Fly.pl: Grecja na czele, Cypr i Tunezja – mocno w górę

AG

Według statystyk internetowego biura podróży FLY.PL aktualnym liderem wśród kierunków wakacyjnych 2019 jest Grecja. Zdecydowanie więcej Polaków spędzi urlop w Tunezji i na Cyprze. Prawie 80 proc. klientów poleci na wakacje All Inclusive a co piąta rezerwacja to wypoczynek w hotelu 5-gwiazdkowym.

Udział sprzedaży najpopularniejszych kierunków na Lato 2019

1. Grecja 22,5 proc. Grecja jest nadal numerem 1 wśród sprzedaży na Lato 2019. Aż 80 proc. to wczasy na wyspach.
2. Turcja 19,8 proc. Prawie 70 proc. wycieczek do Turcji, to hotele 5-gwiazdkowe.
3. Bułgaria 12,4 proc. Ten kraj jest zdecydowanym liderem wśród rodzinnych wyjazdów – niemal 60 proc to wakacje z dziećmi.
4. Egipt 11,9 proc. Najczęściej wybierane są hotele4* z All Inclusive.
5. Tunezja 8,8 proc. Tunezja w tym roku, to nowy kierunek w wakacyjnym TOP 5.
6. Hiszpania 8proc. Wśród kupowanych ofert przeważa standard 3- lub 4-gwiazdkowy

Z danych Fly.pl wynika, że w sezonie Lato 2019 najwięcej osób spędzi wakacje na greckich wyspach. Szczególnie dużą popularnością cieszą się Kreta (28 proc.), Rodos (13 proc.), Korfu (11 proc.), Kos (10 proc.) i Zakynthos (8 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się Turcja, ze zdecydowanie wyższym wynikiem w porównaniu do zeszłego roku. Na wakacje w Turcji najczęściej wybieramy hotel najwyższej klasy i niemal zawsze w formule All Inclusive – dotyczy to aż 97 proc. wyjazdów.

Katarzyna Papis-Słupska, dyrektor sprzedaży Fly.pl, powiedziała: “Duże zainteresowanie Turcją od kilku lat jest stałym trendem w Polskiej turystyce wyjazdowej. Największe zalety tego kierunku to ogromna baza hoteli w wysokim standardzie i atrakcyjnej cenie. Za wakacje z All Inclusive w obiekcie o podobnej klasie w Grecji czy Hiszpanii zapłacimy zdecydowanie więcej. Szeroka oferta pozwala też na dopasowanie wyjazdu do swoich potrzeb. Loty czarterowe do Turcji odbywają się ze wszystkich większych lotnisk w Polsce niemal codziennie. Dzięki temu możemy lecieć na urlop o właściwie dowolnej długości pobytu.

W sezonie 2018 drugim najpopularniejszym krajem była Bułgaria. W tym roku obserwujemy spadek zainteresowania tym kierunkiem, choć wciąż jest ona liderem wśród wyjazdów na rodzinne, budżetowe wakacje. Na wypoczynek z dziećmi najczęściej wybierane są hotele 4-gwiazdkowe w formule “wszystko w cenie.

Bułgaria to atrakcyjny kierunek na rodzinne wakacje ze względu na łagodny klimat, który możemy porównać do bardzo dobrego polskiego lata – bez 40-stopniowych upałów, ale z ciepłym przyjemnym morzem. Kolejne atuty to niskie ceny, krótki lot (ok. 1,5 h) i szybki transfer z lotniska do hotelu, a przede wszystkim wspaniałe szerokie wybrzeże z łagodnym zejściem do morza.”

Słabnie pozycja Grecji

W porównaniu do sezonu 2018 Grecja traci na popularności na rzecz innych kierunków. W ubiegłym roku wybierana była w co 4 rezerwacji na lato. Według FLY.PL Polacy nadal latają tam najchętniej, ale widoczny jest ponad 10% spadek zainteresowania rok do roku.

Katarzyna Papis-Słupska dodała: „Wszystko wskazuje na to, że Grecja może stracić miano lidera wśród kierunków wakacyjnych. W sezonie Lato 2019 różnica między Grecją a Turcją znacznie się zmniejszyła i bez wątpienia Turcja będzie konkurowała o nr 1 w rankingach. Jest duża szansa, że więcej Polaków wybierze właśnie ten kierunek w ofercie Last Minute.”.

