Fly.pl: Turcja, Grecja i Egipt najpopularniejsze na majowy weekend

Według statystyk internetowego biura podróży Fly.pl najwięcej Polaków wyjeżdżających na weekend majowy za granicę w 2019 roku spędzi urlop w Turcji, Grecji, Egipcie, Hiszpanii oraz we Włoszech. Co trzeci z nich wybierze wycieczkę objazdową – to ponad trzy razy wyższy wynik niż w zeszłym roku.

Z danych Fly.pl wynika, że najpopularniejszy kierunek na majówkę to Turcja (20,9 proc.). Drugie miejsce zajmuje Grecja (17,16 proc.), kolejne Egipt (13,43 proc.) i Hiszpania (11,94 proc.).

Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl, powiedział: „Te cztery kierunki, tak jak w poprzednich latach, są bezkonkurencyjnie najpopularniejsze. W ubiegłym roku niemal 70 proc. wycieczek na majówkę było zrealizowanych do Turcji, Grecji, Egiptu i Hiszpanii. W 2019 trend ten jest niższy ze względu na dużą popularność wycieczek objazdowych.”

Turcja, Grecja, Egipt, Hiszpania – najmocniejsza czwórka

Podobnie jak w zeszłym roku najwięcej turystów z Polski spędzi majówkę w Turcji.

Najczęściej na majówkę w Turcji Polacy wybierają 5-gwiazdkowe hotele w formule All Inclusive. Koszt takiego wyjazdu to średnio 3000 zł od osoby. Za majówkę w hotelu 4-gwiazdkowym także z pełnym wyżywieniem nasi Klienci zapłacili ok. 2000 zł od osoby. Coraz częściej Polacy wybierają również wyjazdy nastawione na odkrywanie najpiękniejszych miejsc w Turcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wycieczki objazdowe do Kapadocji.

Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem jest uwielbiana przez Polaków Grecja. Wśród rezerwacji najpopularniejsze są hotele 4-gwiazdkowe z opcją All Inclusive. Średnia cena takiego wyjazdu w przeliczeniu na jedną osobę to ok. 2100 zł. Najwięcej turystów wybierających się do Grecji spędzi majówkę na Krecie, Korfu oraz Rodos, a także na Półwyspie Chalkidki.

Gwarancja pogody oraz największy wybór hoteli w formule All Inclusive sprawiają, że niesłabnącą popularnością na majówkę cieszy się Egipt. Średni koszt majówki w standardzie 5-gwiazdkowym w Marsa Alam, Sharm El Sheikh lub Hurhadzie to 3100 zł za osobę.

Na czwartej pozycji umocniła się natomiast Hiszpania. Najchętniej wybierane regiony to Costa Brava, Costa del Sol oraz Wyspy Kanaryjskie (szczególnie Teneryfa i Gran Canaria). Najpopularniejsze na majówkę w Hiszpanii są hotele 4-gwiazdkowe z All Inclusive. Średnio za taką wycieczkę w długi weekend trzeba zapłacić 1900 zł.

Najpopularniejsze kierunki na majówkę 2019 vs. 2018

Tak jak w latach ubiegłych w TOP 10 kierunków na majówkę znalazły się kraje bałkańskie: Albania, Chorwacja i Czarnogóra. Dużo większą popularność w 2019 roku zyskały Włochy, które w majówkę chcemy zwiedzać – wycieczki objazdowe to przeważający typ wyjazdu do Italii. Niezliczona ilość atrakcji turystycznych i zabytków, a do tego atrakcyjne ceny sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się spędzić majówkę na Malcie. W rankingu zabrakło natomiast Tunezji, która zdecydowanie chętniej wybierana była na wyjazdy Last Minute na początku 2019 roku. Pozostałe rezerwacje to głównie wyjazdy typu City Break (6,72 proc.) do dużych europejskich miast oraz egzotyczne podróże (2,99 proc.). Ze względu na duży udział wycieczek objazdowych, niemal 30 proc. rezerwacji na majówkę to wycieczki autokarowe.

Najchętniej – All Inclusive w hotelu 4*

Prawie 40 proc. hoteli rezerwowanych na majówkę to obiekty 4-gwiazdkowe. Hotele o takim standardzie to najlepszy wybór ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Na długi weekend majowy z wyżywieniem w formule All Inclusive zdecydowało się prawie 60 proc. klientów Fly.pl. Opcje z dwoma posiłkami lub wyłącznie ze śniadaniem wybrało 38 proc. Tylko niespełna 2 proc. wyjazdów to rezerwacje bez wyżywienia.

