp. Do wyboru mamy Wyspy Jońskie, Wyspy Sarońskie, Cyklady, Sporady, Dodekanez i Kretę.
Przeprawy na Wyspy Jońskie
Wyspy Jońskie leżą na Morzu Jońskim między Południowymi Włochami a zachodnim wybrzeżem Grecji. Wśród nich znajdziemy Korfu, Zakintos lub Kefalinia. Na Korfu możemy popłynąć z Włoch z portów w Triest i Ancona z Minoan Lines, z Bari z Superfast Ferries oraz z operatorem, Agoudimos Lines z portu Igoumenitsa w Grecji. Na mniejsze wyspy jak Zakintos, Paxi czy Kefalinia możemy przeprawić się z przewoźnikiem Ionian Ferries. Punktem wypadowym jest port Kyllini na północno – zachodnim wybrzeżu Peloponezu.
Przeprawy na Wyspy Sarońskie
Wyspy Sarońskie położone są w Zatoce Sarońskiej u wybrzeży Aten w południowej Grecji. Do głównych wysp nalezą Egina, Hydra, Ikaria czy Spetses. Kilku przewoźników obsługuje przeprawy na te wyspy i pomiędzy nimi, a wśród nich Hellenic Seaways lub Blue Star Ferries. Najwięcej rejsów odbywa się z Pireusu, portu przy Atenach lub z potu Rafina nad Morzem Egejskim, ok. 30km na wschód od Aten.
Przeprawy na Cyklady
Cyklady to archipelag wysp greckich znajdujących się na Morzu Egejskim. Najbardziej znane z nich to: Ios, Paros, Milos, Delos, Serifos, Tinos, Naxos, Santorini czy Mykonos. Przeprawy na te wyspy i pomiędzy nimi oferują przewoźnicy: Cyclades Fast Ferries, Blue Star Ferries, Sea Jets, Aegean Speed Lines, Golden Star Ferries lub Dodekanisos Seaways. Z głównego lądu Grecji można zabrać prom z Pireus lub Rafina.
Przeprawy na Sporady
Wyspy Północne Sporady zlokalizowane są w północnej, południowej i wschodniej części Morza Egejskiego na południe od Salonik, a wśród nich wyróżniamy:
Północne Sporady – Skiathos, Skopelos (tutaj kręcono film Mamma Mia) czy Alonnisos.
Wschodnie Sporady: Chios, Lesbos
Południowe Sporady – Dodekanez
Przewoźnik Hellenic Seaways obsługuje polaczenia promowe na powyższe wyspy. Poza tym na Chios możemy przeprawić się z tureckiego portu w Czesma z przewoźnikiem Erturk Lines.
Przeprawy na Dodekanez
Wyspy Dodekanez (Południowe Sporady) leżą w południowo – wschodniej części Morza Egejskiego. Zaliczamy do nich: Rodos, Kos, Lipsi, Leros, Chalki czy Patmos. Dopłynąć na nie możemy nie tylko z Grecji i Cyklad, ale także z Turcji. Głównymi przewoźnikami obsługującymi połączenia na te trasy są: Dodekanisos Seaways, Blue Star Ferries lub Sea Jets. Z południowo – zachodniego wybrzeża Turcji przeprawimy się na Rodos z portu Marmaris z Dodekanisos Seaways oraz portu Fethiye z Tuana Maritime.
Przeprawy na Kretę
Kreta to największa grecka wyspa położna w południowej części Morza Egejskiego. Kreta ma dobre połączenia promowe nie tylko z głównym lądem Grecji, ale także z niektórymi wyspami, jak.np. Santorini, Mykonos, Paros. Porty Heraklion, Chania i Rethymno (Retimno) zlokalizowane są na północnym wybrzeżu wyspy, do których dopływają promy Hellenic Seaways, Anek Lines, Sea Jets i Minoan Lines. Oto przekładowe przeprawy promowe:
Pireus – Heraklion od 7h
Pireus – Chania od 9h
Heraklion – Santorini – 1h i 25min
Heraklion – Mykonos, ok. 5h
To tylko skrótowy przegląd połączeń promowych do Grecji i Greckie wyspy. Więcej informacji o rozkładach i cenach na stronach AFerry.pl. W sierpniu Grecja otrzymuje najwięcej turystów, dlatego warto wykupić bilet promowy wcześniej, jeśli planujemy wakacje właśnie w tym miesiącu. Obecnie przewoźnik Grimaldi Lines oferuje 15% zniżki na przeprawy z Włoch do Grecji. Jadąc własnym autem do Grecji lub w przypadku wynajmu pojazdu na miejscu warto dowiedzieć, się czy na daną wyspę można przeprawić się z samochodem. Niektórzy przewoźnicy przewożą tylko pieszych pasażerow oraz niektóre wyspy mają ograniczony ruch kołowy, np. na całej wyspie Hydra obowiązuje zakaz poruszania się samochodem.

Anna Bierla
www.aferry.pl