Test wyszukiwarek biletów lotniczych

Porównaliśmy głównych polskich sprzedawców biletów lotniczych w Internecie: Aero, eSky, sky4Fly, lataj, FRU, Blue Sky

Polscy agenci korzystają ze światowych systemów rezerwacyjnych : Amadeus, Worldspan oraz Gallileo. Dużo większy wpływ na wyniki wyszukiwania maja algorytmy wyszukiwań. Podczas naszych kilkutygodniowych testów najniższe ceny oferowały trzy wyszukiwarki; Aero, eSky oraz Lataj. Wyniki podawane przez nie, były do siebie bardzo zbliżone. Różnice często wynikały z zaokrągleń i różnych kursów rozliczeniowych walut. In minus odstawały tutaj wyniki Sky4fly, który potrafił pokazać wyniki zarówno zbliżone do czołówki testu jak i znacząco droższe. Drugim czynnikiem decydującym o końcowym koszcie biletu jest opłata serwisowa. Agenci lotniczy pomimo szerokiej współpracy z liniami lotniczymi, nie otrzymują niemal żadnego wynagrodzenia od nich. Prowizje nierzadko są zerowe, dlatego tez każdy z agentów ma swoja opłatę transakcyjną. Najniższą opłatę ma Aero.pl – nawet 50 złotych niższą niż konkurencja, dzięki czemu końcowa cena biletu w większości przypadku okazywała się najkorzystniejsza właśnie u tego agenta.

TF:

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

Połączenia krajowe

50

60

45

49

50

60

Połączenia europejskie

75

90

90

89

80

90

Połączenia międzykontynentalne

80

130

130

119

110

130

Wyszukiwarka złożonych przelotów –multicity

Złożona wyszukiwarka lotów pozwala na rezerwację lotu, w którym powrót może nastąpić albo z innego miasta niż przylecieliśmy, albo do innego miasta. Dzięki tej opcji można zarezerwować lot, w którym jest więcej odcinków niż dwa. Docenią to osoby, które na własną rękę chcą zorganizować sobie wycieczkę objazdową lub klienci, którzy chcąmuszą dotrzeć no kilka spotkań w różnych częściach świata. Przykładowo może to być lot z Warszawy do Rzymu, następnie przelot z Rzymu do Paryża i powrót do Krakowa. Wyszukiwanie tego typu połączeń umożliwiają niemal wszyscy agenci, z tym że Blue Sky, eSky oraz Sky4fly tego typu wyszukiwarkę mają zamieszczoną na specjalnej podstronie z zaawansowaną wyszukiwarką. Jedynie Aero oraz Lataj maja wyszukiwarkę multicity umieszczoną na stronie głównej.

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

multicity

+

+ (ukryta opcja)

+ (ukryta opcja)

+

+(ukryta opcja)

szybkość wyszukiwania

Czas oczekiwania na wyniki jest kolejnym kryterium według, którego ocenialiśmy portale. Najszybsze wyniki podaje Aero, najwolniejszą strona jest Lataj.pl Klienci Sky4fly podczas oczekiwania na listę wyników wyszukiwania mogą zagrać w grę logiczną.

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

Czas (s)

12,8

18,1

16,3

16,5

21,6

18,3

Prezentacja wyników

Większość agentów prezentuje wyniki wyszukiwania w ten sam sposób – jako zestawienie par lotów tam i z powrotem. W pewnych sytuacjach, gdy kombinacji lotów jest dużo, taka prezentacja może być nieczytelna. Dzieje się tak, gdyż cena lotu, nawet jeśli wybierzemy konkretny wylot, zależy od powrotu. W takiej sytuacji na liście wyników mamy loty, które różnią się tylko np. godziną powrotu. W odmienny sposób pokazuje nam wyniki wyszukiwania Aero. W pierwszym kroku dostajemy pełną listę lotów TAM z podaną całkowitą ceną za lot w obie strony. Dopiero po wybraniu lotu TAM przechodzimy do wyboru lotu powrotnego gdzie mamy do wyboru wszystkie możliwe kombinacje lotu powrotnego. Dzięki temu klient może się skupić na wybraniu najlepszego dla niego lotu. Co ważne – tego typu prezentacja nie zwiększyła liczby kroków potrzebnych do rezerwacji biletu.

Usługi dodatkowe (hotele, samochody, ubezpieczenia)

Na stronach większości agentów lotniczych można zarezerwować kompletną podróż, od biletu lotniczego przez zarezerwowanie hotelu, wynajęcie samochodu, aż po ubezpieczenie całej podróży. Jedynie eSky oraz Lataj nie maja w swojej ofercie możliwości rezerwacji samochodów. Dodatkowo dwaj agenci umożliwiają zakup ubezpieczenia jako osobna usługę (Aero i Lataj), natomiast pozostali tylko jako usługa dodatkowa do biletu lotniczego ściśle z nim powiązana.

