Enter Air: rekordowy sezon letni

archiwum Enter Air

Przychody Enter Air po trzech kwartałach 2018 r. wzrosły o 37,3 proc. do 1,06 mld zł z 774,3 mln zł w analogicznym okresie 2017 roku.

Zysk operacyjny w pierwszych dziewięciu miesiącach wzrósł o 54,9 proc. r/r do 122,8 mln zł
Zysk netto wyniósł 78,6 mln zł i był wyższy o 16,7 proc. od 67,3 mln zł przed rokiem

Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air, powiedział: „Pierwsze trzy kwartały roku, a szczególnie sezon Lato 2018 były dla nas bardzo udane. Sukces był zasługą optymalnego przygotowania programu handlowo-operacyjnego oraz sprawnej realizacji, dzięki czemu wykonaliśmy więcej lotów niż przed rokiem. Wyniki są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Zwiększyliśmy zarówno przychody jak i zysk na poziomie operacyjnym oraz netto pomimo wyższych kosztów paliwa, wyższych kosztów załóg oraz negatywnych różnic kursowych. Pracujemy już nad kolejnym rokiem. Popyt na nasze usługi zgłaszany przez biura podróży w całej Europie jest bardzo duży. Niedobór podaży usług przewozowych jest między innymi spowodowany wypadnięciem z rynku kilku naszych konkurentów. Ale nie zmieniamy naszego podejścia i kontraktujemy loty tylko z najbardziej stabilnymi partnerami. Warunki rynkowe są dla nas sprzyjające i pozwalają nam na przyśpieszenie tempa wzrostu w przyszłym roku. Nowe możliwości dadzą nam też samoloty Boeing 737 MAX 8, które sprowadzamy w najbliższych tygodniach .”

Enter Air ma podpisane długoterminowe umowy z największymi biurami podróży w Polsce: TUI Poland, Rainbow Tours, Itaka Holdings, a we wrześniu zawarta została umowa charteru z biurem podróży Coral Travel Poland, której szacunkowa wartość to ponad 100,6 mln PLN.

Łączna wartość umów podpisanych przez przewoźnika na rynku polskim i za granicą, ma wartość ponad 1 mld PLN. Enter Air oczekuje, że rozmowy prowadzone z touroperatorami zakończą się podpisaniem kolejnych umów w najbliższym czasie.

Pod koniec listopada flota Enter Air powiększyła się o Boeinga 737-800, który będzie wykorzystywany przez 5 lat na zasadzie leasingu operacyjnego.

Aktualnie przewoźnik posiada 19 samolotów typu 737-800, a w najbliższych dniach do floty dołączy pierwszy samolot Boeing 737 MAX 8, który rozpocznie regularne loty w barwach Enter Air w grudniu 2018 r. Montaż drugiego samolotu tego typu jest finalizowany przez Boeing’a i będzie on gotowy do odbioru w ciągu kilku tygodni. Łącznie Enter ma zamówionych 6 samolotów 737 MAX 8.
W listopadzie 2018 roku firma podpisała z bankiem DVB umowę finansowania dwóch pierwszych Boeingów 737 MAX 8. Umowa została podpisana na 6 lat, a łączna kwota finansowania leasingowego dla dwóch samolotów wynosi około 374 mln PLN wraz z odsetkami. W związku z pozyskaniem finansowania nowych samolotów Enter Air złożył do KNF wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu dotyczącego planowanej emisji akcji.