Esky: lotniska regionalne lotniska tracą przez pandemię

Lotnisko we Wrocławiu/fot. Wiktor Wolniak/lotnisko we Wrocławiu

Wśród lotnisk z największym spadkiem w liczbie rezerwacji w wakacje znalazły się lotniska Port lotniczy Warszawa-Modlin, Port lotniczy Wrocław oraz Port lotniczy Gdańsk.

Na początku roku eksperci eSky.pl zakładali, że ruch lotniczy w Polsce będzie szedł ścieżką dynamicznego rozwoju. Sytuacja zmieniła się w momencie dotarcia koronawirusa do Europy. W marcu w serwisach eSky.pl zanotowano spadek rezerwacji z polskich regionalnych lotnisk na poziomie minus 86 proc. rok do roku wskutek wprowadzonego zakazu lotów międzynarodowych. Największy spadek rezerwacji zanotowano z lotniska w Warszawie-Modlin, a najmniejszy z lotniska we Wrocławiu.

Choć linie lotnicze rozpoczęły realizację połączeń lotniczych po zniesieniu restrykcji, to w wakacje polskie regionalne lotniska nie przybliżyły się do zeszłorocznego poziomu pasażerów. Liczba rezerwacji była mniejsza o 62 proc. rdr. Najmniejszy spadek w liczbie rezerwacji zanotowano z lotniska w Katowicach (55 proc. rdr), największy z lotniska Warszawa-Modlin (72 proc. rdr.).

Najważniejsze – zniesienie restrykcji

Według danych z serwisu eSky.pl w lipcu br., po zniesieniu restrykcji liczba rezerwacji wzrosła o 95 proc. w porównaniu do czerwca 2020 r. Wynik ten wskazuje na to, że zniesienie restrykcji przekłada się na gwałtowny wzrost popytu na podróże lotnicze. Można wnioskować, iż podobne zachowania wystąpią wkrótce po uspokojeniu sytuacji drugiej fali pandemii.

We wrześniu i październiku br. sytuacja nie uległa poprawie, a spadki się pogłębiły. Średnio liczba rezerwacji na 5. największych regionalnych lotniskach spadła o 67 proc. rdr. Największy spadek zanotowało lotnisko Warszawa-Modlin (73 proc. rdr), z kolei najmniejszy Katowice-Pyrzowice (63 proc. rdr).

Najpopularniejsze kierunki podróże z lotnisk regionalnych

W miesiącach czerwiec-październik br. na lotnisku Kraków-Balice największą popularnością cieszyła się trasa Kraków-Londyn. Kolejno w rankingu znalazły się trasy Kraków-Eindhoven, Kraków-Gdańsk, Kraków-Frankfurt oraz Kraków-Kopenhaga.

Z kolei na lotnisku Warszawa-Modlin najpopularniejszą trasą była Warszawa-Rzym. W Top 5 rankingu znalazły się również Warszawa-Londyn, Warszawa-Bruksela, Warszawa-Eindhoven oraz Warszawa-Ateny.

W stolicy Pomorza w miesiącach czerwiec-październik najpopularniejszą trasą była Gdańsk-Oslo. Oprócz tego dużą popularnością cieszyły się trasy Gdańsk-Eindhoven, Gdańsk-Sztokholm, Gdańsk-Kraków, Gdańsk-Warszawa.

Na Śląsku sytuacja wygląda nieco inaczej, choć wśród najpopularniejszych tras znalazły się te, które królują na innych regionalnych lotniskach w Polsce. Na pierwszym miejscu znalazła się trasa Katowice-Dortmund. Kolejno znalazły się następujące trasy: Katowice-Eindhoven. Katowice-Londyn, Katowice-Split, Katowice-Oslo.

Na lotnisku we Wrocławiu na podium znalazła się trasa krajowa − Wrocław-Warszawa. W rankingu najpopularniejszych tras znalazły się głównie trasy popularne wśród pracowników i biznesu, tj. Wrocław-Londyn, Wrocław-Eindhoven, Wrocław-Kijów, a także popularny wypoczynkowy kierunek − Wrocław-Palermo.

Jakub Bajorski, Product Implementation Director z eSky.pl, podkreślił: „W obecnej sytuacji aby zmniejszać straty linie lotnicze bardzo dynamicznie dostosowują siatki połączeń. Nie ulega wątpliwości, że głównym motorem wprowadzania zmian są szeroko zakrojone ograniczenia w podróży wprowadzane przez wiele krajów. Jest to też jeden z głównych czynników, który wpływa na zmniejszone zainteresowanie zakupem biletów lotniczych w celach turystycznych.

Wraz ze zmniejszaniem restrykcji popyt na podróże szybko zacznie się odbudowywać, a linie lotnicze wznowią zawieszone wcześniej połączenia. Znaczący wpływ na poprawę sytuacji, która przyspieszy proces odbudowy branży niosą ostatnie pozytywne informacje o postępach prac nad szczepionką.”

Lotniska regionalne – o 8,8 mln mniej pasażerów w I półroczu