Gdynia otwarta na branżę MICE

MM

Wysokiej klasy hotele, niebanalne muzea, klimatyczne miejsca na spotkania i zabawę – oferta dla branży MICE w Gdyni jest na najwyższym poziomie. O tym jak i gdzie zorganizować wyjazd konferencyjny w tym mieście przekonaliśmy się podczas warsztatów i wycieczki studyjnej zorganizowanej przez urząd miasta Gdyni.

W październiku z ofertą 17 obiektów i organizatorów eventów z Gdyni zapoznali się przedstawiciele 38 biur organizujących wyjazdy konferencyjne z Trójmiasta i całej Polski. Spotkanie, które odbyło się w budynku Muzeum Emigracji zorganizowały urząd miasta Gdyni i Gdyńska Rada Turystyczna. Było potrzebne, bo w branży brakuje świadomości tego, jakie możliwości organizacji wydarzeń stwarza infrastruktura tego miasta.

Miasto dla branży spotkań

Gospodarze przedstawili szeroką ofertę MICE, w której znalazły się zarówno obiekty i hotele, jak też i restauracje i przewoźnicy. Spotkanie odbyło się w niebanalnym miejscu – Muzeum Emigracji w Gdyni, mieszczącym się w dawnym Dworcu Morskim.

Jak powiedziała Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor muzeum: “Nasza placówka mieści się w miejscu nieprzypadkowym, tutaj przybijał nasz transatlantyk “Batory”, stąd w świat wyruszały rzesze naszych rodaków. Kto chce poznać w pełni złożoną historię Polski i Polaków, powinien odwiedzić Muzeum Emigracji. Nasz adres jest symboliczny – ulica Polska 1.”

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, dodała: „Jestem pewna, że efektem naszych wspólnych działań – miasta i przedsiębiorców – będzie to, że branża eventowa nas zauważy i polubi. Nie wątpię, że Gdynia jest gotowa na przyjęcie przedstawicieli tej branży, jest gotowa na organizację eventów na najwyższym poziomie.”

Gdynia przez wiele lat pozostawała w cieniu „większego brata” – Gdańska. Wspólna nazwa – Trójmiasto – zaszkodziła nieco samodzielności Gdyni. Teraz Gdynia nadrabia stracony czas i ze wszelkich sił przekonuje o swojej atrakcyjności dla każdego sektora turystyki. A zalet i dobrych stron ma wiele.

Nie tylko uczelnia

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu nie tylko udostępnia swoje sale na konferencji i kongresy, ale bardzo często bierze w nich czynny udział. Prelegentami są pracownicy i wykładowcy uczelni. Głównym atutem WSAiB jest 25 letnie doświadczenie i wysoka pozycja w rankingach uczelni (I w Trójmieście, IV w Polsce). Studia podyplomowe na kryminalistyce i cyber-bezpieczeństwie cieszą się olbrzymią popularnością. Uczelnia oferuje nie tylko w pełni wyposażone sale, ale i pakiety eksperckie.

Rejsy, wycieczki

Z kolei przedstawiciel firmy Premium Yachting powiedział: “Na pokładach naszych jednostek dopłyniecie wszędzie w Trójmieście i na Zatoce. Oferujemy rejsy kilkugodzinne i całodniowe. Klienci mają do wyboru jachty żaglowe lub szybkie motorówki. W razie potrzeby organizujemy dla grup wewnętrzne regaty.”

Klienci firmy mają różne wymagania. Często chcą popływać godzinę, dwie, przybić do brzegu na piknik lub bankiet i potem popłynąć dalej. Premium Yachting ma w ofercie standardowe scenariusze rejsów (np. rejs z Sopotu po wodach zatoki Gdańskiej do Portu Gdańskiego, lunch i powrót lub dłuższy rejs – Gdańsk – Sopot – Gdynia), ale otwarta jest na wszelkiego rodzaju propozycje. Dla bezpieczeństwa i wygody klientów rejsy odbywają się na spokojniejszych wodach Zatoki, rzadko sięgają poza półwysep.

