Fru.pl: bilety lotnicze w sezonie letnim droższe o 28 proc. niż rok wcześniej

Lotnisko Chopina fot. Dariusz Kłosiński

W sezonie letnim 2023 średnia cena biletu lotniczego wynosiła 745 zł, czyli o 28 proc. więcej niż w roku 2022. O ponad 70 proc. zwiększyły się opłaty dotyczące bagażu podręcznego, a rejestrowanego o blisko 50 proc. w porównaniu rok do roku – wynika z danych platformy do rezerwacji biletów lotniczych Fru.pl.

Eksperci Fru.pl przeanalizowali rezerwacje dokonane między 1 czerwca a  31 sierpnia 2023, przeprowadzili też ankietę internetową z udziałem 714 respondentów. W tym roku Polacy rezerwowali loty najczęściej z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem (23 proc.), a urlop trwający od 3 do 8 dni zadeklarowało 64 proc. osób.

Polacy planują tegoroczne wyjazdy z większą ostrożnością, kierując się w znacznej mierze ich kosztem. Główne obawy turystów z Polski dotyczą rosnących cen, które wpłynęły na decyzje połowy użytkowników platformy Fru.pl. Wskazują na to również dane z cyklicznego badania Europejskiej Komisji Podróży, z których wynika, że w maju br. wakacyjny wyjazd w ciągu najbliższych sześciu miesięcy deklarowało 74 proc. respondentów. To spadek o 13 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Blisko co czwarty ankietowany obawiał się wysokich kosztów podróży (27 proc.), a co szósty z kolei martwił się o stan własnych finansów (18 proc.)

Jedna czwarta uważa, że za granicą taniej

W szczycie sezonu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 13 proc. w czerwcu i o 10,8 proc. w lipcu (GUS). Utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja i rosnące ceny sprawiają, że wakacyjne wyjazdy obciążyły portfele Polaków zdecydowanie bardziej niż rok temu. Całkowity koszt wyjazdu ma wpływ na ostateczną decyzję o miejscu letniego wypoczynku.

Respondenci w ankiecie internetowej przeprowadzonej przez portal Fru.pl jako powód spędzenia wakacji za granicą wymieniają najczęściej chęć podróżowania w nowe miejsca (75 proc.) i trudną do przewidzenia pogodę w kraju (52 proc.). Lepszy stosunek ceny do jakości również przemawia na korzyść zagranicznych wyjazdów (40 proc.). Natomiast 25 proc. wskazało, że zagraniczne wakacje są tańsze niż te w kraju.

Wyniki ankiety pokazują, że wśród osób podróżujących samolotem, 2 proc. respondentów zdecydowało się na urlop tylko w Polsce. Blisko połowa spędziła w tym roku wakacje poza krajem (49 proc.). Taki sam odsetek osób zdecydował się na łączony urlop w Polsce i za granicą (49 proc.).

Włochy liderem wśród kierunków

Blisko 44 proc. ankietowanych użytkowników platformy wakacje w tym roku spędziło ze swoim partnerem bądź partnerką, a 43 proc. z rodziną. Na wypoczynek ze znajomymi pojechała co czwarta osoba (28 proc.).

Z danych dotyczących rezerwacji za pośrednictwem platformy Fru.pl wynika, że do najpopularniejszych pięciu wakacyjnych kierunków należą Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja, Chorwacja. Najczęściej rezerwowano bilety lotnicze do krajów w obrębie Europy, a wśród najchętniej odwiedzanych miejsc znajdują się, takie miasta jak: Paryż, Rzym, Londyn, Barcelona czy Ateny.

Dłuższe okienko rezerwacyjne

W okresie od czerwca do sierpnia zdecydowana większość ankietowanych wybierała samolot jako preferowany środek transportu (85 proc.). W tym czasie co drugi z uczestników ankiety podróżował raz (47 proc.), a co trzeci odbył dwie podróże (34 proc.).

W tegoroczne wakacje można było zaobserwować mocniejszy trend planowania podróży z wyprzedzeniem, na dwa miesiące i więcej przed wyjazdem. Z danych Fru.pl wynika, że prawie co czwarta osoba (23 proc.) rezerwowała podróż z takim zapasem czasowym, co oznacza wzrost o 5 proc. rok do roku. Nieco częściej rezerwowano bilety z wyprzedzeniem do trzech dni (13 proc.), czyli o 3 proc. więcej niż w 2022 roku, co ma związek głównie z lotami w celach służbowych.

Wakacje nada priorytetem

Oprócz tego, eksperci Fru.pl wskazują, że średnia cena biletu lotniczego w 2023 roku wyniosła 745 zł i była wyższa o 28 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeśli chodzi o możliwość wyboru preferowanego miejsca na pokładzie samolotu, opłata zwiększyła się o 63 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

“Pomimo rosnących cen, pasja do podróżowania i dążenie do zdobywania nowych doświadczeń ciągle napędzają Polaków. Wakacje są dla nas priorytetem, do tego stopnia, że wydatki związane z urlopem często wyprzedzają te pozostałe, jak na przykład luksusowe zakupy, jedzenie na mieście, remont mieszkania czy zakup sprzętu do domu” – komentuje Marta Gałuszka, brand manager Fru.pl/