ESPT i ZUS zapraszają branżę turystyczną na webinar

fot. Gabriel Vasiliu /unsplash

Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych (ESPT) zaprasza właścicieli biur podróży, agentów, przewodników, pilotów, firmy transportowe i biura rachunkowe obsługujących branżę turystyczną na bezpłatne webinary organizowane we współpracy z ZUS. Celem wydarzenia jest przedstawienie istotnych zagadnień związanych ze specyfiką obowiązków płatników wobec ZUS w kontekście funkcjonowania w branży turystycznej.

Organizatorzy turystyki, agenci, piloci, przewodnicy, firmy transportowe – każda z tych grup działa w różnorodnych modelach zatrudnienia i rozliczeń. To rodzi liczne pytania o sposób zgłaszania do ubezpieczeń, zawierania umów, delegowania pracowników czy zasady podlegania dobrowolnym składkom. Spotkania odbędą się 17 i 24 czerwca 2025 r. o godzinie 11:00.

Branża turystyczna potrzebuje elastyczności

Organizatorzy turystyki, agenci, piloci, przewodnicy, firmy transportowe – każda z tych grup działa w różnorodnych modelach zatrudnienia i rozliczeń. To rodzi liczne pytania o sposób zgłaszania do ubezpieczeń, zawierania umów, delegowania pracowników czy zasady podlegania dobrowolnym składkom.

Bezpłatna rejestracja i możliwość konsultacji

Program spotkań obejmuje dwa terminy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 i potrwa 1,5 godziny. Podczas tej części omówione zostaną zasady podlegania ubezpieczeniom z tytułu działalności gospodarczej, w tym w modelu B2B, a także charakterystyka umów cywilnoprawnych oraz umowy o pracę – w tym zlecenia, dzieła i zatrudnienia etatowego. Uczestnicy poznają również procedury wyjaśniające związane z ustalaniem obowiązku ubezpieczeniowego oraz zasady dotyczące dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Spotkanie zakończy się omówieniem zagadnień zgłoszonych wcześniej przez uczestników.

Drugie spotkanie zaplanowano na 24 czerwca 2025 roku, również na godzinę 11:00 i w takim samym wymiarze czasowym. Poruszone zostaną tematy czasowego przeniesienia pracy na własny rachunek za granicę, delegowania a pracy naprzemiennej w branży turystycznej, zasad poświadczania formularzy A1 oraz najczęściej popełnianych błędów w dokumentacji ubezpieczeniowej. Także i w tym przypadku przewidziano sesję odpowiedzi na pytania przesłane przez uczestników.

ESPT działa aktywnie od miesiąca, ale już zrzesza ponad 50 firm i instytucji działających w sektorze turystyki. Projekt „Akademia wiedzy ESPT” ma na celu organizację cyklicznych szkoleń i spotkań edukacyjnych odpowiadających na realne potrzeby branży. W ramach inicjatywy planowane są webinary, szkolenia specjalistyczne, interpretacje prawne, a także materiały edukacyjne z zakresu m.in. prawa, podatków, marketingu, ESG, ochrony konsumentów czy cyfryzacji.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://espt.pl/2025/06/webinar-zus-rejestracja/