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

hotele

+

+

+

+

+

+

samochody

+

+

+

+

ubezpieczenia

+

+(w ścieżce)

+(w ścieżce)

+(w ścieżce)

+

+(w ścieżce)

Płatności

Powszechnym rozwiązaniem jest przyjmowanie płatności za bilety lotnicze kartą kredytową/płatniczą oraz tradycyjnym przelewem bankowym. Powoli agenci przekonują się do elektronicznego przelewu on-line. Tym sposobem zapłacimy w Blue Sky, FRU, Lataj, oraz Sky4Fly, jednak nie ma róży bez kolców: płacąc tą metodą trzeba się liczyć z dodatkową opłatą w wysokości ok. 3% Bez dopłaty można zapłacić za to najbardziej tradycyjnym środkiem płatniczym jakim jest gotówką. Taka możliwość oferują nam Aero, Blue Sky, FRU, Lataj, Sky4Fly. Najczęściej sa to pojedyncze POKi zlokalizowane w Warszawie. Znacząca przewagę ma tutaj Aero, które jako spółka giełdowego Travelplanetma do dyspozycji 22 Punkty Obsługi Klienta rozsiane w centrach handlowych w całej Polsce.

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

k.k.

+

+

+

+

+

+

Przelew

+

+

+

+

+

+

Przelew on-line

+

+

+

+

gotówka

+

+

+

+

+

inne

 

POKi

Część klientów nastawiona jest nieufnie do zakupów przez Internet i woli dokonywać zakupów stacjonarnie. Taka możliwość umożliwiają niemal wszyscy agenci poza eSky. Biuro to nastawione jest wyłącznie na internetową sprzedaż. Jeśli chodzi o sprzedaż stacjonarną przewodzi tutaj zdecydowanie Aero, której ofertę znajdziemy w 22 Biurach Sprzedaży Travelplanet rozsianych po całej Polsce (Travelplanet jest właścicielem Aero.pl). Pozostali agenci oferują niewielka siatkę punktów stacjonarnych. Drugi na liście Blue Sky ma tych punktów zaledwie trzy.

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

POKi

22

3

1

1

2

Sporym ułatwieniem dla stałych klientów jest posiadanie konta klienta. Ma je właściwie każdy z agentów poza Sky4fly. Najprostsze z nich ma eSky – umożliwia tylko wpisanie swoich danych. Pozostali agenci umożliwiają oprócz wpisania swoich danych, również danych osób najczęściej podróżujących z nami, numery kart lojalnościowych, dane do faktury itp. Ułatwia to i znacznie przyspiesza proces rezerwacji biletów.

Konto klienta

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

Konto klineta

+

+

+(proste)

+

+

CC

Zakupu biletu lotniczego można dokonać również przez telefon. Tu najsłabiej wypada Aero, które swoim pracownikom daje wolne w niedziele. Najdłużej czynne jest telefoniczne centrum obsługi klienta w eSky – aż 80 godzin tygodniowa. Niewiele mniej czynne są callcenter FRU i Lataj.pl

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

Pn-pt

8:00 – 20:00

9:00 – 20:00

8:00 – 20:00

8:00 – 21:00

8:00 – 20:00

9:00 – 20:00

sb

10:00 – 18:00

10:00 – 14:00

8:00 – 20:00

10:00 – 17:00

10:00 – 17:00

10:00 – 14:00

nd

17:00 – 21:00

12:00 – 20:00

10:00 – 17:00

10:00 – 17:00

17:00 – 21:00

Podsumowanie

Polscy biura sprzedające bilety lotnicze w Internecie oferują usługi na wysokim poziomie. Na wysokim, ale nie jednolitym poziomie. W naszym teście wygrało Aero, przed FRU oraz Lataj i Blue Sky. Oferują oni najwszechstronniejsze usługi przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Dodatkowo Aero ma najniższa stawkę opłaty transakcyjnej, dzięki czemu najczęściej zakupy w nim są najtańsze. I niezależnie czy przez Internet, telefon czy w stacjonarnym punkcie sprzedaży.

 

Aero

Blue Sky

eSky

FRU

Lataj

Sky4fly

wyszukiwarka

6

3

6

2

6

1

Opłata TF

6

1

3

4

5

1

szybkość

6

3

5

4

1

2

Usługi dodatkowe

6

6

2

6

2

6

płatności

2

6

2

6

6

6

POKi

6

5

1

3

3

4

Konto klienta

6

6

2

6

6

1

CC

1

3

6

5

4

3

razem

39

33

27

36

33

24

Jak przyznawano punkty:

1 miejsce – 6 pkt

2 miejsce – 5pkt

3 miejsce – 4 pkt

4 miejsce – 3 pkt

5 miejsce – 2 pkt

6 miejsce – 1 pkt