Cypr – największy wzrost

Dane sprzedażowe Fly.pl wskazują rok do roku największe wzrosty zainteresowania ofertami Cypru +124 proc. i Tunezji +108 proc..

Stosunkowo wyższe wyniki dotyczą także Czarnogóry (+29 proc.), Hiszpanii (+25 proc.), Egiptu (+23 proc.) i Turcji (+22 proc.).

 Katarzyna Papis-Słupska zauważyła: “Wzrost popularności Cypru wynika z dużo większej dostępności cenowej tego produktu, coraz większej siatki połączeń liniowych i przelotów lowcostowych, na bazie których przygotowywana jest oferta. Walory turystyczne Cypru przyciągają: gwarancja pogody, ciekawe zabytki i piękne plaże – zarówno Ayia Napa na południu, jak i mniej znana, ale coraz bardziej popularna, Famagusta w części północnej to miejsca, które warto odwiedzić.”

Tunezja wraca do czołówki najbardziej popularnych kierunków

Katarzyna Papis-Słupska skomentowała: „Już od ubiegłego roku widzimy, że Tunezja wraca jako kierunek wakacyjny Polaków. Gwarantujemy, że jest przygotowana na przyjęcie turystów w tym sezonie. Potwierdzają to nasi pracownicy, którzy wiosną wizytowali hotele z oferty Lato 2019. Obiekty są w pełni gotowe, aby zapewnić Klientom jak najlepsze warunki do spędzenia urlopu. Wiele z nich przeszło gruntowny remont, rozbudowało aquaparki i przygotowało jeszcze więcej atrakcji. Atutami Tunezji są przepiękne piaszczyste plaże i konkurencyjne ceny w stosunku do kierunków europejskich, co wpływa na popularność tego kraju.”

All Inclusive to już standard

Podobnie jak rok temu 79 proc. wyjazdów na Lato 2019 to wczasy All Inclusive, czyli aż 4 na 5 wycieczek zarezerwowanych we Fly.pl.

Katarzyna Papis-Słupska podkreślła: „All Inclusive to najwygodniejsza forma wyjazdu, ponieważ wszystkie koszty ponosimy już na etapie rezerwacji. Dotyczy to pełnego pakietu: przelotu, zakwaterowania, wyżywienia i dostępu do hotelowych atrakcji.”

Aż 79,4 proc.klientów wykupuje wczasy all inclusive, 12 proc. decyduje się na dwa posiłki a 3,4 proc. – na pobyty ze śniadaniem.

1/5 Polaków spędzi wybiera hotele 5*

W 2018 roku w 5-gwiazdkowe obiekty stanowiły 15 proc. rezerwacji, w tym roku jest to już ponad 21 proc. Najpopularniejszy standard hotelu na wakacje w 2019 roku to 4 gwiazdki. Obiekty tej klasy stanowią prawie 47 proc. sprzedaży na Lato. Wycieczki z pobytem w hotelu 3-gwiazdkowym stanowią około 28%.

Katarzyna Papis-Słupska powiedziała: „Nasi klienci oczekują dobrego standardu i pełnego serwisu w trakcie wypoczynku. Coroczny wakacyjny urlop to czas, kiedy w końcu mogą zrelaksować się i odpocząć od codzienności, dlatego wymagają oferty w pełnym pakiecie: z barem na plaży, przekąskami w ciągu dnia, kompleksem basenowym i atrakcjami dla dzieci. Tego oczekujemy od wakacji.”

Nie warto czekać na Last Minute

Katarzyna Papis-Słupska podkreśliła: “Według naszych prognoz dostępność wyjazdów Last Minute nie będzie aż tak duża, jak w poprzednim sezonie. Organizatorzy przygotowali ofertę w ilości adekwatnej do bieżącego popytu na rynku, w związku z tym nie spodziewamy się sprzedaży poniżej wartości wyjazdów, co miało miejsce w zeszłym roku. Klientom, którzy czekają do ostatniej chwili, radzimy nie zwlekać i rezerwować urlop, gdy tylko trafimy na ofertę spełniającą oczekiwania. Na Fly.pl znajdziemy teraz wiele atrakcyjnych wycieczek – sezon promocji LA(s)TO uznajemy już za rozpoczęty.”