Europejczycy lubią lotniska z darmowym Wi-Fi

archiwum lotnisko-chopina.pl

Aż 96 z podróżnych uważa, że na lotniskach powinien być zapewniony darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Skyscanner – wyszukiwarka podróży w Europie, sprawdziła koszty dostępu do bezprzewodowego Internetu na lotniskach i opublikowała przewodnik po portach lotniczych.
Port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie spełnia (od niedawna) oczekiwania klientów.

W dziedzinie dostępu do bezprzewodowego Internetu przodują włoskie i rosyjskie lotniska – w obu krajach wszystkie główne porty lotnicze zapewniają dostęp do darmowego i nielimitowanego Wi-Fi,.
Na całym kontynencie prawie połowa (dokładnie 46 proc.) z 50 europejskich portów lotniczych o największym natężeniu ruchu pasażerskiego, które zostały wzięte pod uwagę w badaniu (w tym Lotnisko Chopina w Warszawie), również oferuje klientom darmowy dostęp do Internetu.

Ankieta przeprowadzona przez Skyscanner ujawniła również, że dla 71 proc. podróżnych dostęp do Internetu na lotnisku jest niezwykle istotny lub istotny. Wśród tej grupy dostęp do Wi-Fi najczęściej wykorzystywany jest do przeglądania mediów społecznościowych (10 proc.), sprawdzania poczty elektronicznej (22 proc.) oraz najzwyczajniej w świecie, do zabijania czasu (30 proc.). Najwięcej ankietowanych (33 proc.) wykorzystuje darmowy Internet do kontaktu z rodziną i znajomymiTylko 5 proc. wykorzystuje bezprzewodowy Internet w obowiązkach służbowych.
Jak wynika z badań Skynnera, zdecydowana większość podróżnych chciałaby darmowego Internetu, ale ponad 1/3 jest gotowa płacić za taką usługę, jednak nie więcej niż 1 euro za godzinę.

Najdrożej kosztuje dostęp di WiFi na lotniskach w Dusseldorfie i Lizbonie – za dwugodzinny dostęp do bezprzewodowego Internetu trzeba tam zapłacić równowartość 42 zł. Lotnisko w stolicy Portugalii oraz port lotniczy w Brukseli okazały się również najdroższe, jeśli chodzi o cenę za godzinę dostępu do Wi-Fi – ta usługa kosztuje tam równowartość 21 zł.
Oferują one jednak krótkie okresy darmowego dostępu do Wi-Fi, w odróżnieniu do berlińskiego lotniska Tegel czy portu lotniczego Sabiha Gokcen w Stambule.
Skyscanner opublikował internetowy przewodnik po lotniskach pod kątem dostępu do Wi-Fi i obowiązujących na nich opłat, który znaleźć można pod adresem: http://www.skyscanner.pl/wiadomosci/europejczycy-chca-darmowego-internetu-na-lotniskach.

Magdalena Greloff, marketing manager w Skyscanner, powiedziała: „Wiemy, że Wi-Fi na lotniskach to jedna z kwestii, która coraz bardziej interesuje podróżnych. Kiedy chcemy sprawdzić pocztę lub pobrać film na długi lot, niezwykle frustrujące jest, gdy odkrywamy, że dostęp do Internetu jest na lotnisku kosztowny. Mamy nadzieję, że opublikowany dziś przewodnik nie tylko pozwoli podróżnym przygotować się na tego typu sytuacje, ale także zmobilizuje zarządzających lotniskami, do wprowadzenia bardziej hojnego dostępu do Wi-Fi.”