Event z historią floty w tle

Muzeum Marynarki Wojennej to nie tylko główny budynek muzealny, ale i teren wystawowy oraz okręt-muzeum “Błyskawica”. Organizatorzy eventów mogą więc uczestnikom zaproponować zwiedzanie niebanalnych wnętrz historycznej jednostki walczącej na Atlantyku podczas II wojny światowej oraz wnętrz muzealnych a także aranżację bankietu na tarasie muzeum.

Muzeum Marynarki Wojennej pełni rolę edukacyjną i stałym elementem programu są godzinne lekcje dla młodzieży szkolnej.

Za pan brat z nauką

Jednym z najnowocześniejszych obiektów w Gdyni jest Centrum Nauki Eksperyment, należące do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. To wyjątkowy projekt mający na celu wspieranie innowacji, dające przestrzeń startupom i pasjonatom technologii. A Eksperyment to obiekt, w którym każdy może poznać się z nauką bliżej poprzez zabawę. Ta przestrzeń jest wprost stworzona dla branży MICE, dlatego też PPNT posiada własne centrum konferencyjne, a Centrum Eksperyment oferuje możliwość urządzenia after party ze zwiedzaniem.

W centrum konferencyjnym znajduje się 35 sal, łącznie 1300 miejsc siedzących. Największa sala kinowa umożliwia zorganizowanie spotkania ok. 200 osób w układzie teatralnym. Centrum zapewnia obsługę techniczną wydarzeń. Można też wynająć powierzchnię wystawienniczą.

Dobra zabawa x 4

Gdzie odpocząć i pobawić się po całodniowych, poważnych spotkaniach? A choćby w jednym z czterech lokali położonych blisko siebie w miejscu do zabawy idealnym. Skwer Kościuszki, nieco ponad sto metrów od hotelu Mercure, niewiele więcej od plaży czy “Błyskawicy” i “Daru Pomorza”. Lokale różnią się nieco charakterem, nieznacznie cenami. Tawerna, jak nazwa wskazuje, to miejsce klimatyczne w “marynistycznym stylu”. Dobre na małe imprezy integracyjne z koncertem. “Pokład” – największy z lokali, urządzony jest również w stylu marynistycznym, organizowane są tutaj imprezy szantowe, dyskoteki, konkursy – zaletą jest stała dekoracja, nie trzeba lokalu przystosowywać di imprez “morskich”. Pozostałe dwa lokale to “Kandelabry” i “Jedz, pij, tańcz”- pierwszy z ich to bar w stylu amerykańskim, drugi – nazwa mówi wszystko.

Do Szwecji i z powrotem

Firmy organizujące eventy bardzo często rezerwują dla grup rejsy przez Bałtyk. Popularne są nie tylko rejsy nocne z całodniowym zwiedzaniem i nocnym powrotem. Coraz większym powodzeniem cieszą się rejsy nieco dłuższe, dostępne w ofercie Setna Line. Najbardziej popularnie w ostatnich sezonach są:

Kopenhaga i Malmoe – rejs nocą z Gdyni i do Karlskrony, wycieczka autokarowa do Helsingborgu i Malmoe, nocleg, przejazd do Kopenhagi, zwiedzanie stolicy Danii, powrót do Karlskrony; Łosi i kraina szkła – rejs nocą do Karlskrony, zwiedzanie Kalmaru, huty szkła i Parku Łosi; Karlskrona i Kalmar – rejs nocą do Karlskrony, zwiedzanie Muzeum Morskiego i Kalmaru.

Posmak adrenaliny

Klienci biznesowi nie zawsze chcą się na całe dni zamykać w pomieszczeniach, choćby najbardziej luksusowych. Często szukają wrażeń na świeżym powietrzu. W Gdyni idealnym miejscem na wyżycie się jest park Kolibki – Adventure Park Gdynia. Na ponad 15 hektarach, wśród lasu można zorganizować nawet dla tysiąca osób. Można uczestników podzielić na mniejsze grupy, które mogą zaliczać poszczególne atrakcje. A jest tego sporo, m.in.: ścianka wspinaczkowa, tor quadowy, park linowy, pole paintballa, boiska, ośrodek konny, tyrolka. Do tego miejsca ogniskowe i punkty gastronomiczne.

