Enter Air – jest zgoda na publiczną emisję akcji

archiwum Enter Air

Enter Air, największa polska czarterowa linia lotnicza, przeprowadzi publiczną emisję do 2,3 mln akcji. Zgodę na emisję udzieliło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które odbyło się 18 kwietnia.

Środki z emisji zostaną przeznaczone na wkład własny do sfinansowania dwóch nowych Boeingów 737 – 8 MAX, które dołączą do floty w IV kw. 2018 r.

Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air, powiedział: „Z planowanej emisji chcemy pozyskać ok. 60 mln zł na wkład własny do sfinansowania dłużnego dwóch Boeingów 737-8 MAX. które mają do nas trafić w październiku i grudniu. Pozwoli nam to znacząco obniżyć koszt finansowania nowych samolotów.”

Emisja nowych akcji zostanie przeprowadzona z wyłączeniem prawa poboru akcjonariuszy. Zgodnie z podjętą uchwałą obecni akcjonariusze, którzy zdecydują się na uczestnictwo w ofercie, będą mieli możliwość utrzymania dotychczasowego udziału w akcjonariacie dzięki preferencyjnemu przydziałowi. Szczegóły oferty zostaną zawarte w prospekcie emisyjnym opublikowanym po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nowe akcje będą stanowiły ok. 11,6 proc. w podwyższonym kapitale spółki.

Boeingi 737-8 MAX pozwolą na oszczędności operacyjne, a dłuższy zasięg od obecnie wykorzystywanych maszyn, umożliwi wygodniejsze niż dotąd połączenia z Polski m.in. na Wyspy Zielonego Przylądka, Sri Lankę do Kenii czy na Zanzibar. W ubiegłym roku Enter Air przewiózł ponad 2 mln pasażerów z czego 1,5 mln w Polsce, co pozwoliło spółce umocnić pozycję lidera z ponad 33 proc. udziałem w rynku turystycznego. Przychody w 2017 r. wzrosły o 17,8% do 954,9 mln zł, zysk operacyjny wyniósł 63,6 mln zł, o 3,5 proc. więcej niż przed rokiem, a zysk netto wzrósł o 26,5 proc. do 58,4 mln zł.