Wycieczki objazdowe – nowym hitem

Ponad 35 proc. rezerwacji dokonanych przez serwis Fly.pl na weekend majowy to wycieczki objazdowe. W zeszłym roku na wycieczkę objazdową zdecydował się co dziesiąty Klient, w tym roku już co trzeci.

Grzegorz Bosowski dodał: „Skąd wynika ten trend? Maj to idealna pora na zwiedzanie – rekomendujemy wycieczki objazdowe naszym Klientom ze względu na najlepszą pogodę oraz atrakcyjne ceny. Biura podróży z roku na rok rozszerzają swoją ofertę objazdówek, co sprawia, że coraz więcej Polaków wybiera atrakcyjny, gotowy pakiet, niż organizowanie wyjazdu na własną rękę. Dane sprzedażowe jasno wskazują na to, że w wakacje chcemy nie tylko wypoczywać, lecz także odkrywać.”

Zdecydowana większość wycieczek objazdowych to wyjazdy do Włoch (23,40 proc.). Rzym i Wenecja – te miasta to szczególnie popularny kierunek podróży.

Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania (17,02 proc.), czyli najczęściej wycieczki na wybrzeże Costa Brava.

Trzecie miejsce zajmują Turcja i Albania (12,77 proc.). Najpopularniejsze wycieczki objazdowe do Turcji to podróże z programem obejmującym zwiedzanie najsłynniejszych cudów natury – księżycowej Kapadocji oraz wapiennych tarasów Pamukkale. Wycieczki do krajów bałkańskich to zazwyczaj pakiety obejmujące wypoczynek i zwiedzanie. Wśród pozostałych wyjazdów znalazły się m.in. tak egzotyczne miejsca jak Japonia i Pakistan oraz bliższe kraje: Francja, Holandia, Szwajcaria czy Białoruś.

Cena ponad wygodą?

Coraz więcej osób decyduje się na wycieczki organizowane autokarem. Powodem tego są przede wszystkim dużo niższe ceny. Koszt wycieczek objazdowych na majówkę zależnie od środka transportu może różnić się nawet o 1000 zł. Przykładowo, ceny wycieczek objazdowych do Włoch na 5 dni zaczynają się od 1249 zł przy podróży autokarem oraz od 2199 zł samolotem. Wyjazdy na tydzień zależnie od środka transportu to koszt odpowiednio 1598 zł z przejazdem oraz 2199 zł z przelotem. Należy jednak pamiętać, że czas trwania wycieczki wydłuża się o ok. 2 doby przy podróży autokarem.

Wolne miejsca?

Do majowego weekendu pozostał tylko miesiąc, już niedługo rozpocznie się wielkie polowanie na wyjazdy Last Minute. Czy możemy liczyć na rabaty? Eksperci wakacyjni Fly.pl podpowiadają, gdzie znajdziemy jeszcze wolne miejsca:

Monika Budzyńska, Ekspert wakacyjny Fly.pl, podkreśliła: „Oferty na wypoczynek z przelotem czarterowym są już praktycznie wyprzedane. Ostatnie miejsca znajdziemy w Turcji, słonecznych Emiratach Arabskich, na Kos w Grecji oraz na Maderze. Te kierunki polecam szczególnej uwadze tych, którzy planują urlop z dziećmi. Spóźnialscy mają wciąż do dyspozycji ciekawe wyjazdy realizowane tanimi liniami lotniczymi. Szczególnie polecam Hiszpanię (Majorka i Wyspy Kanaryjskie), Portugalię i greckie wyspy. Wiele ofert na majówkę jest też dostępnych na coraz popularniejszej Malcie oraz w Chorwacji. Na rabaty Last Minute mogą liczyć Ci, którzy mają możliwość przedłużenia majówki – wycieczki z wylotem 25 kwietnia lub 1 maja są tańsze o nawet o -40%. Jednak ze względu na atrakcyjność terminu nie warto czekać do ostatniej chwili.

Wycieczki objazdowe to aktualny hit majówkowy. Do wyboru jest wciąż wiele egzotycznych podróży, np. do Chin, Tajlandii, Indii, Kenii lub na Sri Lankę. Bliższe i tańsze objazdówki samolotem to zwiedzanie Włoch, Francji, Hiszpanii czy Portugalii. W naszej ofercie dostępne są też kilkudniowe wyjazdów typu City Break, np. do Czech, Anglii czy na Litwę. W tym roku szczególnie popularne są też dłuższe wycieczki objazdowe autokarem. Na majówkę możemy wciąż pojechać do Holandii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Słowenii, Chorwacji, Albanii oraz Czarnogóry. Wybór jest duży, ale należy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.”