Szukając mocnych przeżyć nad brzegiem Bałtyku trzeba oczywiście zaliczyć wodną przygodę. A taką zapewnia ekipa firmy RIBy.pl, specjalizującej się w grupowych wycieczkach motorówkami pontonowymi. To bardzo dobra opcja dla grup i pomysł na integrację – pływanie motorówką typu RIB to podskakiwanie na falach, rozbryzgi morskiej wody i zapewniona dawka adrenaliny. A trasy wycieczek z RIBy.pl zawierają w sobie punkty krajoznawcze, grupa ma więc szansę odwiedzić najciekawsze miejsca na wybrzeżu i obejrzeć je z poziomu wody.

Dobra kuchnia w niebanalnych wnętrzach

Właściciele dwóch restauracji – Mondo i Vinegre – współpracują ściśle z muzeami, w których budynkach znajdują się ich lokale. Mono znajduje się na I piętrze Muzeum Emigracji i obsługuje nie tylko imprezy muzealne. Sama też jest organizatorem eventów na 500 – 1000 osób. Wynajmuje wtedy przestrzenie muzealne – hole i sale – od Muzeum Emigracji, w związku z tym może zaoferować powierzchnię nawet na ponad 2 tysiące osób. Sama restauracja z nowoczesnym designem, może pomieścić 200 osób na stojąco a 90 na siedząco. Dodatkowym bonusem tego miejsca jest kuchnia. Smakowita, zdobyła już świetną opinię wśród mieszkańców Gdyni, dodatkiem są świetnie dobrane wina.

Vinegre w Muzeum Marynarki ma te same zalety, jeśli chodzi o kuchnię i trunki. Miejsce jest nieco inne – Muzeum Marynarki Wojennej w samym centrum Gdyni. Imprezę można połączyć ze zwiedzaniem ekspozycji w budynku głównym oraz na świeżym powietrzu.

Niezwykłe lokalizacje wydarzeń

Dla tych, którzy potrzebują obiektu na imprezę masową, idealną opcją będzie należąca do Gdyńskiego Centrum Sportu hala Gdynia Arena – obiekt sportowy przystosowany do goszczenia większych wydarzeń, takich jak chociażby koncerty, widowiska, wystawy i targi. Widownia hali mieści 4271 miejsc (3324 na trybunach stacjonarnych, 656 na trybunach rozkładanych i 291 na trybunach mobilnych), z dodatkową możliwością ustawienia 712 krzeseł na parkiecie. Obiekt może pochwalić się bardzo dobrą, akustyką osiągniętą dzięki najwyższej jakości systemom nagłośnieniowym. Cała hala i otaczający ją teren są w całości dostępne dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kolejną wyjątkową lokalizacją w Gdyni jest Teatr Muzyczny, który istnieje od 60 lat, ale dzięki rozpoczętej w 2010 roku rozbudowie zyskał nowe możliwości. Przede wszystkim powiększona została widownia Dużej Sceny, obecnie może na niej zasiąść 1070 widzów. Powiększono foyer, dodano piętro i dodatkowe pomieszczenia. Z kolei Nowa Scena, z osobnym wejściem i foyer, pomieścić może 360 widzów, a Sala Kameralna – 147. Powierzchnia użytkowa teatru wynosi teraz 19 tys. m2, co pozwala na urządzanie tutaj wystaw, koncertów, gali i spektakli teatralnych. Sale posiadają nowoczesne wyposażenie akustyczne, oświetleniowe i audiowizualne.

Jedyne pięć gwiazdek w Gdyni

Wyjątkowym hotelem i atrakcją samą w sobie jest Quadrille, obiekt luksusowy, o unikatowym wystroju, ciekawej ofercie gastronomicznej i spa, a przy tym – przystępnych cenach. Koncepcja hotelu nawiązuje do „Alicji w krainie czarów”, a książkowe motywy pojawiają się w całym obiekcie – od nazwy, nawiązującej do tańca wykonywanego przez bohaterów, poprzez restaurację „Biały Królik”, aż po „Pub 10/6”.

