Festiwal światła i inauguracja letniego sezonu turystycznego w Małopolsce 2 maja

Gorlice / fot. UMWM

Z okazji zbliżającego się otwarcia letniego sezonu turystycznego Małopolska przygotowała wiele atrakcji dla wszystkich planujących wiosenne i wakacyjne wyjazdy. Oficjalnie zainaugurowanie sezonu i Festiwal Świateł odbędzie się 2 maja w Gorlicach.

Punktem obowiązkowym tegorocznej majówki w Małopolsce jest inauguracja letniego sezonu turystycznego, która w tym roku odbędzie się w Gorlicach podczas Festiwalu Światła w Gorlicach.

„Gorąco zachęcam, do tego, aby Gorlice stały się celem lub przynajmniej przystankiem podczas tegorocznej majówkowej podróży po Małopolsce. To niezwykłe miasto o niepowtarzalnym klimacie, które łączy w sobie pamiątki trudnej historii, wielokulturowe korzenie, niezwykłe położenie wśród gór, pól i lasów, przyciągającą wzrok architekturę i ciepło gościnnych mieszkańców. Warto tu być, bo tegoroczny Festiwal Światła zapowiada się absolutnie wyjątkowo. Piękne otoczenie, energia natury, świetnej muzyki i światła wprawi wszystkich w doskonały nastrój i wprowadzi w nowy, letni sezon turystyczny” – zaprasza Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Tegoroczny letni sezon turystyczny zostanie zainaugurowany w Gorlicach nieprzypadkowo. Obecny 2022 rok jest oficjalnym rokiem Ignacego Łukasiewicza, ustanowionym przez Sejm RP z okazji dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego farmaceuty i przedsiębiorcy naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego. Ignacy Łukasiewicz wprawdzie urodził się i zmarł na Podkarpaciu, ale swoje największe naukowe osiągnięcia oraz rozgłos zdobył właśnie w Małopolsce, w Gorlicach. To właśnie tutaj w 1854 roku zapłonęła pierwsza miejska lampa naftowa, która stoi w Gorlicach do dziś.

Tysiące lampek i łuny ognia

Festiwal Światła to trwająca od 29 kwietnia do 2 maja br. pełna atrakcji majówkowa impreza, która wypełni miasto nie tylko blaskiem, ale także muzyką i wieloma atrakcjami. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Na początek – na gorlickim Rynku piątkowy koncert Solidarni dla Ukrainy, w sobotę – w otoczeniu przyrody, na urokliwej polanie w Parku Miejskim od 20.30 w rockową podróż zabierze zespół Another Pink Floyd.

Pierwszy dzień maja to symboliczne wspomnienie historycznej bitwy pod Gorlicami, a wieczorem wielka zabawa, ponieważ w ramach cyklu RMF Lato na #MAXXXa stadion miejski wypełni się dźwiękami największych hitów polskich gwiazd – na scenie wystąpią Maryla Rodowicz oraz Cleo.

2 maja w narodowe święto flagi na Rynku wylądują Spadochroniarze z polską flagą, a nad miastem poleci samolot z banerem upamiętniającym Rok Ignacego Łukasiewicza. Wieczorem miasto rozbłyśnie tysiącami świateł i łunami ognia. Wtedy też oficjalnie rozpocznie się letni sezon turystyczny w Małopolsce. Tuż po zmroku, w Parku Miejskim klimatyczne lampki, kolorowa gra świateł oraz towarzysząca im muzyka zgromadzą tłumy mieszkańców i turystów. Nie zabraknie też świetlnych efektów specjalnych: wyrzutni woda-ogień, alejek świateł, podświetlanych mostów oraz pokazów pirotechnicznych. Jedną z polan w parku rozświetli balon Małopolski.