Gdańsk i Pomorze coraz popularniejsze

archiwum gdansk.pl

Jak podała Gdańska Organizacja Turystyczna, tylko od marca do grudnia 2014 roku, miasto odwiedziło 6 mln turystów. Całe Pomorze mogło odwiedzić ok. 8 mln osób.

Jak w rozmowie z PAP, powiedział prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Wysocki: „Każdego roku w porównaniu z poprzednim notowany jest w Gdańsku ok. 10 proc. przyrost liczby odwiedzających. Pod względem liczby turystów Gdańsk jest w pierwszej trójce-czwórce najczęściej odwiedzanych miast w kraju.”

Do Gdańska przyjechało 1,1 mln turystów z kraju i zagranicy (mieli nocleg) i 4,5 mln odwiedzających (bez noclegu). Miasto najchętniej odwiedzali turyści z woj. mazowieckiego (14,3 proc.) a zza granicy – Niemcy (ponad 26 proc.), Brytyjczycy (17 proc.) i Rosjanie (13 proc.). Jako powód przyjazdu turyści najczęściej wymieniali wypoczynek i relaks (73 proc.), zwiedzanie (ponad 62 proc.) i zakupy (18,0 proc.). Imprezy kulturalne przyciągnęły ok. 10 proc. pytanych turystów.
Turyści odwiedzają przede wszystkim Stare Miasto (60 proc.), Bazylikę Mariacką (21 proc.), Westerplatte, Dwór Artusa i stadion piłkarski PGE Arena (po ok. 10 proc.). Wydatki turystów w Gdańsku w ubiegłym roku wyniosły ok. 2,2 mln zł. Średni wydatek turysty oszacowano na 908 zł, a osoby odwiedzającej na 267 zł.

Jak podała PAP, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku Krystyna Hartenberger-Pater skomentowała: „Na Pomorzu notowana jest duża dynamika wzrostu liczby turystów. Przed 2012 rokiem region średnio odwiedzało ok. 5-5,5 mln turystów rocznie, w 2012 (rok organizacji mistrzostw EURO) – 6,6 mln, a w 2013 – 7,7 mln turystów. Po 2012 roku dynamicznie rośnie też liczba turystów zagranicznych. Wzrost liczby turystów ze Skandynawii to około 20 proc. rok do roku. Jednak konkurencja w kraju jest duża. Każde większe miasto w Polsce walczy o swoją markę, swoją tożsamość lokalną. Jednak pod względem rozpoznawalności miast za granicą, Gdańsk jest na trzecim miejscu w kraju, po Warszawie i Krakowie.
Warto zauważyć, że zupełnie innej oferty oczekuje turysta krajowy, a innej turysta zagraniczny. Ze względu na to, że większą część osób odwiedzających Gdańsk i Pomorze stanowią turyści z kraju, w tym zakresie priorytetem jest wydłużenie sezonu. W wysokim sezonie letnim już nie jesteśmy w stanie więcej turystów przyjąć”. Naszym priorytetem jest wydłużenie sezonu, żeby turyści przyjeżdżali też w innych miesiącach i tutaj jest problem, bo turyści krajowi są przyzwyczajeni do podróży wakacyjnych.
Dla turysty zagranicznego powinna być przygotowana oferta bardzo nowoczesna, dynamiczna, w oparciu o pomorskie unikalne wartości. Turysta zagraniczny jest bardziej mobilny, aktywny i on do Polski czy na Pomorze nie przyjeżdża żeby leżeć na plaży, bo to nie jest ten klient, ale on przyjeżdża zwiedzać, doświadczać, przeżywać. Liczy się atmosfera, klimat miejsca, taka turystyka miejska. Oferta dla turysty zagranicznego w Gdańsku powinna być budowana w oparciu o unikalne wartości, jak np. elementy związane z Solidarnością, wolnością, stocznią, ale też z bursztynem, Hanzą.”