Mimo że obiekt ma wystrój nawiązujący do motywów baśniowych, przeznaczony jest dla klientów od 16. roku życia. Quardrille to świetne miejsce na kameralną imprezę firmową, uroczystą kolację, a także atrakcyjne i oryginalne zakwaterowanie dla uczestników konferencji.

Największy hotel w centrum

Obiektem o największej pojemności noclegowej jest trzygwiazdkowy Mercure Gdynia Centrum, zlokalizowany kilometr od centrum miasta, w pobliżu Skweru Kościuszki (pięć minut spacerem). Jedenastopiętrowy budynek z 1983 roku został odnowiony, zmodernizowano pokoje, apartamenty, sale konferencyjne, restauracje i lobby. Dziś hotel oferuje w sumie 294 pokoje z widokiem na parki i na Bałtyk. W hotelu znajdują się: solarium, jacuzzi i sauna, basen zewnętrzny i ogrzewany wewnętrzny, prywatny parking kosztuje 40 zł za dobę. W tym ogromnym budynku znajduje się 14 sal konferencyjnych na 1400 mkw. powierzchni konferencyjnej, co pozwala zorganizować konferencje na 700 osób.

Czterogwiazdkowe zaplecze dla grup konferencyjnych

Jedną z lokalizacji najchętniej wybieranych na pobyt biznesowy, jest zlokalizowany w pobliżu Skweru Kościuszki i Bulwaru Nadmorskiego czterogwiazdkowy hotel Courtyard by Mariett Gdynia. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też plaża miejska i przystań jachtowa. W hotelu jest 200 pokoi, każdy z klimatyzacją, bezpłatnym Wi-Fi, żelazkiem i deską do prasowania, sejfem na laptop oraz miejscem do pracy. Pokoje klasy Premium i business oferują widok na Zatokę Gdańską przez panoramiczne okna. Hotel ma swoje centrum konferencyjne o łącznej powierzchni 1100 mkw, dziewięć sal konferencyjnych, salę balową z widokiem na Zatokę Gdańską i tarasem widokowym. W lobby hotelowym znajdują się dwa stanowiska komputerowe z drukarką, dostępem do bezpłatnego Wi-Fi oraz codzienną prasą.

Kolejny czterogwiazdkowy obiekt nastawiony na klienta biznesowego to położony nad Zatoką Gdyńską, niedaleko bulwaru, Hotel Nadmorski. Oferuje 86 pokoi i cztery apartamenty, z których najbardziej luksusowy (Admiralski), dwupoziomowy, posiada salon dzienny i salon klubowy, jest wyposażony w taras widokowy, łazienkę z prysznicem i jacuzzi, dodatkową toaletę dla odwiedzających. W hotelu znajduje się też nowoczesne, klimatyzowane centrum konferencyjne mieszczące do 450 osób w siedmiu salach, z których największa mieści 150 osób w ustawieniu teatralnym. Przy hotelu jest duży bezpłatny parking, a dla gości hotelowych przewidziano też miejsca parkingowe w garażu podziemnym. Każdy organizator konferencji otrzymuje możliwość wcześniejszego check-in ora opiekuna wydarzenia.

Oferta dla mniejszych grup

Hotel Różany Gaj to zlokalizowany w gdyńskiej dzielnicy Kamienna Góra obiekt sieci Dobry Hotel. Otoczeniem hotelu są luksusowe wille, bulwar nadmorski i plaża. Obiekt oddalony jest od ścisłego centrum o 10min, dzięki czemu znajduje się nieopodal linii brzegowej. Hotel Różany Gaj dysponuje 39 pokojami, wśród których mieszczą się apartamenty oraz pokoje dwuosobowe z widokiem na morze. Na najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy, który można zaaranżować pod spotkanie biznesowe. Hotel ma własną restaurację oraz dwie sale konferencyjne. Latem istnieje możliwość zorganizowania konferencji z przerwą kawową serwowaną na zewnętrznym patio.