eSky – rekordowy wzrost zainteresowania Cyprem

AG

Według analityków z serwisu eSky, Pafos na Cyprze odnotowało wzrost 26-krotny względem całkowitej liczby rezerwacji biletów lotniczych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Z danych serwisu eSky.pl wynika, że coraz większym zainteresowaniem – również zimą – cieszyła się Hiszpania: zarówno destynacje kontynentalne, jak i Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary (ok. 10 proc. wszystkich kupionych biletów lotniczych) – a także europejskie metropolie – ponad 1/3 wszystkich wyjazdów. Podróżujący z eSky Polacy chętnie wybierali lotniska w Berlinie, jako miejsce z którego rozpoczynali swoje zimowe wyjazdy.

Jacek Skrzypkowski, Leisure Product Director w Grupie eSky, powiedział: „Zima coraz częściej okazuje się być wymarzonym czasem na podróżowanie. Krótkie dni, mało słońca, a do tego niskie temperatury potrafią dać się nam we znaki, dlatego coraz częściej Polacy wybierają kierunki, gdzie pogoda i słońce są gwarantowane. Co ciekawe, obserwujemy wzrost zainteresowania lotami w kierunkach tradycyjnie uważanych za wakacyjne, jak Hiszpania – w tym Wyspy Kanaryjskie oraz Majorka, a także Włochy i Grecja. Zima tam jest łagodna, klimat umiarkowany i jest to doskonały momenty by wypocząć i pozwiedzać. Doceniają to zwłaszcza te osoby, które nie przepadają ani za mroźną zimą, ani za letnimi upałami. Tę tezę wydaje się również potwierdzać fakt, że turyści korzystający z serwisu eSky bardzo często w okresie zimowym wybierają się na przedłużone, weekendowe wypady do europejskich metropolii – Londynu, Rzymu, Paryża czy Barcelony. Nie jest to szczyt sezonu, więc dodatkowo mniejszy tłok panuje zarówno na ulicach, jak i w najważniejszych lokalnych atrakcjach.”

Kierunki, które rok do roku odnotowały największy wzrost zainteresowania turystów wybierających serwis eSky.pl to Pafos na Cyprze (wzrost 26-krotny względem całkowitej liczby rezerwacji biletów lotniczych w analogicznym okresie ubiegłego roku), Amman w Jordanii (9-krotny wzrost), a także Faro w Portugalii (8-krotny wzrost).
Ponadto, turyści z Polski chętniej podróżują do Gruzji, Austrii i na Ukrainę (wzrost aż o 55 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku). Na liście destynacji, które zimą również odnotowały wzmożone zainteresowania podróżujących z eSky Polaków jest Rosja – zwłaszcza Moskwa i Petersburg – wybrało się tam o 23 proc. więcej turystów. Wzrost zainteresowania tymi dwoma miastami Federacji Rosyjskiej analitycy tłumaczą znaczącym średnim spadkiem ceny biletów lotniczych aż o 184 zł.

Z kolei wśród popularnych zimą kierunków azjatyckich największy wzrost zainteresowania odnotował Wietnam (wzrost o 20 proc.) i Indonezja (wzrost o 11 proc.).

Nadal nieustającą popularnością cieszą się Tajlandia, Izrael, Chiny i Indie, które również były chętnie wybieranymi kierunkami azjatyckimi w tym sezonie.

Z danych serwisu eSky wynika również, że statystyczny turysta podróżujący w okresie zimowym wybiera się zagranicę na 4 do 8 dni, a lot rezerwuje z blisko dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
Ponad połowa podróżnych (57proc.) wyjeżdża bez towarzystwa (spadek o 9 punktów procentowych w stosunku do sezonu 2017/2018), a co czwarty jedzie z osobą towarzyszącą (wzrost o 4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku). Wielu turystów chętniej niż z polskich lotnisk lotniska w Berlinie, jako miejsce wylotu.

Jacek Skrzypkowski dodał: „Zauważyliśmy, że osoby podróżujące z Polski, szczególnie chętnie wybierały w tym roku lotniska w Berlinie jako miejsce rozpoczęcia podróży. Było to związane z aktualnymi promocjami tanich linii lotniczych na wyloty do Barcelony, Malagi, ale także na Majorkę i Teneryfę właśnie z lotniska Tegel czy Schoenefeld. Warto śledzić bieżące promocje i oferty specjalne, bo porty lotnicze w Berlinie są także wartą rozważenia opcją dla turystów mieszkających choćby w zachodniej Polsce – np. Poznaniu. Szczecinie czy Gorzowie – która jest bardzo dobrze skomunikowana z niemiecką stolicą.”