FlixBus uruchomił najdłuższą linię w Europie autobusową zasilaną biopaliwem

fot. FlixBus

FlixBus uruchomił w dniu 28 września linię LN724 na trasie Brest – Grenoble. Jest to najdłuższa regularna linia autobusowa operująca dzięki pełnemu zasilaniu biopaliwem. Efektem wykorzystania technologii jest zmniejszenie emisyjności CO2 o 70 proc.

FlixBus i jego spółka holdingowa Flix SE są aktywnie zaangażowane w poszukiwanie najlepszych rozwiązań, które mogą realnie przyczynić się do budowania ekologicznej przyszłości mobilności. Testowanie alternatywnych paliw jest jednym z podstawowym aspektów w kierunku realnej transformacji całej branży, dlatego Flix regularnie łączy siły z różnymi partnerami, aby pilotować rozwój nowych technologii i testować ich wydajność w swojej flocie.

Najnowsza współpraca FlixBusa z Volvo Buses polega na wykorzystaniu biodiesla Oleo100, wytwarzanego w 100 proc. z francuskiego rzepaku.

“Volvo Bus podziela naszą wizję tworzenia rozwiązań w kierunku bardziej zrównoważonego podróżowania i produkując autobusy klasy premium gwarantuje jakość, jakiej oczekują klienci FlixBusa” – mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, Ukrainie i krajach bałtyckich.

“Na całym świecie regularnie nawiązujemy współprace z różnymi partnerami, aby maksymalnie zmniejszyć ślad węglowy podróży FlixBusem. Obecnie Francja w tej dziedzinie jest pionierem, dzięki ambitnym partnerom, takim jak Volvo Bus, Morio i Saipol, ale mocno liczę na to, że niedługo podobne rozwiązania pojawią się także na polskim rynku”dodaje Leman.

Codzienne kursy FlixBusa pomiędzy Brest i Grenoble to aż 830 tys. przejechanych kilometrów rocznie i do 200 tys. litrów zużytego paliwa. Wprowadzenie nowej technologii jest wobec tego znacznym zwiększeniem udziału wykorzystania biopaliwa we Francji. Rozwiązanie to zostało po raz pierwszy wprowadzone na linii Nicea – Tuluza, gdzie do floty włączono dwa pojazdy Volvo, zasilane Oleo100. Następnie w czerwcu 2022 autobusy zasilane biodieslem zaczęły operować na trasie Vannes – Paryż.

Długofalowe zaangażowanie FlixBusa w rozwój zrównoważonych podróży

Firma od 2013 roku kształtuje i rewolucjonizuje globalny rynek transportowy poprzez swoje marki FlixBus i FlixTrain, umożliwiając ludziom podróże przystępne cenowo i przyjazne dla środowiska. Rozwój Flixa od początku charakteryzuje się stałym wzrostem i innowacyjnością.

Najnowsza współpraca FlixBusa z Volvo to europejski debiut w dziedzinie podróży komercyjnych. Oleo100 całkowicie spełnia najnowsze kryteria neutralności klimatycznej poprzez przekształcanie odnawialnej biomasy w paliwo. W procesie tłoczenia rzepaku uzyskiwane są niemodyfikowane genetycznie (nie-GMO) białka roślinne, a oprócz tego – olej rzepakowy przeznaczony do spożycia przez ludzi.  Dopiero nadwyżki tej produkcji zostają wykorzystywane do celów energetycznych, dzięki czemu wdrożenie biopaliwa nie powoduje ani wylesiania, ani zmiany sposobu użytkowania gruntów.

Biodiesel Oleo100 (produkowany w całości z francuskich nasion rzepaku) redukuje emisję CO2 do 70 proc. oraz emisję innych cząstek stałych do 80 proc., przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej wydajności jak tradycyjny olej napędowy. Modernizując branżę i wspierając zrównoważone projekty pilotażowe, takie jak dalekobieżne autobusy napędzane biopaliwem, Flix udowadnia, że cała branża może zostać przekształcona dzięki konsekwentnej wizji i zmotywowanemu zespołowi.

FlixBus i Shopee promują się razem i oferują przejazdy