Enter Air wzmacnia flotę przed sezonem letnim o nowego Boeinga 737 Max 8

fot. archiwum Enter Air

Enter Air wprowadza trzeci z czterech nowych Boeingów 737 MAX 8 do swojej floty. Samolot dotarł bezpośrednio z Seattle do Warszawy, zwiększając flotę przed sezonem letnim. Ponadto Enter Air otrzymał także nowy A320 dla swojego partnera – szwajcarskiej linii lotniczej Chair Airlines. W sumie w sezonie letnim grupa będzie dysponować łącznie 36 samolotami.

Do Warszawy dotarł w piątek bezpośrednio z Seattle samolot SP-EXC, trzeci z czterech Boeingów 737 MAX 8, które mają zwiększyć flotę Enter Air przed sezonem letnim.

„SP-EXC, którego produkcja zakończyła się kilka dni temu, przyleciał do Warszawy bez międzylądowania prosto z fabryki Boeinga koło Seattle, pokonując ponad 8,4 tys. km. To rekordowy dystans przy maksymalnym zasięgu tej maszyny na poziomie 6,5 tys. km. Tak spektakularny rezultat udało się osiągnąć dzięki optymalnej konfiguracji samolotu, dobrej pogodzie, optymalnie dobranym parametrom trasy i wysokości przelotowej, oraz znakomitym silnikom. Dzięki zgraniu wszystkich elementów samolot spalił w powietrzu dużo mniej paliwa, dzięki czemu znacznie przekroczył swój maksymalny nominalny zasięg. Przed rozpoczęciem latania, samolot musi przejść jeszcze serwis przygotowawczy i zostać wyposażony we wszystkie elementy wymagane przez standardy Enter Air i ULC, co może potrwać około tygodnia. SP-EXC jest leasingowany od firmy BOCA Ireland i jest przystosowany do wymogów stawianych przy obsłudze rejsów czarterowych. Będzie latał przede wszystkim na dłuższych trasach, gdzie jego konfiguracja pozwala na oszczędność paliwa oraz na redukcję emisji CO2 o prawie 18 proc. Samolot ten jest także cichszy niż poprzednia generacja B737 aż o 40 proc, co jest ważnym elementem ochrony środowiska” – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

„W tym tygodniu także Chair odebrał kolejny samolot Airbus A320, co oznacza, że flota całej grupy wzbogaciła się w ostatnich dniach o cztery dodatkowe samoloty. Czekamy na jeszcze jednego MAXa, a więc w sezonie letnim będziemy jako Grupa Enter Air razem z wynajętymi maszynami wykorzystywali 36 samolotów” – dodaje Grzegorz Polaniecki.

W trakcie sezonu lato 2023 Grupa Enter Air zamierza korzystać z 36 samolotów: 29 własnych samolotów, trzech dodatkowych maszyn wynajętych na zasadach wet-lease oraz czterech samolotów Chair Airlines, szwajcarskiej linii lotniczej której współwłaścicielem jest Enter Air. Flota Chair Airlines to aktualnie cztery samoloty: trzy Airbusy A320 i jeden A319. W ostatnim tygodniu szwajcarski przewoźnik odebrał Airbusa A 320 o rejestracji HB-JOS.

Enter Air poszerza flotę o nowego Boeinga 737 MAX 8