Finał “Festiwalu Miedzianka po Drodze” w podpoznańskim Sierosławiu

Miedzianka

Festiwal literacki Miedzianka Fest po pandemicznej przerwie powraca ze zmienioną nazwą i formułą. Tegoroczna edycja imprezy, organizowanej od 2017 roku przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie, rozpocznie się 27 sierpnia tradycyjnie w Miedziance na Dolnym Śląsku.

Później jednak festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą blisko siedemset kilometrów podróż przez Polskę, odwiedzając kolejno Gliwice, Racibórz, Nysę, Opole, Złoty Stok, Pleszew i Sierosław. Gospodarzem finałowego przystanku festiwalowej trasy jest Gmina Tarnowo Podgórne, a partnerem Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Festiwalowy dzień w Sierosławiu otworzy rozmowa z Małgorzatą Rejmer, laureatką Paszportu Polityki za książkę „Błoto słodsze niż miód”. Później zaplanowano spotkanie z twórcami podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki” Dybą Lach, Filipem Springerem i Julią Fiedorczuk, która poprowadzi też lekcję poezji.

O swoich niedawno wydanych książkach opowiedzą Marcin Meller, autor „Czerwonej ziemi”, oraz lekarz Jakub Sieczko, który debiutował reportażem „Pogo” o pracy w pogotowiu ratunkowym.

W programie znalazło się też spotkanie z Poliną Kuczynskają w ramach pasma#solidarnizUkrainą, rozmowa z ekspertką Greenpeace Polska Martą Grzegorczyk oraz występ Teatru Improwizowanego Klancyk!

Wieczorem na festiwalowej scenie pojawi się Michał Zygmunt, artysta, który zbiera i miksuje dźwięki Odry. W obliczu zatrucia rzeki jego koncert będzie miał charakter swoistego requiem.

Dzień zakończą Latarnicy i Latarniczki – szczególny moment, podczas którego goście festiwalu czytają publiczności, a publiczność czyta gościom. Imprezie towarzyszyć będzie Kino Letnie Deloitte, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata oraz foodtrucki.

Festiwal to okazja, by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. W drodze do Sierosławia festiwalowa kolumna odwiedzi między innymi Śrem, Kórnik, Rogalin i Puszczykowo.

Zarówno przygotowania, jak i samą podróż relacjonować będą korespondenci festiwalu: Mariusz Szczygieł, Witold Szabłowski, Weronika Wawrzkowicz, Sylwia Chutnik, Filip Springer oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach.

Tegoroczny program festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”.

Filip Springer powiedział: „Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię. To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne. Nie wszystko musi być komfortowe i łatwe. To nas prowadzi do pytania: co to w ogóle znaczy czytać?”

Organizator Festiwalu Miedzianka po Drodze: Fundacja Instytut Reportażu w Warszawie.

Gospodarz finałowego przystanku festiwalowej trasy: Gmina Tarnowo Podgórne, partner:Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Finał Festiwalu Miedzianka Po Drodze, 3 września 2022 r., godz. 12:00-22:00,

Dworek w Sierosławiu (ul. Dworska 3), Gmina Tarnowo Podgórne
Wstęp wolny

Program:

➔ 12:00 – 13:15 z Małgorzatą Rejmer rozmawia Maria Krześlak – Kandziora
➔ 13:15 – 14:30 Audioteka zaprasza: „Tak wiele zależy od czerwonej taczki” Dyba Lach, Julia Fiedorczuk, Filip Springer w rozmowie z Marią Krześlak- Kandziorą
➔ 14:30 – 15:45 #solidarnizUkrainą – z Poliną Kuczynskają rozmawia Witold Szabłowski
➔ 15:45 – 17:00 Greenpeace Polska zaprasza: z Martą Gregorczyk rozmawia Maria Krześlak – Kandziora
➔ 15:45 – 17:45 Lekcja poezji z Julią Fiedorczuk
➔ 17:00 – 18:15 z Jakubem Sieczką prowadzi Filip Springer
➔ 18:15 – 19:30 z Marcinem Mellerem rozmawia Weronika Wawrzkowicz
➔ 19:30 – 20:30 Teatr Improwizowany Klancyk! gra Szczygła
➔ 20:30 – 21:30 koncert Michała Zygmunta
➔ 21:00 – 22:00 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki – goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom.
➔ ponadto:
Kino Letnie Deloitte
strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów
mobilna księgarnia Wrzenie Świata
foodtrucki

www.miedziankapodrodze.pl